Darbo partiją išgelbėtų tik V. Uspaskicho sugrįžimas?

Šie merų rinkimai buvo smūgis Darbo partijai, kuriai ne itin sekėsi pirmajame rinkimų ture, o štai antrajame prarado mero postą Kėdainiuose, o praėjus vos porai dienų po rinkimų rezultatų paskelbimo Loreta Graužinienė pareiškė paliekanti partijos pirmininkės postą.

Daugiau nuotraukų (1)

Indrė Vainalavičiūtė

Mar 17, 2015, 10:48 AM, atnaujinta Jan 9, 2018, 6:27 PM

Išgelbėtų tik V.Uspaskicho sugrįžimas

Politologas Liutauras Gudžinskas, paklaustas, ar tikrai L.Graužinienės atsistatydinimą galima sieti tik su rinkimų rezultatais, sakė: „Gal L.Graužinienė tokią mintį turėjo ir anksčiau, bet imtis veiksmų nusprendė po rinkimų, nes jie atskleidė, kaip silpnai partija pasirodė.

Prarasti Kėdainiai ir visoje Lietuvoje vos trys partijos merai. Taip pat pačios L.Graužinienės laikysena, nesugebėjimas sklandžiai reikšti mintis viešai, tam tikri nesusipratimai – jai buvo tikrai nelengva. Veikiausiai ši politikė sulaukė daug kritikos ir partijos viduje.“

Anot L.Gudžinsko, tėra viena sėkmės receptas, kuris išgelbėtų Darbo partiją per 2016-ųjų rinkimus – tai partijos lyderio Viktoro Uspaskicho sugrįžimas į aktyvią politiką.

„Tai vienintelė išeitis partijai, nes tai vieno asmens partija. V.Uspaskichas yra charizmatiškas lyderis ir be jo Darbo partija nieko neturi. Vos tik jis išvykdavo, būdavo Maskvoje, visuomet būdavo pastebimas tam tikras populiarumo kritimas. Gal jį pakeisti galėtų Vytautas Gapšys, bet tai per jaunas politikas, kuris neturi tokios charizmos“, – kalbėjo politologas.

L.Gudžinsko teigimu, Darbo partijos populiarumas mažėja ir tokio rinkėjų pasitikėjimo kaip kad buvo turėtas 2004-aiais partija, vargu, sulauks, o tikrąją situaciją atskleis 2016-ųjų rinkimai į Seimą.

Ar baigėsi Darbo partijos sėkmės era?

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas politologas Mažvydas Jastramskis, į klausimą, ar tokie rinkimų rezultatais reiškia, kad baigėsi Darbo partijos sėkmės era šiame mieste, pašnekovas sakė:

„Ši partija niekuomet savivaldoje nebuvo labai įtakinga politinė jėga. Kėdainiai daugiau simbolinis momentas. Kai buvo partinė kova, tuomet ir partija įtakos turėjo daugiau, nes kai rinkėjai norėdavo išreikšti savo nepasitenkinimą esama valdžia, tai rinkdavosi šią partiją“, – sakė pašnekovas ir pridūrė, kad paskutiniai keli šios partijos sprendimais ir asmenybių sąrašo parinkimas nepasiteisino.

Anot politologo, partijos prisikėlimas galima stik tuo atveju, jei jos lyderis Viktoras Uspaskichas vėl ims skirti itin daug dėmesio politikai.

„Šiai partijai 2016-ųjų rinkimai gali būti gana sėkmingi, jei iki to laiko nekils panikos ir rietenų partijos viduje. Jeigu V.Uspaskichas ims rodytis daugiau viešumoje, gal situacija ir gerės, bet nereikia pamiršti, kad šiuo metu ši partija yra valdžioje“, – kalbėjo M.Jastramskis.

Turint galvoje tai, kad ji buvo įkurta kaip projektas, kuris kritikuoja tradicines partijas ir valdžią, o kai pati yra valdžioje, pozityvą sunku parodyti“, – teigė politologas.

Koalicijai įtakos neturės

Seimo vadovės Loretos Graužinienės sprendimas trauktis iš Darbo partijos pirmininkės pareigų įtakos valdančiosios koalicijos darbui neturės, BNS sakė premjeras socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius.

„Aš manau, kad ne“, – žurnalistams Seime į klausimą, ar L.Graužinienės atsistatydinimas gali turėti įtakos koalicijai, sakė A.Butkevičius.

Jis taip pat sakė nematantis priežasčių, kodėl L.Graužinienė neturėtų likti Seimo pirmininkės poste. „Aš nemanau“, – į klausimą, ar L.Graužinienė turėtų palikti ir šias pareigas, atsakė A.Butkevičius.

„Galiu pasakyti, kad Seimo pirmininkas yra visiškai kitas asmuo, organizuoja darbą Seime, jei partija pasitiki juo ir jis gali  užimti pareigas, daug lengviau dirbti atsakingose pareigose (neužimant partijos vadovo vietos), turi daugiau laiko tam“, – kalbėjo premjeras.

Jis taip pat pripažino, kad L.Graužinienės sprendimas trauktis jam buvo netikėtas. „Truputį, aišku, netikėta žinia, bet kiekvienas partijos vadovas po kiekvienų rinkimų turi apsispręsti – jei buvo blogi rezultatai, turi priimti vieną arba kitą sprendimą, bet tas sprendimas geriausiai priimamas pasitarus partijoje“, – sakė A.Butkevičius.

Šiuo metu Ukrainoje viešinti L.Graužinienė antradienį trumpame pranešime spaudai informavo, kad iš partijos vadovės pareigų traukiasi „prisiimdama asmeninę atsakomybę už savivaldos rinkimų rezultatus“.

Per vietos valdžios rinkimus už Darbo partiją Lietuvoje balsavo 10 proc. rinkėjų, juos aplenkė socialdemokratai, konservatoriai ir liberalai.

„Darbiečiai“ gavo 148 tarybos narių mandatus, tačiau neturės nė vieno atstovo Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos savivaldybėse. Partija laimėjo tris merų postus iš 60.

L.Graužinienė Darbo partijos pirmininkė buvo nuo 2013 metų spalio mėnesio. Partiją 2003 metų spalį įsteigė verslininkas Viktoras Uspaskichas. 2013 metais jis buvo nuteistas dėl sukčiavimo. V.Uspaskichas savo kaltę neigia ir nuosprendį apskundė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.