Nida laukia prezidento Valdo Adamkaus, intelektualų ir menininkų

2018 m. liepos 12 d. 19:26
Austė Radžiūnaitė
22-asis Thomo Manno festivalis kviečia į etapinio ciklo pabaigtuves. Liepos 14-ąją, praėjus lygiai 88 metams nuo dienos, kai Nobelio premijos laureatas Thomas Mannas pirmą kartą atvėrė savo vasarnamio Nidoje duris, kurorto Evangelikų liuteronų bažnyčioje nuskambės 22-ojo tarptautinio Th.Manno festivalio pirmasis akordas. Publiką sveikins ištikimas festivalio globėjas, kadenciją baigęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus, Neringos meras Darius Jasaitis ir kiti garbingi svečiai. 
Daugiau nuotraukų (7)
Tai bus vienas svarbiausių šių metų šventės akcentų: Klaipėdos kamerinis orkestras su klavesinu grosiančiu Sergejumi Okruško pristatys kompozitorės Justės Janulytės kūrinio „Vėjo arfa“ pasaulinę premjerą, koncertą diriguos ilgametis autorės bendražygis latvis Normundas Šnė.
Šiemetis renginys sulauks kaip niekada daug svečių iš kaimyninių Baltijos šalių, nes minės ir Baltijos valstybių atkūrimo šimtmečius.
22-uoju festivaliu užbaigiamas Pirmojo pasaulinio karo šimtmečiui skirtas penkerių metų ciklas „Modernybės palikimas. Šimtas metų po Didžiojo karo“, o švenčiant šimtmečius, anot Thomo Manno kultūros centro kuratoriumo pirmininkės bei renginių moderatorės Ruthos Leiserowitz, sveika aptarti ir laimėjimus, ir ateities perspektyvas.
Th.Manno festivalis unikalus, nes tam pasitelkia įvairiausias kūrybos ir bendravimo formas, vilioja įdomybėmis istorijos bei menų mėgėjus.
Visą savaitę publika Nidoje galės bendrauti su Lietuvos bei užsienio menininkais ir visuomenės veikėjais, lankytis akademinės muzikos koncertuose, kino seansuose ir parodose.
Renginių maratonas – nuo ryto
„Prisiminsime daugybę dalykų, kurie iki pat jiems įvykstant atrodė neįmanomi, – pavyzdžiui, tarybinę kalendoriaus reformą, balsavimo teisės suteikimą moterims, pirmuosius naujai įkurtų Baltijos valstybių pašto ženklus. Tačiau daugybė darinių tais metais buvo itin trapūs ir niekas negalėjo būti tikras, kiek laiko jie tvers“, – apie laukiančias įdomybes prasitarė R.Leiserowitz.
22-ojo festivalio programa – didesnė nei paprastai. Intelektualaus poilsio mėgėjai jau 11 val. ryto galės pradėti renginių maratoną, nes festivalis šiemet rengs rytinius skaitymus Kuršių nerijos istorijos muziejuje. Th.Manno kultūros centro kuratoriumo nariai skaitys Nidą išgarsinusio rašytojo kūrybą.
Muziejuje bus pristatyti ir antrą kartą surengto esė konkurso nugalėtojai.
Th.Manno memorialiniame muziejuje tradiciškai vyks „Žodžio“ programos renginiai. Įžvalgomis apie praeitį, dabartį ir ateitį juose dalysis vienas ryškiausių Europos intelektualų Adamas Michnikas iš Lenkijos, vokiečių profesorė Dorothee Wierling, istorikas profesorius Alfonsas Eidintas.
Th.Manno bičiulių popietėje viešės Vokietijos Th.Manno draugijos prezidentas Hansas Wisskirchenas. Jis prisimins brolių Mannų idėjinį konfliktą ir jo atomazgą.
Kvies rinktiniai koncertai ir parodos
Garsiausio Neringos namelio buvusiam šeimininkui bus skirtas ir unikalus koncertas Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje. Jame skambės rašytojo amžininko, Hermanno Blode's viešbutyje buvojusio Leipcigo vargonininko ir kompozitoriaus Guenterio Ramino kūryba, atliekama pianistės Albinos Šikšniūtės.
Išskirtinį koncertą surengs ir nuolatinis festivalio palydovas choras „Aidija“, diriguojamas Lietuvos, Latvijos ir Estijos muzikos ir teatro akademijų studentų. Jame skambės šių šalių iškilių autorių muzika.
Festivalis bus itin dosnus fortepijono muzikos mėgėjams. Net trys puikūs, skirtingų kartų pianistai – Ignas Maknickas, Daumantas Kirilauskas ir Jurgis Karnavičius – skambins rečitaliuose savo mėgstamą repertuarą.
Per savaitę net keliose Nidos erdvėse atsidarys fotografijos ir šiuolaikinio meno parodos, o Miniatiūrų muziejus Juodkrantėje pakvies į XVII-XX a. pirmos pusės žemėlapių ir tapybos ekspoziciją „Žvilgsnis į žemę ir vandenis“ iš Aleksandro Popovo Rytų Prūsijos dailės rinkinio.
Laukia tikri kino delikatesai
Kartu su Goethe's institutu rengiamos kino naktys Nidos kultūros ir turizmo infomacijos centre „Agila“ intriguos ir filmais, ir svečiais.
Nemokamus seansus liepos 15-ąją pradės vieno talentingiausių šių dienų Vokietijos dokumentininkų Andreso Veielio juosta „Beuysas“ apie pralenkusį savo laiką menininką. Vakare dalyvaus filmo autorius ir artima herojaus draugė.
Į kino programą įtrauktas ir šių metų „Berlinalės“ Sidabrinį lokį laimėjęs lenkės Malgorzatos Szumowskos vaidybinis filmas „Veidas“. Festivalio temą papildys baltiškų šaknų režisieriaus Chriso Krauso istorinė drama „Poetės dienoraščiai“ apie vokiečių bendruomenę Baltijos šalyse Europos gaisrų priešaušryje.
Lietuvių režisierė Jūratė Samulionytė pristatys savo pernykštę, puikių įvertinimų sulaukusią dokumentinę juostą „Močiute, Guten Tag!“.
Ciklą paįvairins nebyliojo kino klasiko Friedricho Wilhelmo Murnau paskutinysis filmas „Tabu“ su gyvai atliekama muzika, o užbaigs daugybę Europos prizų susižėrusi, „Oskarui“ nominuota režisierės Maren Ade komedija „Tonis Erdmanas“.
Kultūra^InstantMenas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.