Prieš mokyklą – skiepai ir mažiems, ir dideliems

Tik dviejų injekcijų tereikia,

Daugiau nuotraukų (1)

ELTA ir lrytas.lt inf.

Aug 11, 2014, 2:00 PM, atnaujinta Jan 14, 2018, 6:49 AM

Pagal Lietuvos Respublikos Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, prieš mokyklą būsimi pirmokai skiepijami keturvalente kombinuota vakcina nuo kokliušo, difterijos, stabligės ir poliomielito bei trivalente kombinuota vakcina - nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės.

Skiepų naudos vaikams nedera pamiršti ir vyresnes atžalas auginantiems tėveliams. 2014 metai paskelbti Vaikų sveikatos metais, tad savo vaikų sveikata besirūpinantys tėveliai turėtų laiku užtikrinti jiems apsaugą nuo užkrečiamųjų ligų.

Skiepijimas vienu metu nuo kelių ligų - patikrintas laiko ir mokslinių tyrimų bei plačiai visuomenėje taikomas metodas. Nustatyta, kad toks skiepijimas yra saugus, jis užtikrina pakankamą apsaugą nuo visų ligų, nuo kurių yra skiepijama. Pažymėtina, jog 6-7 metų amžiaus vaikus vienu metu nuo septynių ligų skiepija daugelis Europos šalių: Belgija, Vokietija, Prancūzija, Graikija, Kipras, Italija, Latvija ir kitos.

Anot Kauno visuomenės sveikatos centro atstovės Kristinos Motiejūnaitės, nors ruduo dar toli, tačiau pasiruošti mokyklai reikia iš anksto. Centro specialistai primena, kad visi 6-7 metų amžiaus vaikai - būsimi mokiniai, prieš pradėdami lankyti mokyklą, o vėliau kasmet, turi pasitikrinti sveikatą ir iki rugsėjo 15 d. sveikatos pažymą pateikti mokyklai. Profilaktinio sveikatos patikrinimo pas šeimos gydytoją metu naudinga nepamiršti ir užkrečiamųjų ligų profilaktikai skirtų priemonių, - ne tik skiepų bet ir mėginio dėl tuberkuliozės.

Specialistų teigimu, paskiepyti vaikus prieš išleidžiant į mokyklą yra svarbu, nes kasmet po vasaros atostogų į kolektyvus sugrįžta bei naujai susiburia labai „skirtingi“ vaikai. Kai kurie iš jų galbūt nešioja tam tikrų ligų sukėlėjų. Skiriasi vaikų imlumas įvairioms ligoms, nežinoma jų paskiepijimo nuo užkrečiamųjų ligų būklė. Tad nėra aiškios ir prielaidos užkrečiamosios ligos sukėlėjui atsirasti bei išplisti kolektyve.

Dera atminti, jog dėl vaikų ypač artimo tiesioginio kontakto klasėse susidaro palankios sąlygos ne tik ligos sukėlėjui atsirasti, bet ir išplisti, ypač oro lašeliniu būdu. Be to, dėl vaikų amžiaus ypatumų kai kurie užkrato plitimo keliai jiems yra palankesni nei suaugusiems. Pavyzdžiui, vaikų nespecifinės gynybos mechanizmai (oda, nosiaryklės ir viršutinių kvėpavimo takų gleivinės bei virškinimo sistema) - ne tokie veiklūs kaip suaugusiųjų, todėl užkrato dozės vaikams reikia žymiai mažiau nei suaugusiesiems.

„Neretai kombinuotos vakcinos nepelnytai susilaukia ne tik tėvų, bet ir medikų kritikos. Dažniausias klausimas - ar nebus „per sunku“ vaiko imuninei sistemai reaguoti į visus kombinuotų vakcinų komponentus (antigenus)? Jei kalbame apie „krūvį“, tenkantį paskiepytojo imuninei sistemai, primename, kad pagrindinė šios sistemos funkcija - asmens genetinio vientisumo užtikrinimas (organizmo viduje išsigimusių ląstelių atpažinimas ir naikinimas, siekiant palaikyti sveiką organizmą).

Priešinfekcinis imunitetas, įskiepijus vakciną ar sergant užkrečiamąją liga, - tik nedidelė imuninės sistemos veiklos sritis. Be to, svarbiausias privalumas vaiko ir šeimos atžvilgiu yra tai, kad, naudojant kombinuotas vakcinas, sumažėja injekcijų, reikalingų vaiko skiepams skaičius. Nes vienu dūriu įskiepijami kelių vakcinų komponentai“, - teigia Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Rima Bagdonavičiūtė.

Ji dar primena tėvams, kad, greta skiepų, visiems septynmečiams bei visiems tuberkuliozės rizikos grupei priklausantiems vaikams (neskiepyti dėl tuberkuliozės, bendraujantys su sergančiaisiais tuberkulioze šeimoje ar kolektyve, dažnai sergantys peršalimo ar lėtinėmis ligomis) kasmet yra būtini patikrinimai dėl tuberkuliozės tuberkulino diagnostiniu testu - atliekant Mantu mėginį.

Tai - vienas iš diagnostinių preparatų, nes, pagal odos reakciją į tuberkulino mėginį, galima vertinti užsikrėtimą tuberkuliozės mikobakterijomis, prieštuberkuliozinių skiepų efektyvumą bei tuberkuliozės infekcijos paplitimą tarp gyventojų. Mantu mėginys skirtas aktyviai tuberkuliozės profilaktikai ir rodo asmens užkrėstumą tuberkuliozės sukėlėjais, tačiau tai dar nereiškia, jog sergama tuberkulioze. Esant teigiamam tuberkulino mėginiui, šeimos ar vaikų ligų gydytojas turi nukreipti vaiką detalesniam ištyrimui ir diagnozės patvirtinimui ar atmetimui.

„Dažniausiai kyla klausimų dėl panašiu laiku rekomenduojamų vakcinų ir tuberkulino mėginio suderinamumo. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių (abiem rekomenduojamomis vakcinomis), vaikai dažnai būna skiepijami vos sulaukę šešerių metų. Tuberkulino mėginys atliekamas jau tik septynerių metų amžiaus vaikams.

Tačiau, jeigu tenka vaiką skiepyti ir atlikti tuberkulino mėginį kartu, dėl šių preparatų suderinamumo, dėl suleidimo intervalų spręsti turėtų gydytojas, vadovaudamasis naujausiomis naudojamų preparatų charakteristikų santraukomis, kurias galima rasti Lietuvos Respublikos vaistinių preparatų registre“, - aiškino Kauno visuomenės sveikatos centro vyr. specialistė R. Bagdonavičiūtė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.