13-asis „Vilnius Mama Jazz“ truks keturias paras

Festivalio renginiai, kurie vyks lapkričio 15–16 dienomis Lietuvos nacionalinio dramos teatro fojė – nemokami.

M.Turneris.<br>Rengėjų nuotr.
M.Turneris.<br>Rengėjų nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Oct 27, 2014, 2:15 PM, atnaujinta Jan 24, 2018, 12:59 PM

Festivalio renginiai, kurie vyks lapkričio 15–16 dienomis Lietuvos nacionalinio dramos teatro fojė – nemokami.

Šiemet Vilnių aplankys visas būrys išskirtinio pripažinimo sulaukusių JAV muzikantų - Terence‘as Blanchardas, Steve‘as Colemanas, Markas Turneris, grupė „Kneebody“, Gregas Osbis. Atlikėjai Lietuvos publikai pristatys naujausius muzikinius projektus.

Privers pamėgti ritmenbliuzą

Vienas ryškiausių šių metų festivalio svečių – 52-ejų trimitininkas, aranžuotojas, kompozitorius, kelių džiazo grupių lyderis T. Blanchardas. Sostinės gyventojai bei svečiai bus vieni pirmųjų naujausios T. Blanchardo kūrybos vertintojų. Mat  jis supažindins su muzika albumo, kurio  premjera JAV numatoma tik kitų metų pavasarį.

Penkias „Grammy“ statulėles pelnęs autorius savo programą vadina projektu, tyrinėjančiu įvairias muzikos erdves. Dėmesio centre išlieka džiazas, tačiau šio atlikėjo muzikoje galima tikėtis išgirsti ir bliuzo, ritmenbliuzo, fanko, "fusion" elementų. „Džiazo gerbėjus priversime pamėgti ritmenbliuzą“, – žada T. Blanchardas.

Gerai žinomas atlikėjas savo muzikinę karjerą pradėjo vos penkerių. Iš Naujojo Orleano kilęs berniukas grojo pianinu, vėliau susidomėjo ir trimitu. Sulaukęs 18-kos T. Blanchardas jau grojo Lionelio Hamptono orkestre, o dar po poros metų prisijungė prie Arto Blakey grupės „Jazz Messengers“. Muzikantas per savo karjerą yra išleidęs daugiau nei 20 pripažinimą pelniusių albumų.

Geriausias muzikantas, kurio negirdėjome

„Geriausiu džiazo muzikantu, kurio negirdėjome“ amerikiečių saksofonininką Marką Turnerį prieš keliolika metų apibūdino leidinys „The New York Times“. Išskirtinis instrumento skambesys, puikus gebėjimas improvizuoti, neįprastas požiūris į kompoziciją – muzikos kritikai teigia, kad šių dienų džiazo pasaulyje M. Turneris yra vienas originaliausių.

Pažinties su mūsų sostinės publika proga M. Turneris į festivalį atveža šių metų rugsėjį džiazo pasaulį sudrebinusį naujausią savo albumą „Lathe Of Heaven“. Tai pirmasis muzikanto darbas po trylikos metų pertraukos. šį albumą M. Turneris išleido kaip grupės lyderis. Naujam darbui pristatyti rengiama koncertų serija JAV ir 11 pasirodymų Europoje. Vieno jų laukiama Vilniuje.

Nuo mažens muzikavęs M. Turneris saksofonu susižavėjo tik baigdamas vidurinę mokyklą. Vėliau atlikėjas mokslus tęsė prestižiniame Berklio muzikos koledže, o vietą po saule greitai rado ir didžiajame Niujorke. Žmogaus anatomija pagal S. Colemaną

Savo muziką amerikiečių saksofonininkas, kompozitorius ir pedagogas S. Colemanas vadina tiesiog „spontaniška kūryba“ ir vengia termino „džiazas“. Nepaisant to, jam ploja viso pasaulio džiazo mėgėjai.

Prisimindamas savąjį muziko kelią, pradėtą dar 1978-aisiais Niujorke, S. Colemanas teigia visą gyvenimą ieškąs geresnių būdų muzikoje išreikšti savo mintis. „Nukeliavau labai toli, kad pamatyčiau, kaip žmonės per muziką pasakoja savo istorijas. Noriu tiesiog žiūrėti į kalną ir pagroti kalną. Arba pažiūrėti į bitės skrydžio trajektoriją ir ją pagroti,“ – savo tikslus atskleidžia autorius. S. Colemaną įkvepia gamtos ir Visatos dėsniai, kiekvienam savo albumui jis pasirenka vis kitą temą.

Pavyzdžiui, nuo praėjusio dešimtmečio vidurio jo muzika pasakojo apie astronomiją, o naujausias albumas, pernai išleistas „Functional Arrhythmias“, kalba apie žmogaus kūne vykstančius procesus, jų ir muzikos sąsajas.

Tad pirmą kartą istorijoje vilniečių publika turės galimybę išgirsti muziką, reflektuojančią nervų, kraujotakos, kvėpavimo ir kitų sistemų ryšį.

Džiazo scenos „Radiohead“

„Kneebody“ – tai penkių, studijų metais susipažinusių bičiulių grupė. Visi jie mokėsi Istmano muzikos mokykloje Ročesterio mieste, vėliau, persikraustę į Los Andželą, įkūrė grupę, kuri muzikos ekspertų neretai yra pavadinama „džiazo scenos Radiohead“.

Grupės nariai Vilniuje lankysis pirmą kartą. Tad vilniečiai turės unikalią progą susipažinti su jaudinančią, energingą, ritmingą, savita mintimi pagrįstą muziką grojančia grupe, kuri priklauso JAV jaunojo džiazo elitui.

Nuo improvizacinio džiazo iki roko ir hiphopo – viso šito ir dar daug, ko tikrai nesitikėjote, koncerte Vilniuje kvies paragauti „Kneebody“. „Sakykime tiesiai – nė viena šiuo metu koncertuojanti grupė negali jums pasiūlyti to, ką siūlo „Kneebody“, – rašo „Los Angeles Times“.

Šveicarų trio su saksofono virtuozu

Dar vienas festivalio organizatorių siūlomas netikėtumas – tai vienos svarbiausių dabartinio džiazo figūrų saksofonininko Grego Osbio muzikinis projektas kartu su šveicarų trio „Vein“.

Dar 2008-aisiais „Vein“ pirmą sykį surengė koncertų turą su G. Osbiu. Pernai šis bendradarbiavimas atgimė. Šį rudenį į koncertų grafiką įrašyti vos penki bendri jų pasirodymai, o vienas jų, Lietuvos melomanų džiaugsmui, numatytas Vilniuje. Didžiąją koncerto dalį sudarys originalūs šių muzikantų kūriniai.

Vakarų žiniasklaida G. Osbio ir „Vein“ projektą vadina kone dievišku. „Viskas, ką Gregas yra patyręs per savo karjerą, puikiai aprėpia trio „Vein“. Šveicarai meta jam iššūkį, bet tuo pačiu metu yra ir geriausi partneriai“, – po vieno bendro šių atlikėjų koncerto rašė vokiečių spauda.

54-erių saksofonininkas iš JAV G. Osbis jau daugiau nei tris dešimtmečius siautėja Niujorko džiazo scenose. Muzikantas visada pasižymėjo originaliu mąstymu, nepakantumu kūrybiniams suvaržymams ir alkiu netikėtiems projektams.

Lietuviai nenusileis užsieniečiams

Išskirtinę programą šių metų festivaliui žada ir visame pasaulyje žinomas Lietuvos būgnininkas, perkusininkas bei kompozitorius Vladimiras Tarasovas. Būtent čia jis pristatys naujausią savo projektą „Gobelenas“, kurį atliks kartu su septyniolika Lietuvos džiazo elitui priskiriamų muzikų.

„Muzikantų bendravimas scenoje – tai kaip rankų darbo gobelenas, kur kiekvienas atlikėjas žino piešinį ir įpina savo muzikinį siūlą į bendrą kompoziciją, taip suteikdamas malonumą klausyti ir stebėti, kaip prieš jus kuriamas gobelenas iš garsų“, – projektą nupasakoja pats jo lyderis.

Rusijoje gimęs V. Tarasovas dar 1968-aisiais persikraustė į Lietuvą ir tapo viena ryškiausių mūsų šalies džiazo figūrų. Tarptautinį pripažinimą muzikantui atnešė veikla trio „GTČ“ – su Viačeslavu Ganelinu ir Vladimiru Čekasinu. Grupės istorijoje – ir pirmasis Lietuvoje išleistas džiazo albumas „Con Anima“. Pasibaigus trio veiklai, muzikantas viso pasaulio gerbėjus ir toliau stebina vis naujais projektais – susijusias ir su džiazu, ir su akademine muzika.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.