Nuo baisios ligos Tauragė ginasi popieriaus lapais

Legioneliozė – nepagydoma liga, kuri sužaloja žmogaus sveikatą visam gyvenimui. Baisiausia, kad užsikrėsti ja galima savoje vonioje. Bakterijas sunaikina tik pakankamai karštas vanduo. Jeigu vandens temperatūra per žema, legionelės dauginasi, plinta ir gali negrįžtamai sužaloti žmogų. Būtent taip atsitiko Kauno gyventojui – vyras apsikrėtė prausdamasis savo vonios duše.

Kai namo gyventojai vakarais nori nusiprausti, jie turi naudoti drungną vandenį.<br>„Tauragės žinių“ nuotr.
Kai namo gyventojai vakarais nori nusiprausti, jie turi naudoti drungną vandenį.<br>„Tauragės žinių“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Ramunė Ramanauskienė („Tauragės žinios“)

Aug 21, 2014, 4:20 PM, atnaujinta Apr 8, 2017, 8:13 AM

Iki nelaimės vienas žingsnis ir Tauragės V. Kudirkos daugiabutyje. Jo gyventojai sako jau beldęsi į visų atsakingų Tauragės institucijų duris, tačiau vietoj realios pagalbos sulaukė kelių „popierių“ – paprasčiausio atsirašinėjimo.

Nė vienas atsakingas asmuo nepasirūpino ateiti iki daugiabučio ir patikrinti iš čiaupo tekančio vandens temperatūros. Dar absurdiškiau – gyventojams pasiūlyta praustis vienu metu, esą tuomet vanduo sušils, arba... pasiieškoti kitos gyvenamosios vietos.

Vandens temperatūra – vos 19 laipsnių

V. Kudirkos g. 5-ajame daugiabutyje keletą mėnesių gyvenanti jauna šeima tokios problemos nepatyrė niekur kitur. Šešerių metų vaiką auginanti pora sako, jog namo gyventojai per daugelį metų priprato, kad iš čiaupo vietoj karšto vandens teka vos drungnas – keliolika laipsnių tesiekiantis. Tokia situacija pavojinga – galima apsikrėsti legionelioze, praustis reikia beveik šaltu vandeniu, o mokėti kaip už karštą.

Tauragiškė S. daugybę kartų matavo karšto vandens temperatūrą. Kai kuriomis dienomis, jau ir gerokai nuleidus vandenį, ji tesiekia 19–20 laipsnių.

„Namo gyventojai priprato, taikstosi su tuo. Tačiau kai pasiūliau netylėti ir kreiptis į atsakingas institucijas, man pritarė. Kai išgirdau naujieną, kad Kaune maudydamasis savo duše vyras apsikrėtė legionelioze, nors tame name karšto vandens temperatūra siekia 40 laipsnių, plaukai pasišiaušė. O tai kas pas mus?“ – guodėsi jauna mama.

Paprašė įvertinti situaciją

Surinkusi kaimynų parašus moteris nusprendė nebekentėti ir prašymus pasirūpinti šio namo vandeniu išsiuntė į namą administruojančią „Tauragės butų ūkio“ bendrovę bei už gyventojų sveikatą atsakingam Tauragės visuomenės sveikatos centrui.

Abiem institucijoms moteris išdėstė savo nuogąstavimus, priminė, kad šio namo gyventojai jau ne kartą į jas kreipėsi pagalbos, tačiau niekas į prašymus nereaguoja. Esą niekas niekada net nebuvo atėjęs patikrinti vandens temperatūros.

„Mums neramu, kad vandenyje gali veistis legionelės, kurios gali sukelti pneumonijos ar Pontiako karštligės protrūkį. Kitose įstaigose liepia laukti namo renovacijos, sakė, kad tuomet sutvarkys. Bet kodėl aš ar kiti namo gyventojai turime mokėti už karštą vandenį ir dar bijoti dėl sveikatos?

Name gyvena ir daugiau mažamečių vaikų. Kai kurios šeimos, bijodamos grėsmės sveikatai, įsirengė elektrinius šildytuvus. Tai nenormalu. Mokame už karštą vandenį, tačiau ši paslauga mums nesuteikiama“, – V. Kudirkos gatvės daugiabučio gyventojai rašo Tauragės visuomenės sveikatos centrui.

Moteris atsakingas institucijas informavo, kad kas rytą karšto vandens temperatūra šiame name tesiekia 19 laipsnių, o vakarais, kai daugiau namo gyventojų naudoja vandenį, temperatūra šiek tiek pakyla, tačiau tik iki 30 laipsnių. Redakcijai ji atsiuntė nuotraukas su termometro parodymais. Visuomenės sveikatos centro namo gyventojai paprašė įvertinti situaciją, išsiaiškinti sveikatos grėsmes gyventojams ir apie tai juos ir institucijas, atsakingas už karšto vandens tiekimą, informuoti.

Panašų kreipimąsi namo gyventojai išsiuntė ir „Tauragės butų ūkiui“.

Atsakė, kad namas senas

Atsakymo ilgai laukti neprireikė. Visuomenės sveikatos centras skundą iš gyventojų priėmė, tačiau realių veiksmų imtis nesiteikė. Gyventojus tik informavo, kad jį perdavė namą administruojančiai „Tauragės butų ūkio“ bendrovei.

Ši gyventojų skundą „ištyrė“ – atsiuntė gyventojams niekuo nepaguodžiantį raštą ir priminimą, kad šiame name karšto vandens temperatūra priklauso nuo jo vartojimo dažnumo. Reikėtų suprasti, kad kuo daugiau žmonių vienu metu leis iš čiaupo karštą vandenį, tuo jis labiau sušils. Namo gyventojai juokauja – tikriausiai reikėtų vienu metu visiems susitarti maudytis.

„Tauragės butų ūkio“ direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Petkus gyventojams paaiškino – tam, kad šio namo „vonių patalpose būtų užtikrintos sanitarinės sąlygos, turi pastoviai cirkuliuoti reikiamos temperatūros karštas vanduo“. Pasak K. Petkaus, namas senas, statytas 1970 metais, be karšto vandens gyvatukų, be cirkuliacinės linijos. Esą į karšto vandens sistemą išeinančio vandens temperatūra atitinka normas, bet bendroje namo sistemoje atvėsta ir vandens temperatūra priklausanti tik nuo namo gyventojų vartojimo dažnumo.

2013 m. spalį šis namas priėmė sprendimą dėl modernizacijos. Pasak K. Petkaus, šiuo metu vyksta statybos darbų kartu su projektavimu pirkimo procedūros. Esą kai namas bus renovuojamas, jame bus pertvarkomos ir karšto vandens sistemos.

Tačiau namo gyventojai redakciją informavo, kad konkursas dėl renovacijos jau buvo paskelbtas kelis kartus, tik iki šiol neįvyko, ir kada bei kas renovuos namą, kol kas neaišku.

Nepatenkinti tokiu atsakingų Tauragės institucijų požiūriu, V. Kudirkos g. 5 namo gyventojai skundus išsiuntė Sveikatos apsaugos ministerijai ir respublikiniam Visuomenės sveikatos centrui. Kas yra legioneliozė ir Pontiako karštligė?

Legioneliozė – ūminė užkrečiamoji liga. Legionelės plačiai paplitusios aplinkoje: vandens telkiniuose, dumble, dirvoje, gamybinės ir visuomeninės paskirties objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Dažniausiai legionelių randama oro kondicionieriuose, aušintuvuose, kompresorinėse, dušinėse, baseinuose, įvairioje medicininėje aparatūroje, naudojamoje kvėpavimo takams gydyti.

Legionelioze užsikrėsti galima vietose, kuriose gali susidaryti vandens lašai. Užsikrečiama kvėpuojant oru, kuriame yra bakterijomis užkrėstų vandens lašų. Iki šiol atlikti tyrimai parodė, kad žmogus nuo žmogaus užsikrėsti negali. Šia liga gali susirgti įvairių amžiaus grupių žmonės, bet dažniau vyresnio amžiaus asmenys. 

Legionelių ligos (legionelinės pneumonijos) inkubacinis periodas – 2–10 dienų. Pakyla aukšta temperatūra (40°C), viduriuojama, žmogus gali vemti, sutrikti sąmonė, pasireiškia plaučių uždegimo reiškiniai: sausas kosulys, skausmas krūtinėje. Mirtingumas – 15–60 procentų. Pontiako karštligė – savaime praeinantis susirgimas, kuriam būdingas karščiavimas, raumenų ir galvos skausmai, sausas kosulys. Ligoniai pasveiksta negydomi per 25 dienas.

Pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonės susijusios su tinkama vandens sistemų eksploatacija. Legioneliozės bakterijų dauginimuisi palankiausios sąlygos susidaro, kai vandens temperatūra yra nuo 20 iki 45 laipsnių, todėl karšto vandens temperatūra turėtų būti 50–60 laipsnių, o šalto vandens temperatūra žemesnė nei 25 laipsniai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.