Kūrėją iš Izraelio įkvepia M.K. Čiurlionio paveikslai

Lapkričio 9 d. 18 val. M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje (Savičiaus g. 11) įvyks koncertas–susitikimas su kompozitoriumi ir pianistu dr. Uriu Breneriu iš Izraelio. Jo metu pirmą kartą Lietuvoje taip plačiai bus pristatyta jo kūryba, įkvėpta M. K. Čiurlionio paveikslų.

 U.Breneris.<br> Rengėjų nuotr.
 U.Breneris.<br> Rengėjų nuotr.
 U.Breneris.<br> Rengėjų nuotr.
 U.Breneris.<br> Rengėjų nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Nov 8, 2021, 11:51 AM

Renginys nemokamas, tačiau būtina išankstinė registracija svetainėje www.mkcnamai.lt

M.K.Čiurlionio namai Vilniuje tęsia projektą „Dialogai su Čiurlioniu“. Jau antrus metus vykstančio projekto siekis yra pristatyti Čiurlionio palikimo atšvaitus įvairiuose kultūriniuose kontekstuose, parodyti besidomintiems Lietuvos kultūra kitose pasaulio šalyse gimstančias Čiurlionio kūrybos interpretacijas.

Iki metų pabaigos vilniečiams planuojama pristatyti tris unikalius projekto „Čiurlionio dialogai“ koncertus. Pirmasis – lapkričio 9 d., 18 val. vyksiantis svečio iš Izraelio, kompozitoriaus ir pianisto Urio Brenerio rečitalis „Skambantys Čiurlionio paveikslai“.

Antrasis įvyks lapkričio 29 dieną: vienas garsiausių savo kartos pianistų Dmitry Mayboroda (Vokietija) skambins romantiško polėkio kupiną N.Medtnerio, S.Rachmaninovo ir M.K.Čiurlionio fortepijoninių kūrinių rečitalį.

Metus užbaigs pasaulinė premjera, įvyksianti gruodžio 8 dieną, – kompozitorius ir smuikininkas Mihkelis Keremas (Estija) drauge su pianistu Roku Zubovu pristatys pagal Čiurlionio sonatos smuikui ir fortepijonui eskizus sukurtą naują savo kūrinį „Neatsisveikinęs“.

Be šio kūrinio, M.Keremas taip pat grieš Čiurlionio amžininkų B.Bartoko, J.Sibeliaus, H.Ellerio ir L.Janačeko kūrinius smuikui ir fortepijonui. Lapkričio 29 d. ir gruodžio 8 d. koncertai įvyks Valdovų rūmuose.

Artimiausias projekto „Dialogai su Čiurlioniu“ svečias kompozitorius ir pianistas U. Breneris M. K. Čiurlionio namų kvietimu sugrįžta į Lietuvą po daugiau nei trisdešimties metų pertraukos. Šio produktyvaus kūrėjo plunksnai priklauso daugiau kaip šimtas opusų.

Jo kūrinius atliko Izraelio simfoninis orkestras, diriguojamas Zubino Metha'os, Jeruzalės simfoninis orkestras, diriguojamas Frédérico Chaslino, „Maskvos solistai“, diriguojami Jurijaus Bašmeto, Izraelio kamerinis orkestras, „Tel-Aviv Soloists“ orkestras, „Aviv“ kvartetas, „Continuum“ ansamblis (Niujorkas, JAV), Naujasis Džiuljardo ansamblis bei daugelis kitų atlikėjų ir muzikos kolektyvų.

U.Brenerio kūriniai skambėjo Izraelyje, Vokietijoje, JAV, Australijoje, Šveicarijoje, Čekijoje, Švedijoje, Italijoje, Olandijoje, Rusijoje, Serbijoje, Kroatijoje ir kitose Europos valstybėse. Kompozitorius už savo kūrybą ir veiklą yra pelnęs ne vieną valstybinį Izraelio apdovanojimą. Šiuo metu jis yra Izraelio „Simfonieta“ reziduojantis kompozitorius.

U.Breneris gimė 1974 metais Maskvoje, studijavo Rusijoje, Vokietijoje, Olandijoje ir Izraelyje. Jo kūryba nuo ankstyvos jaunystės yra glaudžiai susijusi su Čiurlionio tapyba. Kaip teigė pats kompozitorius, jo ryšys su Čiurlioniu prasidėjo 1987 metais, kada, būdamas trylikos, jis apsilankė Kaune, M.K.Čiurlionio dailės muziejuje.

„Čiurlionio paveikslai mane iškart sužavėjo kaip kažkas nepaprastai išradingo ir gilaus, kaip iš lietuvių tautinės tradicijos kylančios laisvos kūrybinės dvasios išraiška, persipynusi su išmintimi ir simbolika. Visa tai buvo persmelkta neįtikėtino muzikalumo, o šių kūrinių „skambumas“ dar labiau sustiprino poveikį.

Patekau į naują ir žavų ritmų, spalvų ir harmonijų pasaulį, kurį aš tiesiog turėjau įtraukti į muzikinę erdvę. Dar keletą kartų aplankiau M.K.Čiurlionio muziejų ir kiekvieną kartą ankstesnis efektas tapdavo tik dar stipresnis. Būtent tuo metu aš pradėjau komponuoti muzikinius kūrinius pagal M. K. Čiurlionio paveikslus“, – dalijosi prisiminimais U.Breneris.

Vieninteliame menininko koncerte M.K.Čiurlionio namuose lapkričio 9 dieną 18 val. skambės Čiurlionio kūrinių įkvėpti U.Brenerio kūriniai fortepijonui „Žvaigždžių Sonata“, „Rex“, aštuoni preliudai fortepijonui, o taip pat ištraukos iš naujo kompozitoriaus opuso „Žydiška siuita“, kuri yra skiriama žydų istorijos metams.

Koncerto-susitikimo metu kompozitorius pasidalins mintimis apie savo kūrybą ir jos santykį su Čiurlionio palikimu.

Patekti į koncertą galima tik turint galiojantį galimybių pasą arba ES skaitmeninį COVID pažymėjimą. Viso renginio metu privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.