Verbų sekmadienis - Kristaus šlovės ir kančios priminimas

Verbomis žavisi ir prezidentė

Vilniaus krašte paplitusios verbos iš džiovintų javų ir gėlių, primenančios biblinį palmės medį.<br>ELTA
Vilniaus krašte paplitusios verbos iš džiovintų javų ir gėlių, primenančios biblinį palmės medį.<br>ELTA
Daugiau nuotraukų (1)

ELTA ir lrytas.lt inf.

Mar 24, 2013, 11:20 AM, atnaujinta Mar 9, 2018, 10:20 AM

Likus savaitei iki šventų Velykų Verbų sekmadienį žmonės su spalvingomis pintomis verbomis arba žaliomis kadagio ir sprogstančio gluosnio šakelėmis renkasi į šventąsias Mišias prisiminti garbingo Jėzaus įžengimo į Jeruzalę ir Jo kančių.

Evangelijoje rašoma, jog iš didžios pagarbos Mesijui žydų minios klojo Jam po kojomis palmių šakas iš šaukė: „Garbė tam, kuris ateina Viešpaties vardu!“ Tačiau jau po kelių dienų sveikinimo šūksniai virto patyčiomis ir riksmais: „Ant kryžiaus jį!“

Šiam įvykiui prisiminti jau nuo šeštojo amžiaus krikščionys ėmė rengti procesijas su palmių šakomis.

Lietuvoje Verbų Mišiose šventinamos kadagio ar sprogstančio gluosnio šakelės. Vilniaus krašte paplitusios verbos iš džiovintų javų ir gėlių, primenančios biblinį palmės medį. Senovėje buvo tikima, kad šventintos verbos saugo namus nuo žaibo, todėl joms pradėjus byrėti nevalia išmesti, o tik sudeginti.

Nuo Verbų sekmadienio prasideda katalikams svarbiausias metų laikotarpis - Didžioji Savaitė - Kristaus kančios ir mirties ant kryžiaus atminimo dienos.

Verbomis žavisi ir prezidentė

Prezidentė Dalia Grybauskaitė prieš Verbų sekmadienį apsilankė Čekoniškių kaimo verbų ir buities seklyčioje. Šalies vadovė padėkojo tautodailininkėms už gražiausių šalies tradicijų puoselėjimą ir specialiai Popiežiui Pranciškui sukurtą verbą. Prezidentė taip pat išbandė verbų pynimą ir surišo tradicinę verbą.

Pasak Prezidentės, verbą rišti nėra sunku, tačiau reikia patyrimo, kantrybės ir širdies ramybės. Taip pat - gerų minčių ir grožio pajautimo.

„Verbų pynimas - unikali lietuviška tradicija. Niekur pasaulyje nekuriamos tokios verbos kaip Lietuvoje. Kartu verbos neatsiejamos nuo pavasario ir atgimimo šventės - šv. Velykų. Tai - gražus būdas pristatyti Lietuvą kaip kūrybingą ir tradicijas vertinančią šalį“, - šalies vadovę pranešime cituoja Prezidentės spaudos tarnyba..

D. Grybauskaitė pasveikino Čekoniškių kaimo bendruomenę su artėjančiomis šv. Velykomis ir palinkėjo visiems santarvės ir stiprybės.

Vilniaus rajono Zujūnų seniūnijoje veikianti Čekoniškių verbų ir buities seklyčia įkurta 2000 m. sausio 26 d., kai verbų pynėjų ansamblis „Cicha Nowinka“ šventė savo kūrybinės veiklos 5 metų jubiliejų.

Su Vilniaus krašto tradicijomis, papročiais ir kultūra supažindinančioje ekspozicijoje rodomos įvairių dydžių ir savitų formų Vilniaus kraštui būdingos verbos bei buities reikmenys.

Vilniaus verbos - tai ant sauso medinio kotelio iš vienos pusės ar aplinkui tvirtai supinta spalvinga rykštė, įvairaus rašto, susidedančio iš savitai derinamų įvairiaspalvių džiovintų augalų, sausučių žiedelių, nudažytų skiedrelių, su viršūnėje įpintu pilkų ar žaliai dažytų ežerinių smilgų kuokštu, maždaug pusmetrio ilgio, įvairaus storio.

Tradicinės Vilniaus verbos daugiausiai buvo pinamos derinant ryškių spalvų žiedelius, įvijiniu raštu, primenančiu virvės įvijumą, o dabartinės - dažniau pilkos ar pastelinės spalvos, jų raštas komponuojamas paprasčiau.

Čekoniškių verbų ir buities seklyčia organizuoja folkloro vakarones, kalendorinius renginius, vaidina vaidinimą, kurio metu galima pamatyti verbų pynimo procesą, išgirsti lenkų, lietuvių, baltarusių liaudies dainų, užrašytų Vilniaus krašte.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.