Seimo nariai užkūrė pirtį ministrui K.Trečiokui

Ar Kęstutis Trečiokas kontroliuoja situaciją savo vadovaujamoje Aplinkos ministerijoje? Tokių abejonių kilo Seimo nariams – ir valdančiosios daugumos, ir opozicijos atstovams.

Aplinkos ministras „tvarkietis“ K.Trečiokas pripažino, kad dalis parlamentarų pareikštų priekaištų pagrįsti.<br>T.Bauro nuotr.
Aplinkos ministras „tvarkietis“ K.Trečiokas pripažino, kad dalis parlamentarų pareikštų priekaištų pagrįsti.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Tadas Ignatavičius („Lietuvos rytas“)

Mar 27, 2015, 10:44 AM, atnaujinta Jan 8, 2018, 4:15 AM

Į Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdį iškvietę „tvarkietį“ K.Trečioką politikai jį apipylė įtarimų ir priekaištų lavina.

Aplinkos ministrui kliuvo dėl užmojų leisti teršti žemės gelmes nuodingomis cheminėmis atliekomis, kurios liktų bandant išgauti skalūnų naftą, dėl esą ne nuo to galo pradėtos regioninių aplinkos departamentų reformos, dėl užmojų naikinti urėdijas.

Užuodė korupcijos kvapą

Seimas po pateikimo jau yra pritaręs Aplinkos ministerijos parengtoms įstatymo pataisoms, kuriomis dėl skalūnų žvalgybos ar kasybos žemės gelmėse likusios cheminės medžiagos nebebūtų laikomos atliekomis, be to, jų laidojimo stebėjimo kontrolė būtų atiduota į privačias rankas.

Tokie teisės aktai, kuriuos pristatė viceministrė Daiva Matonienė, užkliuvo Seimo komiteto nariui Linui Balsiui.

Anot politiko, siūlomais pakeitimais ypač suinteresuotos kelios naftos gavyba Lietuvoje užsiimančios įmonės, kurios priklauso vienai verslininkų šeimai – Natalijai ir Tomui Haseltonams. Pastarasis yra tituluojamas naftos generolu.

Parlamentaras pasidalijo įtarimais, kad neaiškiu būdu Lietuvos pilietybę kažkada gavę užsieniečiai prieš rinkimus yra dosniai finansiškai parėmę partiją „Tvarka ir teisingumas“ ir jai priklausiusį buvusį aplinkos ministrą Valentiną Mazuronį.

„Kas ten, po galais, pas jus ministerijoje ir partijoje vyksta, jei taip atvirai bandoma proteguoti neaiškų verslą? Pasakykite atvirai, ar esate korumpuoti?

Kaip Rusijoje naftos verslą tebeturintys verslininkai gali sėkmingai šokdinti ministeriją diktuodami savo sąlygas? Kam taip atvirai lįsti į antrą galą?

Kas čia vyksta, kad partijos lyderis Rolandas Paksas apie skalūnus kalba vienaip, viceministrė – kitaip, o jūs tarsi bandote laviruoti?“ – į komiteto posėdį iškviestą ministrą puolė L.Balsys.

Prisiėmė dalį kaltės

K.Trečiokas paatviravo, kad taip ir yra, iš vienos pusės jį spaudžia partijos vadovybė, o iš kitos – Vyriausybė: „Sąžiningai galiu pripažinti, kad bandau laviruoti.“

Anot ministro, partijos vadovas paragino neskubinti sprendimų dėl skalūnų, tokios nuomonės esą laikosi ir jis pats, bet viceministrės D.Matonienės pozicija – kitokia.

„Aš domėjausi, kam reikia taip skubėti. Ar toks uolus skubėjimas iš inercijos, ar yra kokių nors pageidavimų? Bet D.Matonienė aiškino, kad stengiasi visus klausimus spręsti operatyviai, kad nėra jokio spaudimo. Man patinka, kad ji nori parodyti dirbanti greitai, operatyviai ir teisingai“, – aiškino K.Trečiokas.

Bet išgirdę tokius pasiaiškinimus komiteto nariai nenurimo – esą ministerijos rengti ir Seimui pateikti projektai nekokybiški.

„Sutinku dėl priekaištų, prisiimu dalį kaltės. Maniau, kad tai bus tik formalūs pataisymai“, – teisinosi „tvarkietis“.

Reforma neįteisinama

Atlaikęs kaltinimų bangą dėl skubotai teikiamų vienų pataisų, K.Trečiokas išgirdo kritikos dėl stringančių projektų, kuriais turėtų būti įteisinta atliekama regioninių aplinkos apsaugos departamentų reforma.

Tam reikėtų pakeisti mažiausiai devynis įstatymus.

„Jau atleista nemažai žmonių, kurie gali bandyti per teismus grįžti į darbą ar prisiteisti kompensacijas. O įstatymai dar ne tik nepakeisti, bet net nepateikti. Kas bus, jeigu Seimas šiai reformai nepritars?“ – kalbėjo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas.

„Viskas liks kaip buvę. Bet nuo ko nors reikėjo pradėti. Mus spaudė, išsukinėjo rankas“, – paaiškino K.Trečiokas ir pripažino, kad atlikti reformą ypač skubino Vyriausybės sudaryta darbo grupė, reikalavusi greitų ministerijai pavaldžių įstaigų konsolidavimo rezultatų.

Tariamasi už nugaros?

Prakalbus apie prieštaringai vertinamą urėdijų pertvarką ministras teigė, kad apie tai kalbėti dar per anksti: „Aš ir pats nežinau, kas bus siūloma. Naujasis generalinis miškų urėdas Rimantas Prūsaitis yra pasiraitojęs rankoves ir užsiminė, kad norėtų pokyčių.

Bet dar visiškai nežinia, kiek urėdijų liks – ar keturios, ar viena, ar visos.“

Tuomet Seimo komiteto nariai suabejojo, ar K.Trečiokas kontroliuoja situaciją jam pavaldžiose įstaigose, kurių vadovai jau garsiai kalba apie reformą.

Mat A.Salamakinas pranešė, kad R.Prūsaitis apie tai, jog ketinama mažinti urėdijų, jau prieš kelias dienas yra pranešęs savo pavaldiniams.

„Vyriausybės programoje aiškiai parašyta, kad miškų reforma jau baigta. Bet girdime, kad vėl kažkas bus daroma“, – traukė pečiais socialdemokratas Arūnas Dudėnas.

O konservatorius Paulius Saudargas įtarinėjo, kad tokia pertvarka gali būti siekiama į vienas rankas sutelkti pelningą prekybą mediena.

Išklausęs priekaištų K.Trečiokas tvirtino, kad generaliniam urėdui yra davęs nurodymą, kad kiekvienas žingsnis būtų gerai pasvertas: „Aš ir pats manau, kad sugriauti galima labai lengvai, o atkurti būtų daug sunkiau.

Todėl tokie sprendimai nebus daromi greitai.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.