Legendiniam tenorui V. Adamkevičiui skiriama opera „Lohengrinas“

Pasak muzikologės: „Ne vien „Lohengrine“ V.Adamkevičius buvo „riteriu“. Kiekviename spektaklyje ir teatro kasdienybėje jis buvo „kolegiškumo švyturys“. [...] Valentinas darė aplinkiniams beprotiškai gyvenimą, dainavimą, operą ir muziką mylinčio, džiaugsmo kupino žmogaus įspūdį“.

Scena iš operos „Lohengrinas“.<br>M.Aleksos nuotr.
Scena iš operos „Lohengrinas“.<br>M.Aleksos nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Apr 24, 2015, 11:37 AM, atnaujinta Jan 6, 2018, 1:10 AM

Pasak muzikologės: „Ne vien „Lohengrine“ V.Adamkevičius buvo „riteriu“. Kiekviename spektaklyje ir teatro kasdienybėje jis buvo „kolegiškumo švyturys“. [...] Valentinas darė aplinkiniams beprotiškai gyvenimą, dainavimą, operą ir muziką mylinčio, džiaugsmo kupino žmogaus įspūdį“.

V.Adamkevičius (1925 liepos 6 d. Kaune – 1976 gegužės 3 d. Vilniuje) dainavimo mokėsi pas Aleksandrą Kačanauską, studijas baigė pas Kiprą Petrauską, tuomet tik pradėjusį dirbti pedagoginį darbą. Operos scenoje debiutavo 1949 m. Don Chosė vaidmeniu Georges’o Bizet operoje „Karmen“. Iškart parengė dar keletą vaidmenų: Liutaurą Jurgio Karnavičiaus „Gražinoje“, Kavaradosį Giacomo Puccini „Toskoje“, Vladimirą Aleksandro Borodino operoje „Kunigaikštis Igoris“. 1950–1954 m. V. Adamkevičius buvo Leningrado S. Kirovo (Sankt Peterburgo Marijos) teatro solistas. Šioje scenoje atliko keliolika vaidmenų (Radamesą, Alfredą, Karolį VII Piotro Čaikovskio „Orleano mergelėje“, Dubrovskį to paties pavadinimo Eduardo Napravniko operoje ir kitas). Grįžęs į Lietuvą, V. Adamkevičius buvo teatro solistas iki pat ankstyvos mirties 1976 m.

Pasak muzikologo Jono Bruverio, į Lietuvos operos istoriją V.Adamkevičius įėjo kaip vienas universaliausių tenorų, dainavusių lyrines, dramatines, herojines partijas. Kartu su jau minėtais vaidmenimis, Maskvos didžiojo teatro (kur ne sykį buvo kviečiamas) scenai parengtu Sobininu Michailo Glinkos „Ivane Susanine“ bei Enėjumi Henry Purcello „Didonės ir Enėjo“ koncertiniame atlikime V. Adamkevičius iš viso sukūrė 59 vaidmenis: Rudolfą („Bohema“), Germaną („Pikų dama“), Lohengriną, Faustą, Otelą, Kaniją („Pajacai“), Turidu („Kaimo garbė“), Gustavą („Kaukių balius“), Hercogą („Rigoletas“), Arigą („Sicilijos mišparai“), Don Karlą, Trufaldiną („Meilė trims apelsinams“) ir daugelį kitų pagrindinių tenoro partijų.

V.Adamkevičius dainavo ir lietuvių kompozitorių operose: Danylą, Andrių ir Vaišbutą Vytauto Klovos operose „Pilėnai“, „Duktė“ ir „Du kalavijai“, Tadą ir Pjerą Vytauto Laurušo operoje „Paklydę paukščiai“. Paskutinis solisto vaidmuo buvo Ferchadas Vytauto Barkausko operoje „Legenda apie meilę“.

V.Adamkevičius dainavo Varšuvos didžiajame teatre, daugelyje SSRS teatrų, Rytų Vokietijoje, Bulgarijoje, Jugoslavijoje. Nepaprastai daug koncertavo, atlikdamas tiek didžiuosius religinius kūrinius, tiek retai atliekamus klasikos veikalus. Julius Juzeliūnas jam sukūrė (kitų iki šiol nedainuotą) Koncertą balsui ir orkestrui. Nuo 1956 m. buvo Lietuvos valstybinės konservatorijos pedagogas.

Balandžio 24 d. „Lohengriną“ dainuos Leonidas Zachožajevas (Rusija), Miina Liisa Värelä (Suomija), Inesa Linaburgytė, Dainius Stumbras, Tadas Girininkas, Ianas Durčo, Vladas Bagdonas, Rafailas Karpis, Vytautas Kurnickas ir Arūnas Malikėnas. Diriguos Robertas Šervenikas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.