10-ajame Klaipėdos kariliono festivalyje muzikuos atlikėjai iš šešių pasaulio šalių: laukia naujovė

Daugiau nei tris dešimtmečius uostamiestis didžiuojasi, turėdamas vieną iš trijų unikalių muzikos instrumentų Lietuvoje – Klaipėdos karilioną.

 Klaipėdos karilionas.<br> Rengėjų nuotr.
 Klaipėdos karilionas.<br> Rengėjų nuotr.
 K. van Assche.<br> Rengėjų nuotr.
 K. van Assche.<br> Rengėjų nuotr.
 P. Maassenas.<br> Rengėjų nuotr.
 P. Maassenas.<br> Rengėjų nuotr.
 K. Merle.<br>  K. Ints nuotr.
 K. Merle.<br>  K. Ints nuotr.
 „NeoQuartet“.<br>M. Popinigis nuotr.
 „NeoQuartet“.<br>M. Popinigis nuotr.
 S. Žilevičius.<br> Rengėjų nuotr.
 S. Žilevičius.<br> Rengėjų nuotr.
 M. Kazmierczak.<br> Rengėjų nuotr.
 M. Kazmierczak.<br> Rengėjų nuotr.
 K. Kačinskas. <br> Rengėjų nuotr.
 K. Kačinskas. <br> Rengėjų nuotr.
Daugiau nuotraukų (8)

Lrytas.lt

Jun 23, 2023, 10:57 AM

Klaipėdos koncertų salės (KKS) iniciatyva Klaipėdos kariliono festivalis rengiamas jau 10-ąjį kartą. Tradiciškai ilgiausią metų dieną, birželio 24-ąją, vyksta 4 koncertai, kuriuose karilionas skamba solo ir su kitais muzikos instrumentais, yra atliekamos specialiai karilionui sukurtos kompozicijos.

Šių metų festivalio išskirtinumas – pasirodys net 10 karilionininkų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš įvairių pasaulio šalių.

Atviras naujoms patirtims

Per savo gyvavimo dešimtmetį festivalis pelnė autoritetingiausių pasaulio karilionininkų pripažinimą. Tarptautiškumas ir bendradarbiavimas jam padeda kurti ir puoselėti kariliono tradicijas Lietuvoje. Pirmą kartą dalyvauti festivalyje atvykstantys ar į jį sugrįžtantys muzikai iš užsienio prisideda prie Lietuvos vardo skleidimo muzikos pasaulyje. Šiemet, be lietuvių karilionininkų, festivalyje programas pristatys atlikėjai iš Belgijos, Nyderlandų, Lenkijos, Estijos ir JAV.

Pirmą kartą festivalyje pasirodysiančiai estų karilionininkei Merlei Kollom dalyvavimas šiame renginyje yra svarbus, nes padeda dar geriau pažinti karilioną ir atlikėjus iš Lietuvos. „Esu koncertavusi 8 užsienio šalyse ir labai apsidžiaugiau, kai buvau pakviesta atlikti programą festivalyje Klaipėdoje.

Būdama vienintelė estų karilionininkė, turiu progą pristatyti savo šalies muziką Europos festivaliuose. Lietuva – arčiausiai Estijos esanti šalis, turinti mechaninių koncertinio dydžio karilionų, tad mūsų bendradarbiavimas yra reikšmingas ir džiuginantis. Nekantriai laukiu susitikimo su Klaipėdos publika“, – teigė karilionininkė.

M. Kollom kuria ir aranžuoja kūrinius karilionui. Dalį jų klausytojai išgirs 15 val. programoje. Taip pat šiame koncerte karilionu skambins keletą metų ėjusi Lenkijos kariliono asociacijos prezidentės pareigas Monika Kaźmierczak. Šią atlikėją uostamiesčio publika pažįsta iš ankstesnių Klaipėdos kariliono festivalių.

18 val. koncerte skambės Flandrijos kariliono asociacijos garbės prezidento ir Pasaulio kariliono federacijos prezidento Koen Van Assche iš Belgijos programa, kurioje taip pat dalyvaus JAV karilionininkė Claire Janezic.

Baigiamajame festivalio koncerte, 21 valandą, pasirodys Nyderlandų karilionininkas Paulas Maassenas. Pirmą kartą į festivalį Klaipėdoje atvyksiantis atlikėjas savo kariliono koncertų programose remiasi džiazu ir improvizacija, taip pat atlieka kompozicijas karilionui su kitais instrumentais.

„Nyderlanduose Klaipėdos kariliono festivalis garsėja kaip gražus ir novatoriškas renginys. Jis leidžia pristatyti kariliono paveldą platesnei Lietuvos auditorijai ir užsienio karilionininkams novatoriškais ir originaliais koncertais“, – teigė P. Maassenas.

Programą vainikuos jo ir „NeoQuartet“ kolektyvo iš Lenkijos bei klaipėdiečių choreografių Dovilės Binkauskaitės bei Ingos Kuznecovos atliekamas P. Maasseno baletas „Arachne“. Daugiausia šiuolaikinę muziką propaguojantis styginių kvartetas festivalyje taip pat pasirodys pirmą kartą.

Plečia kariliono muzikos repertuarą

Kariliono festivalis išsiskiria originalia forma – ilgiausią metų dieną, birželio 24-ąją, Klaipėdos Laikrodžių muziejaus kiemelyje vyksta keturi nemokami koncertai: 12.00, 15.00, 18.00 ir 21.00 valandą.

Tai yra pirmasis festivalis Lietuvoje, kuris koncertus pradėjo tiesiogiai transliuoti dideliame ekrane iš varpinės, esančios istoriniame pastate – buvusiuose pašto rūmuose. Jis vienintelis Lietuvoje vykdo edukacinį projektą „Atrask karilioną“, kuriame vaikai ir jaunimas mokomi groti karilionu.

Siekdama kasmet pristatyti unikalią programą, KKS bendradarbiauja su Lietuvos kompozitorių sąjunga, kuri finansuoja festivaliui skirtų naujų kūrinių karilionui solo ir su kitais muzikos instrumentais sukūrimą.

Pasak K. Van Assche, klasikinių instrumentų grupėje karilionas nėra gerai žinomas, todėl renginiai, tokie kaip Klaipėdos karilionas festivalis, yra labai reikalingi. „Klaipėdoje mane labai nustebino profesionalumas organizuojant festivalį. Koncertuose daugiausia dėmesio skiriama kariliono originalumui, visada ieškoma naujų ansamblinių koncertų formų.

Lyginant su kitomis kariliono šalimis, Lietuvoje yra mažiau karilionų – tik 3 (Nyderlanduose jų yra 186, Belgijoje – 72 karilionai). Tačiau man neteko pastebėti, kad kitose šalyse vyktų tokie kariliono festivaliai kaip Klaipėdoje. Būdamas Pasaulinės kariliono federacijos prezidentas, dažnai pažymiu Lietuvą ir Klaipėdą kaip gerosios praktikos pavyzdžius“, – prisipažino K. Van Assche.

Projektai, tapę istorija

Festivalis sėkmingai kuria kariliono tradicijas Lietuvoje. Projektas ne tik garsėja nacionaliniu mastu, bet jau įsirašė į tarptautinį kariliono muzikos žemėlapį. Iš viso jau yra surengti 36 koncertai, kuriuose dalyvavo daugiau nei 60 atlikėjų bei kolektyvų iš Lietuvos, daugiau nei 20 muzikų iš JAV, Nyderlandų, Ispanijos, Japonijos, Lenkijos, Belgijos ir kitų pasaulio šalių.

Per dešimtmetį festivalio istorijoje nugulė sėkmingiausi Lietuvos ir užsienio atlikėjų projektai. 2018 metais didžiausias publikos simpatijas pelnė kariliono dueto, kuriame grojo aukščiausio meninio lygio atlikėjai Anna Maria Reverté ir Koen van Assche (Ispanija–Belgija), programa. Tų pačių metų festivalyje Juliaus Vilnonio ir Kauno bigbendo, diriguojamo Liutauro Janušaičio, atliktoje programoje netikėtai nuskambėjo džiazo ir kariliono muzikos derinys.

Klaipėdos kamerinis orkestras, diriguojamas Martyno Staškaus, ir karilionininkė M. Kaźmierczak 2019 metais atliko žymiąją Georgeso Bizet-Rodiono Ščedrino „Karmen siuitą“, papildytą soliniais, specialiai šiam projektui Lenkijos kompozitorių sukurtais kariliono interliudais.

2020-aisias Gintaras Sodeika (karilionas) ir Vytautas V. Jurgutis (elektronika) atliko autorinius kūrinius, sukurtus specialiai festivaliui. Klausytojų dėmesį koncerte kaustė darni kariliono ir elektronikos sintezė. Tų pačių metų festivalyje M. Kaźmierczak (Lenkija) ir džiazo trio (Lenkija) sužavėjo originalia idėja ir kūrybingu jos realizavimas. Karilioninkė grojo originalius, klasikinius kūrinius karilionui, o džiazo trio papildė jų skambesį savo improvizacijomis.

2021-aisiais karilionininkas Carson Landry (JAV) pademonstravo klausytojams neįprastą ir retą kariliono atlikimo techniką.

Jubiliejiniame 10-ajame Klaipėdos kariliono festivalyje programas pristatys net 10 karilionininkų iš Lietuvos, Lenkijos, Estijos, Belgijos, JAV ir Nyderlandų. Koncertuose nuskambės 3 premjeriniai kūriniai, pirmą kartą festivalio istorijoje bus išbandyta kariliono muzikos ir šiuolaikinio šokio sintezė.

Į nemokamus festivalio koncertus klausytojai kviečiami birželio 24-ąją nuo 12:00 valandos Klaipėdos Laikrodžių muziejaus kiemelyje. Festivalio programa: www.koncertusale.lt.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.