Vyriausybė nepritaria savo programoje numatytam nemokamam visų pradinukų maitinimui

Vyriausybė trečiadienį patvirtino

Ministrų kabinetas nepritaria nemokam visų pradinukų maitinimui.<br>V. Balkūno asociatyvi nuotrauka
Ministrų kabinetas nepritaria nemokam visų pradinukų maitinimui.<br>V. Balkūno asociatyvi nuotrauka
Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

Jul 24, 2013, 4:38 PM, atnaujinta Mar 2, 2018, 3:39 PM

Posėdyje po diskusijų patvirtinta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengta išvada, kuria siūloma tokio siūlymo Seime nesvarstyti.

Išvadoje pažymima, kad siekiant įgyvendinti 16-osios Vyriausybės programą, Socialinės paramos mokiniams įstatymo pataisos, įvertinus ekonominę situaciją ir finansines valstybės galimybes, prireikus bus pateiktos 2016 metų pirmame ketvirtyje.

„Pritarus įstatymo projektui, nemokamą maitinimą (pietus) papildomai gautų apie 82 tūkst. mokinių, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ar pradinio ugdymo programas. Todėl siūlomai nuostatai įgyvendinti iš valstybės biudžeto reikėtų papildomų lėšų. Vienam mokiniui vienai dienai nemokamam maitinimui (pietums) vidutiniškai skiriant 3,9 lito, iš valstybės biudžeto papildomai metams reikėtų apie 53,2 mln. litų (kartu su administravimo išlaidomis). Mokyklų steigėjų papildomos lėšos patiekalų gamybos išlaidoms finansuoti sudarytų apie 13 mln. litų“, - nurodo Vyriausybė.

Dėl išvados posėdyje kilo diskusija. Sveikatos apsaugos ministras socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis sakė, kad galima susidaryti įspūdį, jog šis rinkiminis pažadas liks neįgyvendintas.

„Vis tik čia yra be galo jautrus klausimas - tiek Vyriausybės programoje, tiek rinkimuose tas įsipareigojimas (buvo) ir siūlomas mechanizmas, kad čia štai 2016 metų primame ketvirtyje bus galvojama, tai vis tik galbūt 2016 metų pirmame ketvirtyje jau nebegalvoti reikia, o reikia pasiūlyti įgyvendinimą (...). Jeigu 2016 metų pirmas ketvirtis, tai tada 2015 metais turi būti įstatymo projektai pateikti žiūrint, kaip įgyvendinti šį ir rinkiminį, ir Vyriausybės programos punktą. Man keistai atrodo toks dalykas, čia gali susidaryti įspūdį, kad jis nebus įgyvendintas, o tai vis tik neišpasakytai jautrus klausimas visai visuomenei“, - dėstė V. P. Andriukaitis.

„Visi klausimai, kuriuos paliečia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, yra labai jautrūs ir šitas neišvengiamai jautrus, bet yra situacija tokia, kokia yra situacija, ir įvertinant valstybės finansinę padėtį, siūloma tokia išeitis“, - dėstė „darbiečių“ deleguota socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.

Nepritaria, kad visiems sunkios negalios vaikams būtų nustatytas nuolatinės slaugos poreikis Vyriausybė nepritaria Seime svarstomam siūlymui nebeskirstyti sunkų neįgalumą turinčių vaikų į sunkesnius ir ne tokius sunkius neįgaliuosius. Seime šiuo metu svarstomos pataisos numato, kad vaikai, kuriems jau nustatytas sunkus neįgalumo lygis, nebūtų dar kartą skirstomi į kategorijas - specialiųjų nuolatinės slaugos poreikių lygis sunkios negalios vaikams būtų nustatomas privalomai. „Slaugos išlaidų tikslinių kompensacijų mokėjimas, sunkų neįgalumo lygį turintiems vaikams specialųjį nuolatinės slaugos poreikį nustatant privalomai, t.y. neatsižvelgiant į nustatytus kriterijus, gali pažeisti konstitucinio asmenų lygiateisiškumo principą“, - teigiama Vyriausybės išvadoje. Nepritarimas grindžiamas ir tuo, kad priėmus šias pataisas papildomai kasmet reikėtų 5 mln. litų. „Teisės norma, kuria valstybė prisiima atitinkamą įsipareigojimą, turi būti paremta materialiniais ir finansiniais ištekliais (...), o esant ribotoms finansinėms galimybėms šiuo metu valstybė negali prisiimti papildomų finansinių įsipareigojimų“, - teigiama išvadoje, kurią rengė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Pataisą teikę Seimo nariai teigė, kad Lietuvoje yra apie 2500 vaikų, kuriems nustatytas sunkus neįgalumo lygis, iš jų apie 1500 nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Pataisų autorių nuomone, siūlomi pakeitimai sudarytų sąlygas vaikus, kuriems nustatytas sunkus neįgalumo lygis, prižiūrėti namuose, nes jiems kas mėnesį būtų mokama 2,5 bazinių pensijų - 900 litų - dydžio išmoka. Taip pat vienas iš tėvų, namuose prižiūrintis neįgalų vaiką, valstybės lėšomis būtų draudžiamas valstybiniu socialinių pensijų draudimu ir privalomuoju sveikatos draudimu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.