Kam Lietuvos vardas brangus, o kam į jį - nusispjauti?

Dar vis skausmingai pamename, kaip okupantai vertė mus būti ne „savimi“, o kaži kokiu „kolektyvu“. Nepriklausomybė išvadavo mus iš nužmoginančios kolektyvinės nelaisvės ir išlaisvino mumyse sau būnantį ir savitos laimės siekiantį individą.

Lietuva yra brangi tiems, kurie ją išgyveno kaip būtiną asmeninio orumo ir visavertės sklaidos sąlygą.
Lietuva yra brangi tiems, kurie ją išgyveno kaip būtiną asmeninio orumo ir visavertės sklaidos sąlygą.
Daugiau nuotraukų (1)

Mindaugas Kubilius

Jan 8, 2013, 4:15 PM, atnaujinta Mar 13, 2018, 11:03 PM

Dar vis skausmingai pamename, kaip okupantai vertė mus būti ne „savimi“, o kaži kokiu „kolektyvu“. Nepriklausomybė išvadavo mus iš nužmoginančios kolektyvinės nelaisvės ir išlaisvino mumyse sau būnantį ir savitos laimės siekiantį individą.

Todėl ir postringavimai apie „kolektyvinius“ dalykus gali būti mums tiek atgrasūs, tiek ir netikroviški. Pažįstu savo nuosavybę ir tiek. Ar neakivaizdu, kad ir „kolektyvine“, tiksliau, valstybine nuosavybe kažkas irgi rūpinasi išimtinai tik kaip „sava“. Paprastai tariant - vogia.

Ir visgi „mes“ esame valstybė. De jure ir de facto. Tik ar suvokiame šį bendrystės faktą? Ar puoselėjame bendrąjį gėrį, kurį liudija mūsų bendrabūvį teigianti Konstitucija, ir kurio dalininkais de jure ir de facto esame?

Po mažne 23 vadavimosi iš sovietinio kolektyvizmo gniaužtų metų turime savęs rimtai paklausti: ar tikrai tie „mes“ žinome, kad valstybė tegali egzistuoti tik kaip puoselėtinas piliečių bendrystės faktas? Suprantu, kad kokiam nors išimtinai tik savo laime besigėrinčiu individui klausimas apie „bendrystę“ ir „bendrabūvį“ skamba taip pat netikroviškai. Penkias dešimtis metų mus prievarta telkė į nužmoginto bendrumą talką - „socialistinio darbo kolektyvą“. Pastaruosius nepriklausomus dešimtmečius mes desperatiškai siekėme įsisavinti prarastąjį turtą ir kartu prarastąjį žmogiškumą - pamatinę teisę pasirinkti save ir savo gėrybes.

Sovietmečio nusavintiems žmogeliukui „nepriklausoma valstybė“, deja, tėra tik proga atrasti ir kaupti sau gėrybes. O ir pagrindinė emigracijos iš Lietuvos paskata yra gėrybių kaupimo lūkestis. Sovietmečio psichiatrinės ligoninės palatoje vis dar tūnantiems bendrapiliečiams „bendrojo gėrio“ samprata - tik tušti žodžiai. Nes tokiame gėryje nėra apčiuopiamų gėrybių. Tokiems žmogeliukams Lietuvos vardas nėra brangus. Lietuva yra brangi tiems, kurie ją išgyveno kaip būtiną asmeninio orumo ir visavertės sklaidos sąlygą. Lietuva yra brangi kaip vertų santykių visuma, kaip orios bendrystės ar piliečių bendrabūvio faktas. Būtent dėl sieloje įsavinto brangaus Lietuvos gėrio jie ir kovėsi prieš pastarąjį neigiantį okupantą. Geriau jau miško prieglobstis ir žūtbūtinė kova už orumą, nei susiniekinanti Lietuvos ir savęs išdavystė! Šiuo straipsniu ir kreipiuosi į tuos „mes“, į žmonių bendrystės kilnumą išgyvenantį orų žmogų, į Lietuvos pilietį tikrą šio žodžio prasme. Tik jis supras žodį apie valstybės viltį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.