Asbestinius stogus pasikeitę gyventojai raginami teikti mokėjimo prašymus

Kaimo gyventojai, kurie nori pasikeiti asbesto stogus, bet nespėjo pateikti paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ Europos Sąjungos (ES) paramai gauti, tai galės padaryti per papildomą paraiškų surinkimą, kuris vyks nuo rugsėjo 30 d. iki lapkričio 15 d.

Kaimo gyventojai gali gauti paramą asbestiniams stogams keisti<br>V. Balkūno asociatyvi nuotr.
Kaimo gyventojai gali gauti paramą asbestiniams stogams keisti<br>V. Balkūno asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Sep 5, 2013, 2:48 PM, atnaujinta Mar 1, 2018, 1:17 PM

Geriausia – nedelsti

Šiuo metu jau baigiamas paraiškų, pateiktų per pirmąjį šių metų paraiškų rinkimo etapą, vertinimas. Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) per šių metų gegužės 13 – liepos 31 d. vykusį paraiškų rinkimą buvo pateiktos 2973 paraiškos, kuriose prašomos paramos suma siekia 17,7 mln. Lt.

Sulaukę teigiamo atsakymą iš NMA apie paramos patvirtinimą, kaimo gyventojai gali pradėti stogo keitimo darbus. Projektai turi būti įgyvendinti per 12 mėn. Tačiau norėdami, kad išlaidos būtų kuo greičiau kompensuotos, paramos gavėjai, pasikeitę asbestinių stogų dangas, turėtų nedelsti ir iš karto NMA teikti mokėjimo prašymą kartu su išlaidų pagrindimą ir išlaidų apmokėjimą įrodančiais dokumentais. NMA specialistai taip pat primena, kad kaimo gyventojai, kurie teikė paraiškas 2012 m. ir pasikeitus įgyvendinimo taisyklėms, prasitęsė projekto įgyvendinimo laikotarpį iki 18 mėn., turėtų suskubti teikti mokėjimo prašymus, nes projektų įgyvendinimo laikotarpis jau artėja į pabaigą.

Paramos gavėjai, vėliau nei numatyta grafike pateikę mokėjimo prašymus, rizikuoja netekti dalies ar net visos paramos. Pavėluotai pateikus mokėjimo prašymą už kiekvieną pavėluotą darbo dieną paramos suma mažinama 0,5 proc., todėl nustatyto mokėjimo prašymo teikimo termino rekomenduojama laikytis. 

Išlaidas reikia pagrįsti

Parama pagal KPP veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ mokama taikant išlaidų kompensavimo būdą. Tai reiškia, kad paramos gavėjas turi įgyvendinti projektą savo lėšomis, o vėliau patirtas ir apmokėtas išlaidas deklaruoti mokėjimo prašymuose, pagal kuriuos bus išmokama parama.

Mokėjimo prašymo forma ir informacija apie pridedamus dokumentus pateikiama NMA interneto svetainėje www.nma.lt. Pagal KPP veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ finansuojama ne daugiau nei 50 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų. Šiemet didžiausia paramos suma vienam projektui įgyvendinti negali viršyti 6000 Lt.

Per visą paramos gavimo laikotarpį paramos gavėjas gali pateikti iki dviejų mokėjimo prašymų. Tačiau atkreipiamas dėmesys, kad statybinių stogo keitimo medžiagų įsigijimo išlaidos negali būti išskaidytos į du atskirus mokėjimo prašymus.

NMA gautus mokėjimo prašymus įvertina ir paramos lėšas užsako per 30 darbo dienų nuo prašymo gavimo užregistravimo. Pareiškėjai raginami į iš NMA gautas užklausas atsakyti kaip įmanoma greičiau, nes galutinį sprendimą priimti yra įmanoma tik turint visą reikiamą informaciją.

Tinkamos ir netinkamos kompensuoti išlaidos

Tinkamoms finansuoti išlaidoms priskiriamos stogo keitimo medžiagų, statybinių medžiagų, būtinų stogo dangai pakeisti, įsigijimo, asbestinių atliekų transportavimo ir jų šalinimo paslaugų pirkimo bei projekto viešinimo išlaidos.

Prie finansuoti tinkamų išlaidų yra priskiriamos būtinos projektui įgyvendinti ir neviršijančios numatyto paramos dydžio išlaidos. Taip pat tos, kurios padarytos laikantis nustatytų pirkimo procedūrų.

Prie netinkamų finansuoti išlaidų yra priskiriamos stogo dangos keitimo darbų išlaidos. Pareiškėjai iš savo lėšų turi padengti stogą laikančių konstrukcijų, medžiagų termoizoliaciniam sluoksniui įrengti ir stogo šiltinimo medžiagų pirkimo kaštus.

Banko mokesčiai už sąskaitos atidarymą ir tvarkymą bei banko operacijų išlaidos taip pat yra priskiriamos prie netinkamų finansuoti išlaidų. Bendrosios išlaidos, kurios yra tiesiogiai susijusios su projekto parengimu ir administravimu bei pirkimo ir (arba) importo pridėtinės vertės mokesčiai yra sumokami iš asmeninių lėšų.

Išsamus tinkamų ir netinkamų finansuoti išlaidų sąrašas pateikiamas KPP veiklos „Asbestinių stogų dangos keitimas“ 2013 m. įgyvendinimo taisyklėse.

Išsipildė sena svajonė Molėtų rajone Suginčių kaime gyvenantis Stanislovas Lisauskas pasakojo, kad ilgai svajojo pakeisti namo, kuriame gyvena, stogą, todėl jis nutarė nepraleisti galimybės gauti paramą pagal priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“.

„Nusipirkau seną namą, kurio stogas buvo uždengtas dar 1969 metais. Pro stogą vanduo nelašėjo, tačiau nutariau pasinaudoti atsiradusiomis galimybėmis. Dirbu kaimo mokyklos direktoriumi, todėl vien asmeninėmis lėšomis namo stogo dar greičiausiai ilgai nebūčiau susitvarkęs“, – sakė S. Lisauskas.

Mokyklos direktorius pasakojo, kad kartu su stogo keitimo darbais dar nutarė išmūryti naują kaminą ir atlikti tam tikrus apdailos darbus: „Be gautos paramos tikrai nebūčiau tiek padaręs. Įskaitant stogo keitimo ir kitus darbus, parama padengė daugiau kaip 40 proc. išlaidų.“

S. Lisauskas džiaugėsi, kad viskas pavyko itin sklandžiai. „Sulaukiau daug pagalbos iš seniūnijos darbuotojų, kurie padėjo sutvarkyti dokumentus ir konsultavo įvairiais klausimais.

Dėl mokėjimo prašymo konsultavausi su NMA Utenos teritorinio skyriaus darbuotojais. Buvau vienas pirmųjų savo krašte, kuris nutarė kreiptis paramos, todėl sulaukiau itin daug dėmesio ir visokeriopos pagalbos“, – pabrėžė S. Lisauskas.

Anot jo, stogo keitimo darbai užtruko apie savaitę, todėl pavyko išvengti bet kokių nepatogumų. „Darbai buvo atlikti praėjusių metų liepos mėnesį. Nedelsdamas pristačiau NMA visus reikalingus dokumentus ir jau spalio mėnesio pabaigoje sulaukiau išmokos. Įkvėpti mano sėkmės, kolegos iš mokyklos taip pat nutarė kreiptis dėl paramos“, – pasakojo S. Lisauskas.

Svarbu dėl vaikų

Molėtų rajono, Naujasodžio kaimo (Alantos seniūnija) gyventoja Inga Kavaliauskienė paramos pagal priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ kreipėsi galvodama apie name gyvenančius tris vaikus.

„Norisi vaikams suteikti viską, kas geriausia. Žinia apie galimybę gauti paramą buvo geras spyris, kuris paskatino veikti. Juolab, kad labai greitai viską susitvarkiau. Dėl įvairių dokumentų problemų nekilo“, – džiaugėsi parama pasinaudojusi I. Kavaliauskienė.

Moteris pasakojo, kad stogo keitimo darbai užtruko apie 10 darbo dienų: „Visas reikalingas medžiagas ir darbo priemones pirkau pati. Todėl vėliau nebuvo jokių nesklandumų, kai reikėjo pateikti reikalingus dokumentus, sąskaitas. NMA darbuotojai taip pat itin pagelbėjo. Kai nuvykau pas juos, dar nebuvau visko teisingai surašiusi, tačiau kartu ištaisėme klaidas. O netrukus man buvo išmokėta pagal priemonę skirta pinigų suma.“

I. Kavaliauskienė pridūrė, kad buvo viena pirmųjų iš aplinkinių, kuri pasinaudojusi parama susitvarkė namo stogą. „Daug kas klausė mano patarimų, kaip derėtų elgtis. Konsultavau žmones, o paramos naudą visi galėjo matyti pažvelgę į mano namo stogą“, – pasakojo moteris.

Per visą laikotarpį KPP veiklos „Asbestinių stogų dangos keitimas“ paramos gavėjams jau išmokėta daugiau kaip 28 milijonai litų paramos, naujais stogais Lietuvoje šios priemonės dėka jau džiaugiasi daugiau nei 6 tūkstančiai kaimo gyventojų.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.