Ant priekalo paguldytas Z. Vaigauskas tikisi minkšto Seimo kūjo

Z. Vaigauskas VRK vadovauja jau 18 metų.

Z. Vaigauskas ir prezidentės patarėja Indrė Pukanasytė šeštadienį dalyvavo Konstitucinio Teismo posėdyje. Dabar abu laukia Seimo sprendimų.<br>T. Bauras
Z. Vaigauskas ir prezidentės patarėja Indrė Pukanasytė šeštadienį dalyvavo Konstitucinio Teismo posėdyje. Dabar abu laukia Seimo sprendimų.<br>T. Bauras
Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

Nov 11, 2012, 2:57 PM, atnaujinta Mar 15, 2018, 1:43 PM

Kitu atveju, anot Z. Vaigausko, grėstų bevaldystė, juolab, kad šiuo metu Rinkimų komisija dar turi patvirtinti daug svarbių sprendimų, susijusių su buvusiais naujojo Seimo rinkimais.

Be to, Z. Vaigauskas viliasi, kad sudarant naują VRK Seimas atsižvelgs į liūdną patirtį, kuomet komisija sudaroma prieš pat rinkimus, į ją deleguojant „visiškus naujokus“ be patirties ir neskiriant deramo finansavimo apygardų bei apylinkių komisijoms.

Šeštadienį Konstitucinis Teismas paskelbė išvadą, kuria, be kita ko, pripažinta, jog kai kurie VRK sprendimai tvirtinant Seimo rinkimų rezultatus prieštaravo įstatymams.

Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymas numato, jog Seimas priima nutarimą nutraukti Vyriausiosios rinkimų komisijos įgaliojimus pagal Konstitucinio Teismo išvadą, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyti esminiai rinkimų rezultatai yra neteisingi arba kad jos veikla neatitinka Seimo rinkimų įstatymo. Priėmus nutarimą Seimas ne vėliau kaip per 7 dienas turi sudaryti naujos sudėties Vyriausiąją rinkimų komisiją.

„VRK įstatymas sako, kad Seimas pagal tą turi galimybę priimti tokį nutarimą ir Seimas aišku nutarimą turi priimt, bet tam, kad nutrauktų VRK įgaliojimus, reikia sudaryti kitą Rinkimų komisiją, negali būti toks laikas, kad nelieka jokios komisijos, bevaldystė būtų visiškai. Tai vadinasi mūsų įgaliojimai nutrūksta, kada Seimas nutraukia mūsų įgaliojimus ir sudaro naują Rinkimų komisiją. Čia toks mechanizmas“, - aiškino Z. Vaigauskas.

Anot jo, šiuo metu VRK dar turi priimti daug svarbių sprendimų, susijusių su buvusiais Seimo rinkimais.

„VRK dar turi atlikt daugybę darbų prieš pradedant Seimui dirbt. Tie Seimo nariai, kurie ateina į Seimą (po KT išvados - red.), turi gauti Seimo nario pažymėjimus, kad ir pagal Seimo nutarimą.

Tie Seimo nariai, kurie ateina į Seimą ir turi savivaldybių tarybų narių įgaliojimus, jie juos nutraukia, tokių mes turime 25 - 26.

Jiems reikia įgaliojimus pagal jų pareiškimus nutraukt. Tai čia tie darbai, kuriuos būtina padaryt“, - sakė Z. Vaigauskas.

Jis vylėsi, jog nutraukdamas dabartinės VRK įgaliojimus ir sudarydamas naują Rinkimų komisiją, Seimas atsižvelgs į dabartinę komisijos „liūdną patirtį“.

„Seimas, tikiuosi, nutraukdamas mūsų įgaliojimus dar atsižvelgs į mūsų liūdną patirtį, kad sudarant VRK yra visiškai nenormalu ją sudaryti iš visiškų naujokų, kaip kad dabar sudarė, neturinčių darbo patirties jokiose rinkimų komisijose.

Kad komisiją sudarytų taip, kad joje atsirastų žmonių, kurie galėtų dirbti joje pastoviai, o ne taip, kaip dabar - komisijoje dirba tik vienas komisijos pirmininkas, du komisijos nariai, partijų nariai, kurie negali būti komisijos pirmininko pavaduotojais ir sekretorius.

Šiuos dalykus, mes tikimės, Seimas išspręs, kad nebūtų tokių problemų naujai komisijai. Ir finansavimo dalykai - apygardos ir apylinkių komisijų - irgi yra pribrendę. Mes šiaip ne taip tempėm, tempėm, kol patempėm“, - kalbėjo VRK vadovas.

Dabartinės sudėties Z. Vaigausko vadovaujamą komisiją ketverių metų kadencijai Seimas patvirtino šių metų birželį.

Įstatymas numato, kad VRK turi būti naujai sudaryta, kai iki eilinių Seimo rinkimų dienos liko ne mažiau kaip 120 dienų ir ne daugiau kaip 140 dienų. Komisiją Seimas tvirtina iš burtų keliu atrinktų teisingumo ministro bei Lietuvos teisininkų draugijos pasiūlytų kandidatų, daugiamandatėje apygardoje balsų gavusių partijų deleguojamų atstovų.

Z. Vaigauskas VRK vadovauja jau 18 metų.

Seimo pirmininkės Irenos Degutienės vasarą siūlytas kitas kandidatas į VRK pirmininko pareigas - Vidaus reikalų ministerijos Teisės departamento Teisėkūros skyriaus vadovas Audrius Kasinskas - tąkart Seime per slaptą balsavimą nesulaukė reikiamos paramos.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.