Vilniaus darželinukai vėl tapo politikų įkaitais

Nors planuota svarstyti naująją kompensacijų tvarką vilniečių šeimoms, kurių atžalos nepateko į valstybinius darželius, vos tik prasidėjo sostinės tarybos posėdis, nuskambėjo siūlymas šį klausimą atidėti dar dviem savaitėms.

Vilniečiai dėl kompensacijų vietoms darželiuose – vėl nežinioje.<br>D. Umbraso asociatyvi nuotr.
Vilniečiai dėl kompensacijų vietoms darželiuose – vėl nežinioje.<br>D. Umbraso asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Indrė Vainalavičiūtė

2015-05-13 15:29, atnaujinta 2018-01-03 23:36

Po M.Majausko akibrokšto merui – plojimai

Tokį pasiūlymą pateikė Mykolas Majauskas teigdamas, kad būtina įsigilinti į naująją tvarką ir po dviejų savaičių jau būtų galima šį klausimą svarstyti.

Tokį M.Majausko poelgį lydėjo plojimai, nors meras teigė nesuprantantis, kodėl tokį skubų klausimą reikia atidėti. Vis dėlto tarybos narių balsavimas lėmė, kad klausimas buvo atidėtas.

Siūlys trišales sutartis

Dar prieš tarybos posėdį bendraudamas su žurnalistais sostinės meras Remigijos Šimašius teigė, kad rasta išeitis, kaip pagelbėti dėl darželių stygiaus vargstantiems sostinės tėvams.

„Būtų gerai, jei visi tėvai vaikui auginti gautų tiek pinigų, kiek reikia, nesvarbu, kas vaiką augina – mama, auklė ar dienos centrai. Deja, tų pinigų tiek nėra. Darželių trūkumo problemą spręsime tokiu būdu, kuris bus ekonomiškiausias savivaldybei, greičiausias, užtikrins didžiausią pasirinkimą ir didžiausią kokybę“, – kalbėjo R.Šimašius.

Anot mero, planuojama, kad bus siūlomos trišalės sutartys su darželiais, tėvais ir savivaldybe. „Visi vienas kitam turės įsipareigojimų, kurių ir turi būti, o savivaldybė dar skirs ir šimtą eurų toms šeimoms, kurios gyvena Vilniuje ir tėvai sutinka vaikus leisti į privatų darželį.“

Meras teigė, kad kol kas planuojama, jog sutartys bus neterminuotosios. Pasak jo, žvelgiant ir į kitus metus, šioms kompensacijoms reikėtų apie šešių milijonų eurų, bet, mero teigimu, veikiausiai maksimalios sumos neprireiks.

„Ne visi juk norės į privačius darželius, kiti tėvai šią problemą spręs kitaip, tad šiemet reikės apie pusantro milijono eurų“, – sakė meras ir pridūrė, kad naujoji tvarka turėtų įsigalioti jau nuo šių metų rugsėjo pirmosios.

Pateikiame dažniausiai užduodamus klausimus ir atsakymus į juos dėl naujosios tvarkos:

Nuo kada įsigalioja sprendimas dėl 100 eurų kompensacijos tėvams, kurių vaikai lanko privačius darželius?

Sprendimas įsigalios nuo 2015 metų rugsėjo 1 dienos.    Kas gali gauti kompensacijas?

Šimto eurų mokestis kompensuojamas vaikams, kurių abiejų tėvų (globėjų) ir vaiko deklaruota gyvenamoji vieta yra Vilniaus savivaldybės teritorijoje (ir vaikams, kuriuos augina vienas iš tėvų, jeigu kitas tėvas yra miręs, pripažintas dingusiu be žinios).

Savivaldybė kompensuoja šimtą eurų tėvų mokamo mėnesinio mokesčio kiekvienam vaikui, kurio tėvai sudarė ugdymo sutartį su privačiu darželiu. 

Privatus darželis, sudaręs trišalę mėnesinio mokesčio kompensavimo sutartį su vienu iš tėvų ir savivaldybės administracija, privalo sumažinti taikomą vieno vaiko išlaikymo mokestį šimtu eurų.    Koks kompensavimo tikslas?

Kompensuojant mėnesio mokestį 100 eurų suma siekiama didinti nevalstybinių ugdymo įstaigų prieinamumą, užtikrinti naujų vietų vaikų darželiuose steigimą ir kurti lankstų įvairų ikimokyklinio ugdymo sektorių Vilniuje. 

Kiek privačių darželių veikia Vilniuje?

Vilniuje veikia apie 80 privačių ugdymo įstaigų. 56 privatūs darželiai dalyvavo savivaldybės apklausoje. Absoliuti dauguma pritarė siūlomai naujai tvarkai.    Kiek darželinukų nuo naujųjų mokslo metų lieka be vietų?

Šiemet užregistruota apie 9000 prašymų. Apie 6000 vaikų rudenį išeis į mokyklas ir  atlaisvins vietas valstybiniuose darželiuose, taigi stigs dar apie 3000 vietų (o ne 700, kaip skelbdavo ankstesnė valdžia). 

Kiek darželinukų galėtų priimti privatūs darželiai?

Turint mintyje dabartinę darželių infrastruktūrą ir galimybes, skaičiuojama, kad nuo keleto šimtų iki 1000 naujų vietų galėtų atsirasti jau nuo naujųjų mokslo metų.  

Be to, savivaldybė dar šiemet renovuos du pastatus (apleistas buvusių ugdymo įstaigų patalpas), kuriose galės įsikurti apie 400 darželinukų. Lėšos šiems projektams jau numatytos, nors buvusi valdžia to nebuvo padariusi,  tačiau vis tiek leidusi į jas registruotis. T. y.  į dar neveikiantį nesuremontuotą darželį vaikai buvo formaliai registruojami siekiant dirbtinai sumažinti nepatenkančių į darželius sostinėje vaikų skaičių.  

Kas pigiau: statyti naujus darželius ar kompensuoti 100 eurų lankantiems jau  esamus privačius?

Be abejo, kompensacija – efektyvesnis būdas. Elementari matematika: naujo darželio Santariškėse statyba miestui kainavo 4 mln. eurų. Už šią sumą buvo įkurta apie 250 naujų vietų. Skaičiuojama, kad per metus kompensacijoms privačius  darželius lankantiems prireiks apie 6 mln. eurų, o tikėtina, kad bus įkurta du tris kartus daugiau naujų vietų darželiuose, nei buvo įkurta pastačius vieną darželį.

Vieno vaiko valstybiniame darželyje išlaikymas savivaldybei per mėnesį kainuoja apie 150 eurų. Jeigu pridėsime statybos ir infrastruktūros išlaidas (baldai, žaidimo aikštelės, kt.), prisideda dar apie 160 eurų. Taigi vieno vaiko vieta privačiame darželyje miestui kainuotų tris kartus pigiau.    Ar klausėte tėvų nuomonės dėl naujojo modelio?

Dėl registracijos į darželius tvarkos pakeitimų konsultuotasi ne tik su Lietuvos tėvų forumo, Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovais, bet ir su Vilniaus miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacija, privačių ikimokyklinio ugdymo įstaigų atstovais. 

Ar naujoji tvarka buvo išbandyta praktikoje?

Taip. Šiuo metu mokesčio kompensavimas nevalstybines ugdymo įstaigas lankantiems vaikams patvirtintas ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Kaune bei Klaipėdoje, taip pat Kauno rajone.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.