D. Grybauskaitė kritikuoja Seimą dėl noro kapoti galvas

Galės išversti iš posto

Seimo sprendimas nepatiko prezidentei.<br>J. Stacevičius
Seimo sprendimas nepatiko prezidentei.<br>J. Stacevičius
Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

Jun 27, 2013, 7:10 PM, atnaujinta Mar 5, 2018, 3:35 AM

„Tai pirmas žingsnis į daugiau nei 15-os institucijų, tokių kaip Valstybės kontrolė, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ir kitų politizavimą“, - sakoma ketvirtadienį BNS perduotame valstybės vadovės komentare.

Kėsinasi į Konstituciją?

Konstitucinės teisės ekspertas Vytautas Sinkevičius Seimo statuto pataisose dėl vadovų atleidimo įžvelgia bandymą pažeisti Konstitucijos numatytą valdžių padalijimo principą.

Pasak Mykolo Romerio universiteto profesoriaus, buvusio Konstitucinio Teismo teisėjo V. Sinkevičiaus, parlamento rekomendacijos atleisti kitos institucijos skiriamus vadovus jokių teisinių pasekmių nesukeltų, tik sumaištį.

Seimas ketvirtadienį priėmė Statuto pataisas, kurios leis nepritarus įstaigos veiklos ataskaitai kelti jos vadovo atstatydinimo klausimą. Savo skiriamus pareigūnus Seimas tokiu pagrindu galės atleisti pats, o nepritaręs institucijos vadovo, kurio paskyrimui reikalingas tik Seimo pritarimas, pateiktai metinei institucijos veiklos ataskaitai, galės pavesti šią ataskaitą svarsčiusiam komitetui pateikti Seimo nutarimo projektą su siūlymu prezidentui atleisti šį valstybės institucijos vadovą iš pareigų.

„Jeigu toks pasiūlymas būtų padarytas, tai jis jokių teisinių pasekmių nei prezidentui, nei kitam asmeniui nesukeltų. Konstitucijoje yra įtvirtintas valdžių padalijimo ir pusiausvyros principas, ir jei Konstitucija numato, kad asmenį į tam tikras pareigas skiria prezidentas, tai yra jo kompetencija, ir niekas tos kompetencijos negali nei pasisavinti, nei suvaržyti, nei kaip nors įsiterpti į kompetencijos įgyvendinimą“, - BNS komentuodamas Statuto pataisas sakė V. Sinkevičius.

Jo vertinimu, būdamas tautos atstovybė Seimas gali pareikšti savo požiūrį į tam tiktus įvykius, procesus, bet siūlydamas atleisti prezidentui jo skiriamą pareigūną kėsintųsi į jam nepriklausančias konstitucines galias.

„Šiuo atveju, man atrodo, galima įžvelgti tam tikrą mėginimą pažeisti Konstitucijoje įrašytą valdžių padalijimą. (...) Šitos rekomendacijos nesukeltų konstitucine prasme jokių teisinių pasekmių, tik sukeltų sumaištį“, - sakė V. Sinkevičius.

Galės išversti iš posto

Seimas ketvirtadienį priėmė Seimo statuto pataisas, kurios leis nepritarus įstaigos veiklos ataskaitai kelti jos vadovo atstatydinimo klausimą.

Pagal pataisas, priėmęs nutarimą nepritarti valstybės institucijos vadovo, kurį skiria Seimas, pateiktai metinei institucijos veiklos ataskaitai, Seimas galės pavesti šią ataskaitą svarsčiusiam komitetui pateikti Seimo nutarimo dėl nepasitikėjimo tos valstybės institucijos vadovu projektą artimiausiame Seimo posėdyje. Šiuo atveju Seimas artimiausiame posėdyje balsuotų dėl valstybės institucijos vadovo atleidimo iš einamų pareigų.

Seimas, priėmęs nutarimą nepritarti valstybės institucijos vadovo, kurio paskyrimui reikalingas tik Seimo pritarimas, pateiktai metinei institucijos veiklos ataskaitai, galės pavesti šią ataskaitą svarsčiusiam komitetui pateikti Seimo nutarimo projektą su siūlymu prezidentui atleisti šį valstybės institucijos vadovą iš pareigų.

Nustatyta, kad sprendimai dėl valstybės institucijų vadovų atleidimo iš pareigų priimami slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų, tai yra 71 iš 141, Seimo narių balsų dauguma.

Priimta pataisa galiotų valstybės kontrolieriui, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos vadovui, vaiko teisių apsaugos kontrolieriui, Valstybinės kultūros paveldo komisijos vadovui, lygių galimybių kontrolieriui, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkui, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos vadovui, Seimo kontrolierių įstaigos vadovui, Lietuvos radijo ir televizijos tarybos pirmininkui, žurnalistų etikos inspektoriui, Valstybės saugumo departamento generaliniam direktoriui, Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriui, generaliniam prokurorui, Lietuvos mokslo tarybos pirmininkui, Privatizavimo komisijos vadovui, Lietuvos banko vadovui, Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkui, Etninės globos tarybos vadovei, Lietuvos gyventojų rezistencijos ir tyrimo centro direktorei, Viešųjų pirkimų tarybai ir kt.

Pataisos iniciatorius „tvarkietis“ Petras Gražulis teigė, jog jo siūlymas reikalingas, kad „valdžia nebūtų sutelkta vienose rankose“.

Seimas yra nepritaręs Generalinės prokuratūros ir Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos praėjusių metų veiklos ataskaitoms.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.