Bilietai į Kauno muzikinio teatro spektaklius išpirkti iki šio sezono pabaigos. Publika čia veržiasi ir į operas, ir į šokio vaidinimus, ir į operetes bei miuziklus.
Austrų menininkų – dramaturgo Michaelio Kunze ir kompozitoriaus Sylvesterio Levay –
miuziklas „Mozart!“ nuo premjeros rudenį parodytas jau 31 kartą, bet bilietų į likusius 5 šio sezono spektaklius nėra.
Šis kūrinys neseniai pelnė „Fortūnos“ apdovanojimą kaip vienas ryškiausių praėjusių metų Kauno teatralų darbų.
Toks pat populiarus išliko anksčiau pastatytas tų pačių autorių
miuziklas „Elisabeth“ apie dramatiško likimo Austrijos imperatorę Elžbietą, vadintą Sisi.
Domina spalvingos asmenybės
Akivaizdu, kad publiką domina istorinės spalvingų biografijų asmenybės, o austrų menininkų tandemas moka joms įpūsti gyvybės ir priartinti prie šių dienų.
Lietuva – dešimtoji šalis, kurią pasiekė prieš 25 metus sukurtas
miuziklas „Mozart!“, o lietuvių kalba – aštuntoji spektaklio kalba.
Kūrinį gyvai jau pamatė daugiau kaip pustrečio milijono žiūrovų. Lietuvius tame sraute skaičiuosime turbūt dar negreit.
Autoriai nenuleidžia akių
B. Želvys atskleidė įdomių detalių apie austrų sukurtų miuziklų kelionę į Kauno sceną.
Pasak teatro vadovo, autoriai iki šiol nenuleidžia nuo trupės akių. Jiems buvo pristatytos visos spektaklio idėjos ir nusiųsti įrašai su solistų atliekamais miuziklo fragmentais – Viena tvirtino visas artistų sudėtis.
Prieš premjeras generalinėse repeticijose apsilankė miuziklus prodiusuojančios kompanijos atstovas iš Vienos.
Negana to, pagal sutartį austrai gali kada panorėję prisistatyti ir patikrinti, ar atlikėjai neiškraipo libreto ir partitūros.
B. Želvio teigimu, „Mozart!“ premjera svečiui iš Vienos paliko tokį gerą įspūdį, kad jis įkvėpė net miuziklo kūrėjus M. Kunze su S. Levay atvykti į Kauną pasigėrėti čia pastatytais abiem savo darbais. Garbaus amžiaus menininkų vizito laukiama gegužę.
Abu kūrėjai yra iškilios muzikos pasaulio asmenybės. Kompozitorius, aranžuotojas, dirigentas ir pianistas S. Levay prieš išgarsėdamas savo miuziklais rašė ir prodiusavo hitus Eltonui Johnui, Donnai Summer, kitoms popžvaigždėms.
Jis darbavosi JAV televizijos laidų ir kino filmų kūrėjų komandose su Holivudo grandais George’u Lucasu, Stevenu Spielbergu, Michaelu Douglasu.
Libretų dramaturgas M. Kunze sukūrė daugybę tarptautinių šlagerių ir hitais tapusių vokiškų dainų, pelnė „Grammy“ ir „Echo“ apdovanojimus.
Tandemas, be dviejų minėtų miuziklų, papildė šį žanrą sceniniais veikalais „Marie Antoinette“, „Rebecca“, „Hexen Hexen“.
Žaismėje – tragiškos gaidos
Lietuvių menininkai sudėjo į savąją „Mozart!“ versiją daug išmonės ir polėkio.
„Mūsų spektaklis – tai susitikimas ne su idealizuotu klasikiniu kompozitoriumi, kurio biustas stovi ant fortepijono muzikos mokykloje, o su išskirtine, gaivališka, žaižaruojančia asmenybe“, – pabrėžė miuziklo režisierė Viktorija Streiča.
Jai pavyko sukurti dinamišką, kupiną išradingų mizanscenų ir prasmingų poteksčių spektaklį. Lakoniška, funkcionali Artūro Šimonio scenografija jame puikiai atsveria ir išryškina Juozo Statkevičiaus efektingų barokinių kostiumų puošnumą.
Bet svarbiausia, kad trupei pavyko įkūnyti pagrindinę autorių idėją – parodyti genialųjį kompozitorių kaip sudėtingą ir daugialypę asmenybę – o kartu žaismingą, vėjavaikišką, bet ir kenčiančią dėl laisvės suvaržymų, tėvo despotizmo ir savo genialumo, kuris galiausiai jį pražudo.
Rūsčių tonų į nuotaikingą spektaklį įliejo šokdinantys genijų Tėvo (įspūdingas Laimono Pautieniaus vaidmuo) ir Arkivyskupo personažai.
Azartiška vaidyba įsiminė Ramūnas Urbietis, įkvėptai šaržuojantis kompozitoriaus bendražygį Šikanederį.
Studento kraitis stebina
„Be ryškaus pagrindinio vaidmens atlikėjo šio miuziklo geriau nesiimti“, – tvirtino Muzikinio teatro žinovai.
25 metų Vygantas Bemovas – tarsi gimęs Mozarto vaidmeniui. Vaikinas neslėpė, kad įsijausti į istorinį personažą ir jo epochą buvo nelengva, tačiau solistui padėjo jo paties mocartiškos savybės – įgimtas optimizmas ir linksmas būdas.
Be to, Mozartų šeimos istorija pasirodė jam artima: V.Bemovas anksti neteko mamos, kuri buvo svarbi jo gyvenimo atrama.
Mozartas – pirmasis pagrindinis jauno dainininko vaidmuo teatre. Bet ir maži ligtoliniai – Pūgžlys „Adamsų šeimynėlėje“, epizodas operetėje „Misteris X“, Gaidys operoje vaikams „Auksinė kepurė“ ir Kudla roko operoje „1972“, anot liudininkų, privertė įsiminti šį talentu apdovanotą menininką.
Po Mozarto jis jau suspėjo parengti naują dailininko Armando Brisaro vaidmenį Franzo Leharo operetėje „Grafas Liuksemburgas“.
Bet savo nuopelnų profesionalaus teatro scenoje Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) trečiakursis nelinkęs sureikšminti. „Mano teatrinėje karjeroje buvo daug atsitiktinumų, kai atsidurdavau laiku ir vietoje. Už svarbiausius pasirodymus turiu dėkoti režisierei V.Streičai“, – teigė V.Bemovas.
Dainavo ir „Ventukuose“
Naujojoje Akmenėje gimęs solistas dainuoja nuo vaikystės: jis bandė jėgas „Dainų dainelės“ konkursuose, nuo dešimties metų koncertavo su liaudiškos muzikos kapela „Ventukai“.
Studijuoti vokalą V.Bemovas pradėjo Kauno Juozo Gruodžio konservatorijoje ir Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijoje, o šiuo metu mokosi profesorės Sigutės Stonytės klasėje LMTA.
Šią vasarą V.Bemovas debiutuos ir operoje, jaunųjų menininkų programos „Operos akseleratorius“ spektaklyje – jis įkūnys Don Bazilijo personažą W.A.Mozarto operoje „Figaro vedybos“.
Išverstas į septynias pasaulio kalbas
Pasaulinė miuziklo „Mozart!“ premjera įvyko Vienos „Theater an der Wien“ 1999 m., o pirmoji tarptautinė premjera – 2001 m. Hamburge.
Miuziklas jau išvydo rampos šviesas 9 šalyse: Austrijoje, Belgijoje, Kinijoje, Čekijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Japonijoje, Pietų Korėjoje, Švedijoje. Iš viso parodyta daugiau kaip 2300 spektaklių.
„Mozart!“ skambėjo jau septyniomis kalbomis: čekų, flamandų, vokiečių, vengrų, japonų, korėjiečių, švedų. Libreto poetinį vertimą į lietuvių kalbą parengė režisierė V.Streiča ir dainininkė K.Siurbytė.
Lietuviškąją „Mozart!“ versiją kūrė didžiulis solistų būrys, choro ir baleto artistai, vadovaujami spektaklio muzikos vadovo J.Janulevičiaus. Mozarto vaidmenį taip pat atlieka KVMT solistas M.Beinaris. Spektaklius diriguoja ir ukrainietė O.Madaraš. Miuziklo šokius ir scenos judesį kūrė choreografas D.Bervingis.
„Mozart!“ muzikoje derinami šiuolaikiniai popmuzikos žanrai ir W.A.Mozarto muzikos stilistika, citatos.
Orkestrą roko spalvomis papildo ritmo grupė.