Vyriausybė prieštarauja prezidentės siūlymui filmuoti visas kratas

Vyriausybė posėdyje trečiadienį

Prezidentė filmuoti visas kratas pasiūlė teikdama įstatymo pataisas, kuriomis siekiama griežčiau saugoti žurnalisto teisę išsaugoti informacijos šaltinio paslaptį.<br>D.Umbraso nuotr.
Prezidentė filmuoti visas kratas pasiūlė teikdama įstatymo pataisas, kuriomis siekiama griežčiau saugoti žurnalisto teisę išsaugoti informacijos šaltinio paslaptį.<br>D.Umbraso nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

Jan 22, 2014, 1:25 PM, atnaujinta Feb 17, 2018, 5:56 AM

Teisingumo ministerijos parengtoje ir ministrų kabineto patvirtintoje išvadoje teigiama, kad tokia pareiga gali apsunkinti ikiteisminio tyrimo įstaigų pareigūnų darbą atskleidžiant ir tiriant nusikalstamas veikas, nes kiekvienu atveju papildomai turėtų dalyvauti pareigūnas, darantis garso ir vaizdo įrašą.

Be to, anot Vyriausybės, praktikoje kai kuriais atvejais ikiteisminio tyrimo pareigūnai vienu metu atlieka 50 ir daugiau kratų ar poėmių, todėl garso ir vaizdo įrašams daryti prireiktų didelio kiekio techninių priemonių, kurioms įsigyti prireiktų papildomų valstybės biudžeto lėšų.

Vyriausybė siūlo, jog filmuojamos būtų tik kai kurios kratos, arba numatyti vėlesnę įstatymo įsigaliojimo datą, kad ikiteisminio tyrimo įstaigos galėtų įsigyti reikiamą kiekį techninių priemonių.

Prezidentė filmuoti visas kratas pasiūlė teikdama įstatymo pataisas, kuriomis siekiama griežčiau saugoti žurnalisto teisę išsaugoti informacijos šaltinio paslaptį. Vyriausybė išvadoje nurodo iš esmės pritarianti kitoms D.Grybauskaitės pataisoms.

Šalies vadovė siūlo, kad teismas žurnalistą atskleisti informacijos šaltinį galėtų įpareigoti tik prieš tai surengęs posėdį, kuriame būtų išklausomi žurnalisto ir prokuroro argumentai.

Šiuo metu įstatymai leidžia ikiteisminio tyrimo teisėjui tik gavus prokuroro prašymą savo kabinete priimti nutartį, kuria žurnalistas įpareigojamas atskleisti informacijos šaltinio paslaptį.

Pagal teikiamas pataisas, siūloma atskirai reglamentuoti, kad įpareigoti atskleisti informacijos šaltinį arba atlikti kratą pas žurnalistus būtų galima tik, jeigu jau buvo išnaudotos visos kitos informacijos šaltinio atskleidimo priemonės.

Konstitucinis Teismas dar 2002 metais buvo pasisakęs, kad „teismas spręsti, ar žurnalistas turi atskleisti informacijos šaltinį, galėtų tik tuo atveju, kai jau yra išnaudotos visos kitos informacijos šaltinio atskleidimo priemonės“, tačiau tokios nuostatos įstatyme iki šiol nebuvo.

Vilniaus apygardos teismas gruodžio mėnesį paskelbė, kad ikiteisminio tyrimo teisėjas nepagrįstai įpareigojo naujienų agentūros BNS redaktorę atskleisti informacijos šaltinį ir neteisėtai sankcionavo kratas jos namuose, garaže ir automobilyje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.