Kultūrinės topografijos savaitė „Čiurlionio Lietuva“ kviečia atrasti „Trečiąjį Čiurlionį“

Kultūrinės topografijos savaitė „Čiurlionio Lietuva“ šiemet vyks gegužės 23–30 d. Jos metu bus sujungti ir aktualinami Čiurlionio gyvenimo ir literatūrinės kūrybos ženklai, esantys septyniuose M.K.Čiurlionio kelio miestuose. Kaip ir daugelis šių metų kelionių, ši savaitės išvyka vyks virtualiu būdu.

Šių metų kultūrinės topografijos savaitės renginiuose pristatomas iki šiol plačiajai visuomenei mažiau pažįstamas M.K.Čiurlionio literatūrinis palikimas.
Šių metų kultūrinės topografijos savaitės renginiuose pristatomas iki šiol plačiajai visuomenei mažiau pažįstamas M.K.Čiurlionio literatūrinis palikimas.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 21, 2021, 5:48 PM, atnaujinta May 21, 2021, 5:49 PM

M.K.Čiurlionio kelio partneriai parengė įtraukią vaizdo pasakojimų, nuotolinių-virtualių renginių ir premjerų programą, skirtą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio literatūrinei kūrybai pristatyti ir istorinėms vietoms, kuriose gyveno ir kūrė didysis Lietuvos genijus, aktualizuoti.

„Trečiasis Čiurlionis“ gyvena ir nusipelno gyventi“ (Vytautas Landsbergis) – tai šios kultūrinės topografijos savaitės „Čiurlionio Lietuva“ šerdis ir atskaitos taškas, nurodantis šių metų temą – M.K.Čiurlionio literatūrinį palikimą, kuris, nors ir mažiau žinomas plačiajai visuomenei, esmingai papildo dailininko ir kompozitoriaus asmeninį portretą, atskleidžia jo charakterio bruožus ir yra vertingas indėlis į Lietuvos kultūros ir dvasinę istoriją. 

Naujų literatūrinių atradimų savaitės kelionė ir pažintis su mūsų genijaus trečiąja kūrybos puse prasidės specialiu įžanginiu priešvakariu – įvadiniu topografijos savaitės atidarymo-pristatymo pokalbiu, kuriame kalbėsis du čiurlionistikos ekspertai – profesorius V.Landsbergis ir M.K.Čiurlionio provaikaitis pianistas Rokas Zubovas.

Pirmadienį, gegužės 24-ąją, literatūrinė M.K.Čiurlionio pristatymo kelionė prasidės Varėnoje, bažnyčioje, stovinčioje toje vietoje, kur senojoje Varėnos bažnytėlėje menininkas buvo pakrikštytas, kur jam buvo suteikti žymieji inicialai „M.K.Č.“.

Savaitės atidarymo renginyje „Čiurlionio gimtinė Varėna“ skambės jaunųjų varėniškių skaitomi „Etiudai-prisiminimai apie M.K.Čiurlionį be remarkų“ (aut. Dalia Dudėnaitė), susipynę su Čiurlionio muzikos kūriniais, atliekamais pianisto R.Zubovo.

Visos kultūrinės topografijos savaitės metu klausytojams ir žiūrovams bus atskleisti labai įvairūs M.K.Čiurlionio žodžio kūrybos aspektai, pristatantys skirtingus jo gyvenimo etapus.

Tai – ir namų ilgesio korespondencija – M.K.Čiurlionio laiškai, rašyti šeimos nariams į Druskininkus, ir meilės bei išsiskyrimo istoriją liudijantys „Laiškai į Uosto gatvę“ (rež. Livija Krivickaitė), nukelsiantys žiūrovą į praėjusio amžiaus pradžios gatvę Vilniuje, bei menininko kūrybos poveikio atspindžiai trumpo metro filme „Čiurlionis įkvepia“ (rež. M.Paplauskas), kurį matysite transliuojamą iš Kauno, kur sukauptas visas M.K.Čiurlionio meninis palikimas.

Antrąją savaitės pusę pradės tiesioginė transliacija „M.K.Čiurlionis Plungėje“ iš Žemaičių dailės muziejaus ir vaizdo pasakojimas „Čiurlionio debiutas Rietave“.

Savaitės programą pabaigs romantizuotas pasivaikščiojimas, pavadintas „Trečiasis“ Čiurlionis Palangoje“, kitu kampu atskleisiantis jo, kaip žodžio meistro, talentą.

Kultūrinės topografijos savaitės „Čiurlionio Lietuva“ renginiai prasidės jau sekmadienį, gegužės 23-iąją,  įžanginiu pokalbiu su prof. V.Landsbergiu, kurį kalbins pianistas R.Zubovas, ir tęsis M.K.Čiurlionio kelio miestuose: gegužės 24 d. kūrėjo gimtinėje Varėnoje, gegužės 25 d. – Druskininkuose, gegužės 26 d. – Vilniuje, gegužės 27 d. – Kaune, gegužės 28 d. – Plungėje, gegužės 29 d. – Rietave, gegužės 30 d. – Palangoje.

Visas renginių transliacijas kviečiama stebėti M.K.Čiurlionio kelio ir partnerių veidaknygės paskyrose. 

Lietuvos muziejų asociacija kartu su M.K Čiurlionio kelio partneriais jau trečius metus rengia specialią programą „Čiurlionio Lietuva“, skirtą M.K.Čiurlionio kultūriniam kontekstui aktualizuoti. Šventinės programos koncepcijos autorius ir pagrindinis įgyvendintojas – M.K.Čiurlionio provaikaitis pianistas R.Zubovas.

2019 m. vykusios kultūrinės topografijos savaitės renginiuose buvo akcentuojamas muzikinis M.K.Čiurlionio palikimas, 2020 metais dėmesys telktas į jo dailės kūrinius, susijusius su metų laikais: „Zodiakas“, „Pavasaris“, „Vasara“, „Žiema“ ir kt., o šiais – pristatomas iki šiol plačiajai visuomenei mažiau pažįstamas M.K.Čiurlionio literatūrinis palikimas.

Išsami kultūrinės topografijos savaitės „Čiurlionio Lietuva“ programa – www.ciurlioniokelias.lt ir M. K. Čiurlionio kelias veidaknygės paskyroje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.