R. Juknevičienę suerzino V. Matijošaičio pergalė Kaune

Konservatorių tvirtovė Kaunas nuvylė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partiją. Ypač didelį kartėlį konservatoriai jaučia dėl slystančios Kauno mero Andriaus Kupčinsko kėdės. Partijos vadovai ėmė trimituoti, kad savivaldos rinkimai parodė, jog patekti į valdžią galima pasitelkiant didelius pinigus.

R.Juknevičienė ėmė piktintis situacija Kaune.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
R.Juknevičienė ėmė piktintis situacija Kaune.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

2015-03-02 10:53, atnaujinta 2018-01-11 21:42

Anot jų, Kaune laimėjęs visuomeninis rinkimų komitetas „Vieningas Kaunas“ bei daugiausia balsų mero rinkimuose surinkęs jų atstovas verslininkas Visvaldas Matijošaitis rodo grįžtančias oligarchines tendencijas.

„Galima pamatyti ir naują dalyką, kad tiesioginiai mero rinkimai, kaip ir prognozavome, tampa galimybe siekti pergalių rinkimuose pasiremiant dideliais pinigais ir tais pinigais paremtu populizmu. Tokias tendencijas ypač ryškiai pamatėme Kaune. Mano įsitikinimu, tai matome Alytuje, lygiai taip pat ir Biržuose“, – pirmadienį spaudos konferencijoje teigė konservatorių lyderis Andrius Kubilius.

Jo vertinimu, tai yra pavojinga tendencija, kuri kituose rinkimuose gali tapti labai populiari, „ir tai nestiprina demokratijos“.

Pasak partijos rinkimų štabo vadovės Rasos Juknevičienės, į Kauną grįžta oligarchinės tendencijos.

„Iš esmės nieko ypatingo neatsitiko. Matijošaičio blokas surinko visus kitų partijų balsus – „Tvarkos ir teisingumo“ neliko, neliko Darbo partijos, socialdemokratai per mero rinkimus pasirodė ypač blogai ir liberalai nukentėjo. Tad Kaune per šitą nesisteminį komitetą, kuris suvienijo didelius oligarchinius resursus, tai didelė dalis neatsispyrė tiems oligarchiniams gundymams ir aš matau tendencijas Kaune tokio oligarchinio revanšo pastangas, kada dar iki Andriaus Kupčinsko buvimo meru daug kas buvo susitariama pirtelėse, medžioklėse“, – spaudos konferencijoje sakė R.Juknevičienė.

Pasak jos, per daugelį visuomeninių komitetų privataus verslo pinigai atranda kelią į politiką. R.Junkevičienė sakė, kad uždraudus remti politines partijas juridiniams asmenims šie surado kitą būdą.

„Didžiausius laimėjimus pasiekia ten, kur už visuomeninių komitetų susivieniję labai dideli pinigai. Jeigu mes politinėms partijoms apribojom ir labai gerai padarėm, kad juridiniai asmenys nebegali finansuoti politinių partijų (...), tai dabar šitie pinigai atrado kelius per visuomeninius komitetus“, – teigė ji.

R.Juknevičienė tikisi, kad socialdemokratai palaikys A.Kupčinską antrame ture: „Jeigu socialdemokratai ir tos kitos partijos suvoks tos oligarchijos sugrįžimo tendencijų pavojingumą ir supras, kad sisteminėms partijos tai yra pavojus, tai aš tikiuosi to.“

A.Kubilius teigė, kad, socialdemokratams neparėmus konservatorių, Kauno mieste kairiesiems neliks šansų išlikti.

Už V.Matijošaitį mero rinkimuose balsavo 36,85 proc. rinkėjų. Antrasis liko dvi kadencijas miestui vadovavęs Tėvynės sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas A. Kupčinskas, sulaukęs 24,58 proc. rinkėjų paramos.

V.Matijošaitis teigia, kad išrinktas miesto vadovu būtų linkęs vienyti tarybos narius ir yra pasiryžęs dirbti su visais.

„Mes galime dirbti su visais. Kad ir dirbtų visi 41. Mes bendravome su visais – ir su pozicijoje esančiais mes bendravome, todėl, kad jie tarpusavyje dažniau pjaudavosi nei mes su jais. Todėl jeigu būdavo gera idėja, mes ją palaikydavome“, – BNS pirmadienio naktį sakė iki šiol opozicinei frakcijai taryboje priklausęs kandidatas į merus.

Kartu politikas teigė nematantis problemos net ir tapęs meru dirbti opozicijoje.

Konservatoriams ištikimu miestu laikomame Kaune antras likęs A.Kupčinskas mano, kad V.Matijošaičio pirmavimas susijęs ne su sumažėjusia parama konservatoriams, o iš kitų partijų perviliotais rinkėjais.

„Nepasakyčiau, kad liekame antrame plane – antrajame plane lieka tie, kurie keturių procentų ribos neįveikė. Mūsų priešrinkiminis uždavinys buvo išlaikyti panašaus dydžio frakciją, aš manau, kad tai ir pavyks. Gauname panašų balsų skaičių kaip ir 2011 metais – tai rodo, kad tas pasitikėjimas niekur nedingo.

V.Matijošaičio vadovaujamas judėjimas, galima sakyti, „suvalgė“ kitų sisteminių partijų balsus, todėl šioje vietoje tikrai nesijaučiame antrajame plane – kaip tik atsidūrėme finale“, – BNS sakė A.Kupčinskas.

Kauno technologijos universiteto Viešosios politikos ir administravimo instituto direktorius Algis Krupavičius iš dalies sutinka su A.Kupčinsku, tačiau pabrėžia, kad tokie rezultatai yra „to, ką padarė TS–LKD su A.Kupčinsku priešakyje Kaune per aštuonerius metus įvertinimas“.

Pasak politologo, tikimybė, kad antrajame rinkimų ture A.Kupčinskas sugebės įveikti V.Matijošaitį, yra nedidelė, nes jis sunkiai galėtų pelnyti kitų partijų rinkėjų palankumą.

„Problema dėl TS-LKD Kaune yra ta, kad galimybių pritraukti papildomus balsus jiems yra nedaug. Partija visada stengėsi atsiriboti nuo kitų politinių jėgų įvairiais būdais. (...) Veikiau tie rinkėjai rinksis „Vieningo Kauno“ kandidatą V.Matijošaitį, taigi jis vienareikšmiškai yra antrojo rinkimų rato favoritas“, – mano A.Krupavičius.

Šioje Kauno miesto taryboje nebeliks partijos „Jaunoji Lietuva“, kurios lyderis Stanislovas Buškevičius buvo ilgametis Kauno vicemeras, Darbo partijos, Gintauto Labanausko visuomeninio rinkimų komiteto „Dirbam Kaunui“ atstovų, valdantiesiems priklausiusios „Tvarkos ir teisingumo“ partijos.

Taryboje, be „Vieningo Kauno“, pelniusio 16 mandatų, taip pat dirbs TS-LKD, gavę 13 mandatų, keturias vietas gavę socialdemokratai bei pirmą kartą išrinktas visuomeninis rinkimų komitetas „Kaunas – kitokia Lietuva“. „Pūko“ radijo ir televizijos savininko Kęstučio Pūko lyderiaujamas sąrašas pelnė tris vietas miesto taryboje.

TS-LKD sąraše pirmumo balsai į sąrašo viršų iškėlė ir vietą taryboje užtikrino A.Kupčinsko žmonai Jurgitai, kuri buvo pakelta iš paskutinės, 74–osios, į 10–ąją vietą sąraše. Į viršų išreitinguotas buvo ir anksčiau taryboje dirbęs žinomas buvęs krepšininkas Gediminas Budnikas.

Nors ir pakilęs per keturias pozicijas į penktąją vietą, į tarybą nebuvo išrinktas buvęs Kauno meras socialdemokratas Arvydas Garbaravičius. Tiesa, jis vietą taryboje gautų, jeigu savo mandato atsisakytų Kauno socialdemokratų lyderė Orinta Leiputė. Ji buvo išrinkta ir į ankstesnę Kauno miesto tarybą, bet pareigų atsisakė po to, kai buvo išrinkta į Seimą.

Liberalų sąraše didžiausią šuolį padarė buvusi Seimo narė poetė Dalia Teišerskytė. Tačiau nors ji buvo išreitinguota iš 63 į 6 poziciją, į tarybą nepateko.

Kaune sekmadienį vykusiuose savivaldos rinkimuose balsavo 46 procentai rinkėjų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.