Atnaujinta LNDT Didžioji salė pasitiks staigmenomis: garso sistema leis rengti net sunkiosios muzikos koncertus

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) naują sezoną ketina pakviesti žiūrovus į renovuotą Didžiąją salę. Daug modernių technologinių sprendimų tiek apšvietimo, tiek įgarsinimo srityse Naujojoje ir Mažojoje LNDT salėse pritaikę specialistai sako, kad diegti juos pastate, kuriame yra daug kultūros paveldo saugomų vertybių, yra iššūkis, bet naujovių nestigs.

 I. Gelūno nuotr.
 I. Gelūno nuotr.
 Didžioji salė.<br> D. Matvejevo nuotr.
 Didžioji salė.<br> D. Matvejevo nuotr.
 Naujoji salė.<br> D. Matvejevo nuotr.
 Naujoji salė.<br> D. Matvejevo nuotr.
 Naujosios salės viršus.<br> D. Matvejevo nuotr.
 Naujosios salės viršus.<br> D. Matvejevo nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Jun 12, 2023, 5:34 PM, atnaujinta Jun 12, 2023, 5:42 PM

Teatrui reikalingą techninę įrangą diegiančios bendrovės „Sonus exsertus“ technologijų vadovas Mindaugas Indrašius neslėpė, kad vienas didesnių iššūkių, su kuriuo teko susidurti jo komandai – kaip integruoti modernias sistemas į istorines, į saugotiną paveldą įtrauktas teatro erdves, atskiras apdailos detales.

Įkomponuojant šiuolaikinius sprendinius konsultuotasi su architektais, kultūros paveldo specialistais. Rezultatas džiugina profesionalus – saugotina architektūra išliko nepaliesta, o žiūrovų dėmesio neblaškys matoma technologinė įranga.

„Tai yra didžiausias mūsų įgyvendinamas projektas ir ne tik technologiniu aspektu. Lietuvos nacionalinio dramos teatro rekonstrukcija yra vienas didžiausių kultūros objekto modernizavimo projektų per visą nepriklausomybės laikotarpį. Vienu metu buvo atliekami statybos darbai, atnaujinamos inžinerinės sistemos, diegiama nauja technologinė įranga ir netgi pastatyta visiškai nauja salė“, – pabrėžė „Sonus exsertus“ technologijų vadovas M. Indrašius.

Kompozitorius Jonas Jurkūnas, dirbęs LNDT Naujojoje salėje, džiaugėsi, kad naujai įdiegta programinė įranga suteikia kur kas daugiau galimybių.

„Įdiegus šiuolaikines technologijas, darbas vyksta kur kas greičiau. Daug užduočių atlieki studijoje, o atėjęs į teatrą, idėjas iškart gali testuoti, pritaikyti, sėdėdamas prie pulto gali muzikuoti. Anksčiau visa tai daryti buvo kur kas sudėtingiau.

Šiandien garsą galima įdomiai paskleisti ir kitaip formuoti garsinę erdvę, keisti bendrą skambesio akustiką, įgarsinti aktorius. Tai keičia ir vaidybą. Visą šią akustinę erdvę galima kontroliuoti, darant ją įdomesnę, garsą publikai galima siųsti įvairiomis kryptimis. Muzikos idėjų „apyvarta“ kur kas greitesnė. Kokybiškas įgarsinimas leidžia perteikti subtiliausius garsus būtent taip, kaip kompozitorius yra sukūręs.“

Tad kokios naujovės lauks LNDT Didžiojoje salėje? Joje jau įrengtas specialus, iš šalies valdomas žiūrovų sektoriaus apšvietimas, kuris užtikrins tolygumą bei leis kurti įvairius efektus, pavyzdžiui, žvakių šviesos atmosferą, o diegiama garso sistema yra tokia galinga, kad leis teatre organizuoti net sunkiosios muzikos koncertus.

Taip pat ketinama įdiegti keturias judančias scenos platformas, kurios pakeis seniau naudotą scenos ratą. Jos suteiks naujas technines galimybes spektakliams, kuriems būtinas scenos grindų lygio kismas, taip pat palengvins dekoracijų transportavimą. Scenos įrenginius dar papildys naujos kilnojamos baliustrados bei orkestro duobės platformos.

Be to, visų žiūrovų laukia staigmena – pagal nuotraukas, rastus detalių fragmentus ir teatro darbuotojų atsiminimus restauratoriams pavyko atkurti architektų Vytauto ir Algimanto Nasvyčių sukurtą senųjų Didžiosios salės kėdžių dizainą, tik jos bus šiuolaikiškai patogios: būtent po žiūrovų kėdėmis yra suformuota nauja vėdinimo ir šildymo sistema.

Spektaklio „Girti“, kurio premjera LNDT įvyko šių metų pradžioje, režisierius Iwanas Wyrypajewas gyrė naujausias šviesos ir garso sistemas, tačiau pabrėžė, kad aptarnaujančiam personalui iki Didžiosios salės atidarymo teks nemažai išmokti.

„Akivaizdu, kad Lietuvos nacionalinis dramos teatras yra vienas iš pagrindinių Europos teatrų. Tuo pačiu noriu pasakyti, kad reikalingi specialistai, galintys dirbti su tokios kokybės technika. Šia kryptimi teatrui reikės dar padirbėti, kad aptarnaujantys žmonės neatsiliktų nuo valdomos technikos“, – pastebėjimais dalijosi režisierius.

Ne vieną valstybinės reikšmės projektą įgyvendinusios bendrovės technologijų vadovas M. Indrašius neabejojo, kad naujovėms imlūs teatro specialistai greitai perpras naujausias sistemas.

„Tiesiogiai dirbame su įrenginių gamintojais, konsultuojamės su jų specialistais, teatro atstovais, kad diegimo procesas būtų sklandus, o rezultatas nepriekaištingas. Suprantame, kad teatre, kur visas veiksmas vyksta „gyvai“, reikalavimai technologinei daliai yra ypač aukšti, todėl kruopščiai organizuojame ir prižiūrime visą įrangos diegimo procesą bei apmokome specialistus, kaip su nauja įranga dirbti“, – pasakojo M. Indrašius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.