Styginių kvarteto „Mettis“ ir Gabrieliaus Aleknos koncertai Niujorke ir Vašingtone

Gruodžio pirmąją savaitę įvykę styginių kvarteto „Mettis“ ir pianisto Gabrieliaus Aleknos koncertai Niujorke ir Vašingtone publikai įsiminė lietuvių kompozitorių kūryba. 

Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Koncerto akimirka.<br>Rengėjų nuotr.
Daugiau nuotraukų (9)

Lrytas.lt

Dec 12, 2018, 11:41 AM, atnaujinta Dec 13, 2018, 11:41 AM

Styginių kvarteto „Mettis“ ir pianisto G.Aleknos koncertai Niujorko Kaufmano muzikos centro Merkino koncertų salėje ir Vašingtono nacionalinės dailės galerijoje tapo vienu paskutinių Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtų akordų. Anot G.Aleknos, ypač džiugu, jog Vašingtono nacionalinė dailės galerija įtraukė jų pasirodymą į nuolatinę savo koncertų seriją.

„Tai rodo, kad ši prestižinė meno institucija gerai įvertino mus, kaip atlikėjus, ir mūsų pasiūlytą programą“, – po koncerto sakė G.Alekna. 

Niujorke gyvenantis pianistas, garsiosios Julliardo muzikos mokyklos absolventas G.Alekna puikiai žinomas ne tik Lietuvos, bet ir Niujorko klasikinės muzikos gerbėjams. O štai styginių kvartetui „Mettis“ – Kostui Tumosai (smuikas), Bernardui Petrauskui (smuikas), Karoliui Rudokui (altas) ir Rokui Vaitkevičiui (violončelė) – šie koncertai buvo jų, kaip atlikėjų, premjera Jungtinėse Amerikos Valstijose. Keturių jaunų ambicingų atlikėjų kvartetas yra pripažintas vienu perspektyviausių kamerinės muzikos kolektyvų Lietuvoje, tad nenuostabu, kad pianistas G.Alekna pakvietė būtent juos prisidėti ir surengti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtus koncertus. Šie muzikantai pirmą kartą susibūrė pagroti vienoje scenoje. 

„Lietuvos nacionalinės filharmonijos generalinė direktorė Rūta Prusevičienė man pasiūlė puikią idėją – bendradarbiauti su kvartetu „Mettis“, – apie šio naujo muzikų kolektyvo susibūrimą pasakojo G.Alekna. – Idėja man patiko, juoba kad buvau girdėjęs apie puikų šio jauno kvarteto įvertinimą. Susisiekiau su jais ir ėmėme organizuoti koncertinę turnė. Esame dėkingi Lietuvos kultūros tarybai, Užsienio reikalų ministerijai, Kanados lietuvių bendruomenei, Lietuvos diplomatinėms atstovybėms Otavoje, Niujorke ir Vašingtone ir Lietuvos kultūros atašė Niujorke.“  

G.Alekna pasakojo, kad per šiuos koncertus jie labai norėjo pristatyti lietuvišką muziką – tiek jos ištakas, tiek dabartį. 

„Džiaugiuosi, kad atradome Remigijaus Merkelio „MiKonst“ – vieną ryškiausių tokiai instrumentų sudėčiai (fortepijoniniam kvintetui) parašytų kūrinių, kuris įsiminė ir daugeliui mūsų koncertų klausytojų. Įtraukti šį kūrinį į programą pasiūlė muzikologas Linas Paulauskis, tad, perklausęs daugiau lietuviškų kūrinių šiai instrumentų sudėčiai, ir aš nutariau pasirinkti R.Merkelio kūrinį, – apie koncerto programos sudarymą pasakojo G.Alekna. – Kūrinys „MiKonst“ yra savotiška aliuzija į Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, tad šis kūrinys puikiai derėjo prie M.K.Čiurlionio styginių kvarteto, kuriuo pradėjome savo koncertą.  

Na, o M.K.Čiurlionį ir R.Merkelį puikiai papildo „Mettis“ atliekamas amerikiečio Philipo Glasso kvartetas styginiams ir romantizmo aukso fondo Roberto Schumanno fortepijoninis kvintetas. Manau, jog mūsų pasirinkta programa organiška, subalansuota ir efektinga, puikiai pristatė ir išskirtinę lietuvių kompozitorių kūrybą, ir atlikėjų meistriškumą.“  

Kvarteto „Mettis“ ir G.Aleknos koncertų klausytojus ypač sudomino lietuvių kompozitorių muzika. Atlikėjai sulaukė ne vieno susižavėjimo šūksnio. 

Kitą rytą po koncerto Niujorke Lietuvos generalinį konsulatą pasiekė žinomo klasikinės muzikos vadybininko Johno Gingricho padėkos laiškas.

„Nebuvau girdėjęs M.K.Čiurlionio kūrybos ir mane tiesiog užbūrė nuostabus styginių kvarteto grojimas. Tokiuose koncertuose ne tik patiri malonumą, bet ir mokaisi. Esu jums dėkingas, jog pristatė mums šiuos penkis nuostabius muzikantus,“ – rašė J.Gingrichas.

Apie atlikėjus:

Pianistas G.Alekna studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje pas prof. Liuciją Drąsutienę. 1996 m. jis buvo pakviestas tęsti mokslų Julliardo mokykloje Niujorke. 2006 m. jam suteiktas šios mokyklos muzikos menų daktaro laipsnis. G.Alekna yra keturiolikos konkursų laureatas, paminėtini Ludwigo van Beethoveno (Viena), Hilton Head (JAV), Marios Canals (Ispanija), M.K.Čiurlionio tarptautiniai konkursai. Koncertavo su Vienos radijo, Baltarusijos valstybiniu, Julliardo bei Naujojo Amsterdamo (abu Niujorko) simfoniniais orkestrais. Visus Vytauto Bacevičiaus „Žodžius“, išleistus britų kompanijos „Toccata Classics“, G.Alekna įrašė bendradarbiaudamas su dukart „Grammy“ apdovanota prodiusere Juditha Sherman bei triskart „Grammy“ apdovanojimui nominuota pianiste Ursula Oppens.  Nuo 2011 m. rudens G.Alekna dirba vizituojančiu Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos docentu. 

Styginių kvartetas „Mettis“ šiuo metu yra vienas ryškiausių Lietuvos kamerinės muzikos kolektyvų. Kvartetas susibūrė 2012 metais LMTA profesoriaus Augustino Vasiliausko klasėje, vėliau studijavo ECMA (Europos kamerinės muzikos akademijoje), kur padedami geriausių pasaulyje šios srities pedagogų, pradėjo sparčiai kopti karjeros laiptais. Tai įrodo „Mettis“ pasiekimai – 2016 metais laimėta antroji vieta ir specialusis prizas 8-ajame tarptautiniame Bordo styginių kvartetų konkurse Prancūzijoje, bei tais pačiais metais pelnytas 9-ojo tarptautinio V.E.Rimbotti kvartetų konkurso Italijoje  nugalėt ojų vardas. „Mettis“ yra koncertavę tokiose prestižinėse salėse kaip Wigmore Hall   Londone, K onzerthaus Berlyne, Laeiszhalle Hamburge, Hotel des Invalides Paryžiuje bei daugybėje kitų. 2017 kvartetas surengė gastroles Kinijoje. Prieš koncertus JAV, kvartetas debiutavo Izraelyje, kur iš karto buvo pakviesti sekantiems metams.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.