„Naujasis Baltijos šokis“: pasaulio žvaigždės leidžiasi Vilniuje

Rytoj, gegužės 3-ąją, į Vilnių atkeliaus šokio dvasia. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre prasidės jubiliejinis tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis“. Jo publika išvys puikų šokio kūrinių rinkinį iš įvairių šalių: žymiausio norvegų choreografo Jo Strømgreno darbą „Ten“, Kanados šokio divos Louise Lecavalier spektaklį „So Blue“ ir jaunų svečių iš Kipro – trupės „ZebraLine“ – pernykštį kūrinį „within and between“.

Vakarų Europos šokio pažiba L.Lecavalier.<br>A.Cornellier nuotr.
Vakarų Europos šokio pažiba L.Lecavalier.<br>A.Cornellier nuotr.
„Fou Glorieux“ šoks Menų spaustuvėje.<br>C.Lessard'o nuotr.
„Fou Glorieux“ šoks Menų spaustuvėje.<br>C.Lessard'o nuotr.
Vakarų Europos šokio pažiba L.Lecavalier.<br>U.Kaufmann nuotr.
Vakarų Europos šokio pažiba L.Lecavalier.<br>U.Kaufmann nuotr.
Daug kartų Lietuvoje viešėjęs choreografas J.Strømgrenas grįžta su atnaujintu spektakliu „Ten“.<br>Organizatorių nuotr.
Daug kartų Lietuvoje viešėjęs choreografas J.Strømgrenas grįžta su atnaujintu spektakliu „Ten“.<br>Organizatorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

May 2, 2016, 11:16 AM, atnaujinta May 26, 2017, 11:06 PM

Įžanga į šiųmetį jubiliejinį festivalį taps Kipro trupės „ZebraLine“ minispektaklis „within and between“, kuris į Vilnių atkeliauja dėl įtakingiausio Europos šokio tinklo „Aerowaves“.

Šios trupės choreografai Julia Brendle ir Marias Constantinou kartu pradėjo dirbti 2014 metais. Jų bendrų paieškų tikslas – sukurti teatrinę ir fizinę spektaklio vienovę.

2015-aisiais sukurtą „within and between“ menininkai jau rodė „Zawirowanios“ festivalyje Varšuvoje (Lenkija), „The Buffer“, „Fringe“ ir Europos šokio festivaliuose Nikosijoje, Kipre. Tais pačiais metais Julia ir Marias įkūrė „ZebraLine productions“ ir šiuo metu dirba prie naujų projektų.

Simbolinis sugrįžimas

J.Strømgrenas – vienas produktyviausių Norvegijos scenos menininkų, per metus sukuriantis 5–8 spektaklius, o jo paties trupė per 18 veiklos metų spektaklius rodė jau beveik 60 pasaulio valstybių.

Daug kartų Lietuvoje viešėjęs choreografas šįkart grįžta simboliškai – jo kadaise įvykusios pirmosios viešnagės Lietuvoje įspūdžiais grįstas, šešiolika valstybių apkeliavęs ir tarptautinio populiarumo sulaukęs spektaklis „Ten“ antradienio vakarą atidarys tarptautinį šiuolaikinio šokio festivalį „Naujasis Baltijos šokis 2016“.

Spektaklio „Ten“ premjera 2001-aisiais įvyko būtent Lietuvoje, buvusiame Vilniaus kino teatre „Pergalė“. Prabėgus penkiolikai metų J.Strømgrenas darbą atnaujino, tačiau nieko jame nepakeitė. Spektaklyje keturi personažai iš buvusios Sovietų Sąjungos yra įstrigę kažkur erdvėje tarp Rytų ir Vakarų. Jiems kyla esminis klausimas – ar toliau judėti nežinomybės link, ar grįžti ten, kur viskas taip gerai pažįstama?

Anuomet „Ten“ simbolizavo šiose platumose gyvenančių visuomenių pasirinkimą, tuo pačiu atspindėjo vakariečių suvokimą apie mus. Šiandien spektaklis interpretuojamas įvairiai, žiūrovai jį sieja ir su šių dienų Europos realijomis – migrantų krize ar įvykiais Ukrainoje.

Kūnui leis išsakyti viską

Po „ZebraLine“ ir Jo Strømgreno trupės pasirodymų festivalio svečiai iš Lietuvos nacionalinio dramos teatro persikels į Menų spaustuvę. Čia su trupe „Fou Glorieux“ pirmąjį pilnos trukmės savo kaip choreografės darbą „So Blue“ pristatys užburiančia mūza ir virtuoziška atlikėja tituluojama Louise Lecavalier. Ši Vakarų Europos šokio pažiba dalyvavo žymiosios trupės „La La La Human Steps“ spektakliuose, įvairių garsenybių – tokių kaip legendiniai Frankas Zappa ir Davidas Bowie – projektuose ir koncertuose.

Pati choreografė apie savo spektaklį sako: „Norėjau kūnui leisti pasakyti viską, ką jis trokšta išsakyti, be jokios cenzūros, kad iš spontaniškų judesių gausos iškiltų kas nors tikra ir nekontroliuojama.“

Spektaklį „So Blue“ L.Lecavalier sukūrė 2012 metais ir jau pristatė penkiolikoje šalių. Menininkė yra pirmoji kanadietė, gavusi prestižinį Niujorko scenos menų prizą „Bessie Award“. Jai įteiktas ir Kanados ordinas, taip pat Jeano A. Chalmers'o nacionalinis apdovanojimas, kuris laikomas Kanados žymiausiu šokio prizu.

2014-aisiais choreografė už gyvenimo nuopelnus šokio menui buvo įvertinta Kanados generalinio gubernatoriaus scenos menų prizu, vienu svarbiausių šios šalies valstybinių apdovanojimų.

Niujorko žurnalas „Time Out“ pernai, anonsuodamas „So Blue“ pristatymą šiame mieste, rašė: „L.Lecavalier buvo „La La La Human Steps“ pankė princesė, agresyviai jaudinantis Édouardo Locko šokio hibridas, sukurtas iš roko jautrumo ir baletinio tikslumo. (...) Per visą „So Blue“ Lecavalier nesiliauja stebinti tuo, ką gali jos kūnas ir kaip jos intensyvumas komunikuoja su mumis.“

Kad Lietuvos publika geriau suvoktų šią legendinę šokėją supantį ilgametį tarptautinį šokio kontekstą, prieš pat spektaklį Vilniuje ir po jo Menų spaustuvės fojė suksis įvairių laikotarpių vaizdo filmai su L. Lecavalier.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.