Seimas – už informacijos viešinimą apie kandidatus į ministrus

Parlamentarai žengė pirmą

Projektą nutarta svarstyti ypatingos skubos tvarka.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Projektą nutarta svarstyti ypatingos skubos tvarka.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

May 12, 2015, 1:53 PM, atnaujinta Jan 4, 2018, 3:23 AM

Už keturių Seimo Darbo partijos frakcijos narių parengtą Kriminalinės žvalgybos įstatymo pataisos projektą po pateikimo antradienį balsavo 69, prieš buvo dešimt, 18 susilaikė. Pataisą palaikė visi „darbiečiai“, socialdemokratai, „tvarkiečiai“ bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovai. Palaikančiųjų buvo ir tarp konservatorių, ir Mišrioje Seimo narių grupėje.

Projektą nutarta svarstyti ypatingos skubos tvarka. Jo priėmimas suplanuotas antradienio popietiniame posėdyje. Darbo partijos frakcijos seniūno Kęstučio Daukšio reikalavimu Seimas pakeitė ir pagrindinį komitetą, kuris teiks išvadą dėl projekto. Vietoj socialdemokrato Juliaus Sabatausko vadovaujamo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pagrindiniu paskirtas „darbiečio“ Artūro Paulausko vadovaujamas Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas.

„Tai mažas žingsnelis į priekį, kad manipuliacijos būtų apribotos“, – pristatydamas projektą sakė vienas iš jo autorių Vytautas Gapšys.

Jis pabrėžė, kad kriminalinės žvalgybos informacija galėtų būti išslaptinta tik tuo atveju, jeigu būtų duotas kriminalinės žvalgybos institucijos vadovo sutikimas.

„Žmogus irgi turėtų turėti bent minimalią galimybę apsiginti“, – tvirtino „darbietis“.

Jis sakė, kad pataisa svarbi ir žiūrint iš žmogaus teisių pozicijų.

„Kartais ne taip svarbu, būsi ar nebūsi paskirtas, bet labai svarbi tavo reputacija, kad išeinant galėtumei pasakyti: „Va, aš turiu tą pažymą, ir kiekvienas iš jūsų, kuris ją skaitote, ir įvertinkite“. Tada atsakingiau dirbs ir kriminalinės žvalgybos institucijos, vertindamos medžiagos patikimumo lygį ir kokios ji yra svarbos. Gal ne kiekvienas bernvakaris pažymoje turėtų būti aprašytas?“ – svarstė V.Gapšys.

Pagal „darbiečių“ pataisą, valstybės vadovams pateikiama informacija būtų išslaptinama, jei to paprašytų prezidentas, premjeras, Seimo pirmininkas, ir su tuo sutiktų pats asmuo bei kriminalinės žvalgybos institucijos vadovas. Pataisą išslaptinti taip pat galėtų prašyti pats asmuo, apie kurį ji surinkta.

Prieš projektą pasisakę parlamentarai teigė, kad įstatymas keičiamas dėl vieno žmogaus.

„Įstatymą, atrodo, bandome pritaikyti prie konkrečios situacijos ir žmogaus, bet ar tai padės išspręsti problemą? Esmė juk yra ne informacijoje, kokią teikia kriminalinės žvalgybos institucijos, bet kas ir kokiais tikslais tikslais tą informaciją naudoja. Šis įstatymo projektas neužkerta kelio vienam iš valstybės vadovų, šiuo atveju prezidentei, piktnaudžiauti savo valdžios galiomis ir naudoti žvalgybinę informaciją savo galių demonstravimui“, – teigė Mišrios Seimo narių grupės narys Povilas Urbšys.

Minėtą pataisą Darbo partijos parlamentarai parengė po to, kai išsiskyrė prezidentės Dalios Grybauskaitės ir premjero Algirdo Butkevičiaus vertinimai dėl kandidato į švietimo ir mokslo ministrus Vydo Gedvilo. Prezidentė, argumentuodama Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateikta medžiaga, atmetė šią kandidatūrą, o premjeras savo ruožtu teigė, kad STT pažymoje esanti informacija netrukdytų jam eiti pareigas.

STT informacija yra įslaptinta. V.Gedvilas pareiškė, kad norėtų jos paviešinimo.

STT teigimu, „darbiečių“ siūloma pataisa prieštarauja pamatiniams kriminalinės žvalgybos principams, ją priėmus kriminalinės žvalgybos subjektų veikla būtų labai suvaržyta. Anot tarnybos, būtų sukurta teisinė procedūra, kai suinteresuoti asmenys galėtų gauti informaciją, ar jų atžvilgiu nėra atliekami kriminalinės žvalgybos veiksmai.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.