Iš posto B. Vėsaitę verčia ir bendražygiai (atnaujinta)

Privačiu lėktuvu į Kazachstaną skridusios ūkio ministrės socialdemokratės Birutės Vėsaitės kėdę klibina ir Seimo opozicija, ir valdančiosios koalicijos partneriai. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcija nusprendė inicijuoti interpeliaciją ūkio ministrei. O Seimo valdantieji - Darbo partijos ir „Tvarkos ir teisingumo“ atstovai - ragina B. Vėsaitei atsistatydinti pačiai. Premjeras Algirdas Butkevičius ir socialdemokratai ragina sulaukti etikos sargų sprendimo.

Pradėta interpeliacijos procedūra prieš B. Vėsaitę.<br>J. Stacevičiaus nuotrauka iš archyvo
Pradėta interpeliacijos procedūra prieš B. Vėsaitę.<br>J. Stacevičiaus nuotrauka iš archyvo
Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

May 23, 2013, 10:56 AM, atnaujinta Mar 6, 2018, 9:35 AM

„Tokia buvo frakcijos pozicija vertinant skandalingą ministrės situaciją po skrydžio privačios bendrovės samdytu lėktuvu, kai ministerija turi spręsti dėl konkrečios sutarties su ta bendrove. Tai rodo, kad galbūt yra neskaidrių santykių. Situacija yra pakankamai aiški ir nebematome prasmės laukti VTEK sprendimo“, - ketvirtadienį sakė konservatorius Jurgis Razma. 

Interpeliaciją ministrui gali pateikti ne mažiau kaip 29 Seimo nariai. 

V. Uspaskichas siūlo trauktis pačiai Buvęs Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas į galimą interesų konfliktą įsipainiojusiai ūkio ministrei socialdemokratei B. Vėsaitei siūlo atsistatydinti. „Šitoj vietoj aš siūlyčiau labai greitai pagalvoti ir priimti sąžiningą sprendimą ir neklampinti visos koalicijos į nemalonią situaciją, šitoj vietoj visiškai palaikau prezidentės išsakytą nuomonę. Deja, politikoj yra tokie dalykai, reikia būti šiuolaikišku, užtraukei ant savęs nemalonę - pasitrauk“, - ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė V. Uspaskichas.

Darbo partijos pirmininkas Vytautas Gapšys sako, jog „B. Vėsaitės situacija nedaro garbės koalicijai“. „Šitoje vietoje pritariu prezidentės nuomonei, kad gali būti ir tam tikras interesų konfliktas įvykęs. Manau, kad ministrė tikrai turėtų elgtis žymiai atsargiau šitoje situacijoje. Labiau apgalvotai. Ir tikrai labai rimtai svarstytinas klausimas, ar dėl to, kad koalicija galėtų toliau sėkmingai veikti, nevertėtų padaryti pakeitimo būtent šitoje ministerijoje“, - žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė V. Gapšys. 

Atsistatydinimas - geras žingsnis Valdančiosios „Tvarkos ir teisingumo“ partijos lyderis europarlamentaras Rolandas Paksas sako, kad pasitvirtinus spaudoje pateiktai informacijai ūkio ministrė socialdemokratė B. Vėsaitė turėtų atsistatydinti. „Aš nesu toks greitas su sprendimais neišklausęs abiejų pusių. Aš iš tikrųjų norėčiau išklausyti, išgirsti ministrės argumentus - kas, kodėl, kaip, kame. Aišku, jeigu tiesa yra tai, kas parašyta spaudoje pastarosiomis dienomis, tai, be abejo, nepuošia ministrės, ne toks elgesys turėtų būti. Bet bet kokiu atveju prieš darydamas vienokį ar kitokį sprendimą aš norėčiau išgirsti pačios ministrės argumentus“, - ketvirtadienį sakė R. Paksas. Paklaustas, ar tuo atveju, jei spaudoje parašyta tiesa, ministrė turėtų pasitraukti, R. Paksas sakė: „Aš manau, kad tai būtų geras žingsnis“.  

Bendražygių sprendimas - po etikos sargų žodžio

Socialdemokratai sako, kad dėl ministrės bus apsispręsta tada, kai žodį tars Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).

Premjeras socialdemokratų vadovas A. Butkevičius teigia, jog dėl ūkio ministrės Birutės Vėsaitės pirmiausia reikia sulaukti VTEK išvadų. Jei etikos sargai nustatys interesų konfliktą, pasak Vyriausybės vadovo, dėl ministrės bus imtasi priemonių. „Dėl ūkio ministrės vizito į Kazachstaną ir galimo interesų konflikto kreipiausi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją. Turėtume sulaukti komisijos išvadų, o ne vadovautis interpretacijomis. Noriu nuraminti koalicijos partnerius, jei VTEK įžvelgs interesų konfliktą, tikrai imsimės priemonių“, - ketvirtadienį sakė premjeras A. Butkevičius. „Reikia sulaukti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos verdikto ir turėsime daugiau informacijos, kad galėtume vienaip ar kitaip elgtis. Viskas priklausys nuo to, kokius turėsime faktus, ekspertų vertinimus ir kaip pati Birutė paaiškins“, - ketvirtadienį interviu Žinių radijui sakė J. Olekas. 

Jis pripažino, kad situacija, į kurią pateko kolegė, yra „gana delikati, ant tam tikros ribos“.

„Trumpai kalbėjau su pačiai ministre vakar, ji pasakė savo argumentus Ji aiškiai pasakė, kad vyko į rimtą forumą, kuriame ir pirmininkavo, ir turėjo dalyvauti, kreipėsi į kompaniją, su kuria ministerija yra sudariusi sutartį, kuri yra laimėjusi konkursą dėl bilietų pardavimo, ir turbūt dar ne pačios Birutės darbo metu, o ankstesnės vadovybės, ir įsigijo bilietus, kuriuos pasiūlė kaip patogiausius, tinkamus. Visi lėktuvai privatūs, vienos kompanijos ar kitos“, - kalbėjo J. Olekas.

VTEK trečiadienį gavo premjero Algirdo Butkevičiaus ir Seimo narės Agnės Bilotaitės prašymus ištirti ūkio ministrės elgesį, kai į Kazachstaną ji skrido privačios bendrovės „Arvi“ užsakytu lėktuvu. „Arvi“ šiuo metu derasi su Ūkio ministerija dėl Marijampolės laisvosios ekonominės zonos (LEZ) valdymo sutarties. Ar pradėti tyrimą, VTEK spręs kitą antradienį.

Ūkio ministerijos teigimu, bilietas ministrei į abi puses kainuos 2700 litų, nors tokios kelionės kaina žmogui gali siekti apie 13 tūkst. litų.

Liberalai pritaria interpeliacijai

Liberalų sąjūdžio vadovo Eligijaus Masiulio vertinimu, ministrė iš posto turėtų trauktis pati, jei to nepadarys, liberalai parems interpeliaciją. 

„Pirmiausia mes turime sulaukti pačios ministrės savo elgesio įvertinimo. Būtų geriausias atvejis, jei pati ministrė, atsiprašiusi visuomenės, atsistatydintų. Jei to neatsitiks, manau, kad reikia palaukti pirmadienio ir prezidentės bei premjero pozicijos, nes čia premjeras turi pasakyti savo svarų žodį. Jei B. Vėsaitė ir toliau eis ūkio ministrės pareigas, opozicijai nieko nelieka, kaip interpeliacijos keliu reikalauti ministrės atsakomybės“, - žurnalistams Seime sakė E. Masiulis. 

Briuselyje su vizitu viešinti prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį teigė, jog B. Vėsaitės skrydis į Kazachstaną verslo įmonės užsakytu lėktuvu meta labai didelį šešėlį ant visos Vyriausybės. Paklausta, ar pasitiki ūkio ministre B. Vėsaite, šalies vadovė atsakė šį klausimą aptarsianti pirmadienį susitikime su premjeru.

Gavęs interpeliaciją, Vyriausybės narys privalo ne vėliau kaip per 2 savaites perduoti Seimui atsakymus. Jeigu Seimo nutarimo dėl interpeliacijos projekte ministro atsakymas pripažįstamas esąs nepatenkinamas ir pareikštas juo nepasitikėjimas, toks nutarimo projektas gali būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.