Lenkų kompozitorė meta iššūkį sostinės publikai: Vilniaus simbolius sujungs muzikiniu tiltu

Dar viena festivalio „Muzika erdvėje“ Vilniaus jubiliejui skirto ciklo „Muzika Vilniui“ premjera birželio 17-ąją sostinės gyventojus kviečia į muzikinę kelionę po senąjį ir dabarties Vilnių. Lenkų kompozitorė Agata Zubel sukūrė kūrinį, skirtą dviem išskirtinėms Vilniaus vietoms – Gedimino pilies bokštui ir „K29“ verslo centrui.

A. Zubel sukūrė kūrinį dviem išskirtinėms Vilniaus vietoms – Gedimino pilies bokštui ir „K29“ verslo centrui.<br> Lrytas.lt nuotr.
A. Zubel sukūrė kūrinį dviem išskirtinėms Vilniaus vietoms – Gedimino pilies bokštui ir „K29“ verslo centrui.<br> Lrytas.lt nuotr.
 A. Zubel.<br> „Go Vilnius“ nuotr.
 A. Zubel.<br> „Go Vilnius“ nuotr.
 „K29“ verslo centras.<br>  „K29“ nuotr.
 „K29“ verslo centras.<br>  „K29“ nuotr.
 Gedimino pilies bokšto muziejus.<br>Muziejaus nuotr.
 Gedimino pilies bokšto muziejus.<br>Muziejaus nuotr.
 V. Baltakas (kairėje) ir M. Drukteinis.<br> S. Žiūros („Go Vilnius“) nuotr.
 V. Baltakas (kairėje) ir M. Drukteinis.<br> S. Žiūros („Go Vilnius“) nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Jun 12, 2023, 1:18 PM

Ar kada, norint išgirsti muzikos kūrinį, teko aplankyti net dvi skirtingas vietas? Tokį iššūkį sostinės publikai meta garsi lenkų kompozitorė Agata Zubel. Pakviesta išsirinkti vietą sostinėje bei jai sukurti naują kūrinį, ji dar praeitais metais aplankė įvairias miesto erdves ir iš karto nusprendė: „Noriu, kad kūrinys skambėtų dviejose vietose – viename seniausių ir viename naujausių Vilniaus pastatų“.

Nekasdienis potyris

Kūrinys „Connect 2“, birželio 17 dieną skambėsiantis iš karto dviejose Vilniaus erdvėse, kaip atskleidė organizatoriai, tapo ne vienu iššūkiu. Anot kultūros inovacijų agentūros „Meno genas“ vadovo Mato Drukteinio, nelengva užduotis ne tik vienu metu kurti vieningą veiksmą dviejose vietose, bet ir įgyvendinti kūrinio koncepciją, kai „K29“ verslo centre kūrinys yra atliekamas lifte, o abiejose erdvėse muzikos klausosi tik po vieną klausytoją.

„Todėl Agatos Zubel kūrinio pasaulinė premjera truks visą dieną – beveik 12 valandų! Muzika pagal kompozitorės sumanymą skambės nenutrūkstamai, todėl turėsime po kelias atlikėjų pamainas kiekvienoje iš erdvių – jie keisis maždaug kas valandą ar net dažniau. Tai neabejotinai pareikalaus muzikantų aukščiausio profesionalumo, tačiau būtent tą ir gali užtikrinti „LENsemble Vilnius“ atlikėjai.

Abiejose vietose atlikėjai bus visą dieną filmuojami ir vaizdas transliuojamas į ekranus – apsilankiusieji galės stebėti muzikos vyksmą iš abiejų erdvių“, – pasaulinės premjeros Vilniaus jubiliejui užkulisius atvėrė M. Drukteinis.

Tiek Gedimino pilies bokšte, kuriame skambės kanklės, tiek „K29“ verslo centre su fleitos garsais publikos lauks muzikinė patirtis, apimsianti ne tik jiems asmeniškai atliekamą trumpą kelių minučių muzikinį numerį. Kompozitorė taip pat kviečia klausytis ir į erdvę „ištrūkstančių“ garsų, o įrengtuose ekranuose stebėti, kaip kūrinys susijungia į vieną visumą.

Kaip jau tapo įprasta, organizatoriai taip pat pakvies pažinti ir pačias erdves, kurioms skirtas A. Zubel kompozicija.

Siekiant suvaldyti srautus ir užtikrinti geriausią patirtį, bilietus įsigiję klausytojai, turi papildomai užsiregistruoti, pasirinkdami performanso lankymo laikus abiejose erdvėse. Todėl kiekvienas pats gali nuspręsti, kokiu metu nori aplankyti vieną ar kitą vietą, kiek laiko nori praleisti kiekvienoje iš erdvių.

Kūrinio ašis – laikas

A. Zubel Vilnius sužavėjo dėl savo išskirtinio savitumo. Jame, kaip sakė kompozitorė, deri išsaugota istorija ir šiuolaikybė – tą ji siekia atskleisti ir savo kūrinyje.

„Bandysiu nutiesti tam tikrą tiltą tarp labai senų ir visai naujų laikų, kuriuos skiria šimtmečiai. Vilniuje yra išlikusių daug seną praeitį menančių vietų – tai mane sužavėjo. Vienoje erdvėje, kuri ypač mane patraukė, galima pajusti tą senų laikų alsavimą, istorinę atmosferą, jai būdingą ramybę, savotišką intymumą ir susikaupimą. Tai tarsi kontrastas tarp šiuolaikiškos architektūros, amžinai bėgančių ir skubančių mūsų amžininkų“, – dar pirmojo apsilankymo metu įspūdžiais dalijosi A. Zubel.

Kompozitorės pasirinktos vietos puikiai atskleidžia šią laiko jungtį. Nestebina, kad praeities simboliu tapo Gedimino pilies bokštas – Vilniaus miesto istorijos lopšys. Per 700 metų ši vieta keitėsi ne kartą ir, jeigu esame įpratę bokštą matyti kasdien gyvai ar reklamose, net neįsivaizduojame, kokia spalvinga yra jo istorija.

Tuo metu „K29“ verslo centras – vienas moderniausių biurų pastatų Baltijos šalyse. Nors pastatytas dar 2015 metais, verslo centras sužavės ne tik savo architektūra, bet ir technologiniais, aplinkai darniais sprendimais. Čia įsikūrusios ryškios, regione lyderiaujančios šių dienų kompanijos. Šie kontekstai puikiai atskleidžia dabarties gyvenimo įvaizdžius, apie kuriuos kūrinyje kalba kompozitorė.

Be dviejų įspūdingų Vilniaus vietų, dar viena A. Zubel kūrinio ašis yra laikas. Anot kompozitorės, nors kiekvienas gyvename savo gyvenimą, tačiau jį lemia tai, kas buvo anksčiau, ir tai, kas neišvengiamai ateina po to.

„Nors mūsų egzistencija ir tai, ką su ja darome, yra kiekvienam individualu, visą gyvenimą esame priklausomi nuo to, kas buvo ir kas dar bus, o kartu ieškome ir bendrystės, paramos bei esame natūraliai smalsūs sąveikai su aplinka. Kiekviena šio individualaus patyrimo akimirka yra vienu metu ir trumpa, ir ilga – ar mes koncentruojamės į 700 metų laikotarpį, ar į 7 minutes. Raktas į prasmingą šio laiko išnaudojimą – mūsų jautrumas ir gebėjimas stebėti“, – apie kūrinio idėją pasakojo A. Zubel.

Laukia ir kūrybos koncertas

Birželio 18 d. 18 val. „LENsemble Vilnius“, vadovaujamas Vykinto Baltako, kviečia plačiau susipažinti su A. Zubel kūryba. Vilniaus rotušėje bus pristatytas autorinis jos muzikos koncertas. Ansamblio parengtoje programoje skambės tarptautinio dėmesio jau sulaukę kompozitorės kūriniai intriguojančioms instrumentų sudėtims, pavyzdžiui, didžiajam būgnui.

A. Zubel – viena iš labiausiai šiuo metu kylančių šiuolaikinės muzikos žvaigždžių Europoje. Publiką ji stebina ne tik savo kuriama muzika, bet ir vokalo sugebėjimais. Kompozitorė visada stengiasi mąstyti nestandartiškai, nekartoti ir nenaudoti kūryboje tam tikrų modelių, nors tai sunkesnis ir ilgesnis kelias tikslo link.

„Manau, menininkas jaučia poreikį visa, ką gauna, perfiltruoti per save, transformuoti ir tada paleisti į pasaulį: ar tai būtų literatūra, dailė ar muzika. Tai ir yra buvimas menininku, nes kitaip bus ne kūryba, o gamyba.“

Kompozitorė yra laimėjusi ne vieną prestižinį tarptautinį kompozitorių konkursą ir, tarp kitų įvertinimų, yra apdovanota garbės ženklu už nuopelnus Lenkijos kultūrai ir medaliu „Gloria Artis“.

Bilietus platina Kakava.lt, naujienas apie ciklą „Muzika Vilniui“ rasite www.muzikavilniui.lt. Projektas yra Vilniaus 700 metų jubiliejaus programos dalis. Šventės iniciatorius – Vilniaus miesto savivaldybė, programos kuratorius – Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“. Programos įgyvendinimą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija. Daugiau apie jubiliejui skirtą programą skaitykite www.700vilnius.lt.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.