Trys kryžiai nušvito trispalve, Lietuvoje liepsnojo laužai

Šiemet Lietuvoje jau 24-ąjį kartą minimos tragiškų Sausio 13-osios įvykių metines. Laisvės gynėjų diena sausio 12-osios vakarą tradiciškai minėta Sąjūdžio valanda prie atminimo laužo Nepriklausomybės aikštėje.

Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

Jan 12, 2015, 6:15 PM, atnaujinta Jan 16, 2018, 7:28 AM

„Tai buvo kupinas ryžto, tikėjimo, vilties ir didelio susitelkimo metas. Mes laimėjome laisvės kovą ir amžiams prisiminsime kraupią pergalės kainą. Mes nugalėjome, nes buvome vieningi ir ryžtingi, norėjome gyventi teisingai ir oriai“, – Sausio 13-osios išvakarėse sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

 Prie parlamento rūmų buvęs Lietuvos ambasadorius Petras Vaitiekūnas pabrėžė: „Laisvė nedovanojama ir už ją nedėkojama“.

„Ši diena turi ir priminimo prasmę, ne tik prisiminti, bet ir priminti, kad laisvė nedovanojama. Laisvė iškovojama. Tikriausiai už laisvę ir nedėkojama. Mes visi už ją kovojome ir turime“, - liepsnojant laisvės laužams teigė diplomatas ir signataras.

Jis priminė, kad šiandien kita Europos tauta - ukrainiečiai - kovoja už laisvę.

„Ukrainiečių tauta šiandien kovoja su Rusijos agresija, su Rusijos karo mašina, kuri įsiveržė į Ukrainą ir žudo ukrainiečius, žudo todėl, kad jie nori būti laisvi, nori priklausyti Europos civilizacijai, kurti Europą“, - kalbėjo P.Vaitiekūnas.

„Yra du svarbūs dalykai, kuriuos turime daryti kasdien ir galvoti, kaip tą padaryti - stabdyti Rusijos karą mašiną ir padėti Ukrainai“, - pabrėžė jis.

Pirmadienio vakarą, Laisvės gynėjų dienos išvakarėse, prie Seimo Vilniuje tradiciškai uždegti laisvės laužai ir pagerbti laisvės gynėjai.  Keli šimtai žmonių, nepabūgę šlapdribos ir žvarbumo, šildėsi prie laužo liepsnų ir gėrė karštą arbatą, klausėsi dainų, dalijosi prisiminimais.

„Kasmet ateinu. Skambinau draugui, su kuriuo čia stovėjau, ir sakiau: mane šaukia. Dar ir dukrą atsivedu, jai tada (1991 metų sausio 13 dieną - BNS) buvo 49 dienos“, - BNS sakė Nepriklausomybės aikštėje sutiktas vilnietis Tauras Budzys.

Per Sausio įvykius, jis teigia stovėjęs „čia, prie trečios kolonos“. T.Budzys prisiminė, kaip juos pavargusius nuo stovėjimo vienas pusamžis vyras vaišino naminiu medumi, o visuomeninis maitinimo susivienijimas „Dzūkija“ - karšta arbata ir bandelėmis.

„O čia, ant grotų, kabėjo plakatas „Mes žemaičiai iš Akmenės pasiruošę visados atvažiavome į Vilnių ginti laisvę Lietuvos“, - prisiminimais dalijosi laisvės gynėjas.

Paklaustas, ką jam reiškia Sausio 13-oji, vilnietis teigė, kad tai suteikė jo gyvenimui prasmę.

„Žinau, kad nugyvenau savo metus neveltui“, - sakė jis.

Kasmet prie laisvės laužų ateinantis buvęs karys savanoris Romas Urbonavičius BNS sakė 1991-aisiais tarp parlamento gynėjų patekęs, nes slapstėsi nuo sovietų kariuomenės.

Į klausimą, ar tuomet buvo baisu, vyras purto galvą.

„Jauni buvome, nelabai baisu ir buvo, gal nesupratome iš karto tos esmės, to baisumo. Kadangi buvome čia, nematėme baisybių, kurios buvo prie (televizijos) bokšto. Per pučą (1991 metų rugpjūtį) gal net baisiau buvo, nes žinojome, kas gali nutikti“, - tvirtino R.Urbonavičius.

Tragiškų Sausio 13-osios įvykių dalyviai su šeimomis ir artimaisiais pirmadienio vakarą būrėsi prie Lietuvos radijo ir televizijos pastato, kur buvo uždegtas simbolinis laužas. Susirinkusieji dalijosi prisiminimais apie to meto įvykius ir mintimis apie tai, kokią Lietuvą šiandien kuria jaunoji karta.

Prie Vilniaus televizijos bokšto atidengtas atnaujintas Kryžių kalnelis.

Dieną Vyriausybės rūmuose premjeras Algirdas Butkevičius priėmė šios kryžių ir koplytėlių kompozicijos autorius bei padėkojo jiems už rūpestį išsaugant Sausio 13-osios aukų atminimą.

„Nuo šiol Sausio 13-ąją primins ir jūsų dovana Lietuvai.

Tų didvyriškų dienų skausmą ir viltį įkūnijo tradicinis dzūkiškas kryžius, Pieta žemaitiškoje koplytėlėje, Jėzus Nazarietis senoviniame aukštaitiškame koplytstulpyje, Rūpintojėlis stogastulpyje. O dvikryžmis šv. Benedikto kryžius simbolizuos ypatingą prašymą išsaugoti Tėvynės laisvę“, – pranešime cituojamas A.Butkevičius.

Naujus Laisvės gynėjų kryžius ir koplytėles sukūrė skirtingų Lietuvos regionų kryždirbiai: Ričardas Grekavičius, Steponas Kaminas, Saulius Kronis, Saulius Lampickas, Klemensas Lovčikas, Virgilijus Mikuckis, Adolfas Teresius ir Rimantas Zinkevičius.

Kaune, Vytauto didžiojo karo muziejaus sodelyje, žmonės tradiciškai rinkosi prie laužų, dainavo liaudies, patriotinės, karinės dainas. Lietuvos mokinių parlamentas surengė akciją „Trupinėlis šilumos“, kurios metu kartu su krašto apsaugos savanoriais dalino arbatą, sausainius.

1991 metų sausį sovietai karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo SSRS. Sovietų kariuomenei ir specialiesiems daliniams užimant Vilniaus Televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, žuvo 14, nukentėjo daugiau kaip tūkstantis beginklių žmonių.

Nors kariams pavyko užimti Televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, jie neišdrįso pulti tūkstančių žmonių saugomo tuometinės Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pastato.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.