Šauktinių sąraše atsidūręs gėjus: „Gavau labai daug sveikinimų“

Apie tai, kad 37 tūkst. potencialių šautinių sąraše yra ir netradicinės lytinės orientacijos asmenų, kalba ne tik žmogaus teisių gynimo aktyvistai. Apie tai, kas laukia gavus šaukimą į kariuomenę, įvairiuose forumuose diskutuoja ir patys homoseksualai. Vieni šią žinią sutiko labai ramiai, kiti teigia, kad pagrindo nerimauti vis dėlto esama.

Šauktinių sąrašuose atsidūrę gėjai sunerimo dėl diskriminacijos.<br>A.Vaitkevičiaus asociatyvi nuotr.
Šauktinių sąrašuose atsidūrę gėjai sunerimo dėl diskriminacijos.<br>A.Vaitkevičiaus asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Indrė Vainalavičiūtė

2015-05-27 21:10, atnaujinta 2017-11-26 06:27

Gėjus: „Tai nebuvo liūdna žinia“

Šauktinių sąrašuose savo pavardę suradęs gėjus Martynas (pašnekovo vardas pakeistas – Aut. past.) naujienų portalui lrytas.lt atvirai sakė, kad ši žinia jo nė kiek nesutrikdė: „Labai to nesureikšminu. Apie šį faktą sužinojau iš kolegų, jokio šoko tikrai nebuvo, mano kolegos nusiteikę tikrai patriotiškai ir niekada net per gimtadienį negaunu tiek daug sveikinimų, kiek gavau tą dieną. Tai tikrai nebuvo liūdna žinia.“

Martynas teigė, kad jo aplinkoje – tiek darbe, tiek šeimoje – šaukimas į kariuomenę tikrai nelaikomas kokia nors problema ir jis karinės prievolės tikrai išvengti neketina: „Nematau alternatyvų, be to, bandyti to išvengti būtų keista ir kvaila bėgti iš Lietuvos, slėptis nuo to ar daryti nusikaltimus, apsimetinėti ligoniu, juk manęs nesiunčia į karą.“

Pašnekovas sakė iš esmės nepritariantis šauktinių kariuomenei, bet tai nėra tas dalykas, kuris priverstų galvoti apie emigraciją ar pan.

„Niekada nebuvau kariuomenėje ir nežinau, kokia ten yra kultūra, nežinau, ko tikėtis, bet tikrai nemanau, kad reikia pradėti baimintis kokių nors nestatutinių santykių ar kokios nors rusiškos kariuomenės atmosferos. Kariuomenė yra pilietinės visuomenės dalis ir aš tikiuosi ja tapti“, – sakė Martynas ir pridūrė, kad šiuo metu dirba pagal terminuotąją sutartį ir karjeros planų kitiems metams neturi.

„Norėčiau kuo greičiau sužinoti, ar teks tarnauti, truputį erzina šis vilkinimas“, – kalbėjo pašnekovas.

V.Simonko: „Problemų tikrai bus“

Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko apie situaciją sakė: „Šis klausimas yra keliamas, domėjomės Krašto apsaugos ministerijoje, nes etikos kodekse neužsimenama apie seksualinę orientaciją. Gavome patikinimą, oficialų raštą, kad šis klausimas turėtų būti sprendžiamas ir turime būti ramūs dėl kitokios orientacijos žmonių, bet, mūsų manymu, viskas nėra taip gražu, kaip bandoma pateikti, ir problemų tikrai bus.“

Apie tai, koks galėtų būti klausimo sprendimas, pašnekovas kalbėjo: „Sakoma, kad šie žmonės nebus diskriminuojami, bet kaip tai bus užtikrinama, neįsivaizduoju. Kitų šalių praktika rodo, kad paprastai vadovybė siunčia žinią kariams ir pan.“

V.Simonko teigė neatmetantis versijos, kad pirmoji netradicinės lytinės orientacijos šauktinių patirtis Lietuvos kariuomenėje gali būti negatyvi: „Tokios galimybės neatmetu ir manau, tai bus tam tikras precedentas. Žinoma, stebėsime situaciją ir šį klausimą gvildensime su vadovybe, nes viskas gali būti ne taip paprasta, kaip dabar mano ministerija.“

Prakalbo apie NATO karių diskriminaciją

„Mus jau kiek anksčiau pasiekė signalai, kokia netolerantiška yra mūsų kariuomenė, o ji per vieną dieną nepasikeis, – sakė jis, o paprašytas patikslinti, apie kokius signalus kalba, sakė: – Tai buvo situacijos, kai NATO kariai, kurie neslėpė savo lytinės orientacijos, atvyko į mūsų šalį. Tarkime, toks karys dalyvauja pratybose, tai su kuo jis turi kariauti? Jie turi bendrą priešą, bet viduje taip pat nesusikalbėjimas. Situacija labai įdomi ir sunku prognozuoti, į ką ji išvirs.“

„Žmonės dabar labai mobilūs ir jie gali susikrauti lagaminą, važiuoti iš čia ir manyti, kad yra saugūs, bet juk tai tik laikinas problemos sprendimas, – kalbėjo V.Simonko ir pridūrė: – Kartais žmogus gali dėl savo orientacijos neprisipažinti, bet socialiniuose tinkluose ar kitur gali būti išplatinta informacija apie tai, kad jis gali būti kitokios lytinės orientacijos. Ką tada daryti? Ar yra mechanizmas, kaip tuos žmones apsaugoti? Juk kalbame apie išskirtinai vyrišką kolektyvą. Tai gali virsti devynių mėnesių pragaru. Sunku suprasti, kaip ši problema bus sprendžiama.“

A.Landau: „Jei reikės, ginsiu Lietuvą“

Garsiausia Lietuvos transseksualė Agness Landau vos prasidėjus diskusijoms apie tai, kad jaunuoliai itin išsigąsta radę save šauktinių sąraše, pareiškė, kad jei jos pavardė atsidurtų minėtame sąraše, ši be jokių kalbų eitų Lietuvos ginti.

„Nežinau, kai kariuomenėje jausis gėjai, bet jei man reikėtų atlikti karinę tarnybą, tai nebūtų jokia tragedija. Jokių bendravimo problemų, manau, tikrai neturėčiau, bet, žinoma, kaip nutinka visuomet ir visur, galiu sulaukti dėmesio iš vaikinų“, – kalbėjo pašnekovė.

Pasak Agness Landau, jos gimtinėje Azerbaidžane karinė tarnyba jaunuoliams yra privaloma. „Jei esi transseksualė, tuomet į kariuomenę nereikia. Šis klausimas išsprendžiamas medicininės patikros metu.“

Pašnekovė pabrėžė, kad Azerbaidžane moterys karinės tarnybos neatlieka: „Policijoje ar kitose struktūrose galima sutikti dirbančių moterų, bet ne kariuomenėje“, – teigė ji.

„Pati sulaukusi šaukimo į kariuomenę tikrai neišsigąsčiau. Juk tai tik devyni mėnesiai – lygiai tiek pat laiko moterys būna nėščios ir dėl to nesiskundžia. Jeigu myli šalį, kurioje gyveni, tai ne problema. Jeigu reikės, Lietuvos eisiu ginti, bet ne lietuvių. Tai ne tas pat. Myli Lietuvą, bet ne visus lietuvius, čia, kaip ir visur, yra gerų ir blogų žmonių“, – kalbėjo Agness Landau.

Vieni verkia, kad šaukia, kiti, kad neima

Anot jos, būsimųjų šauktinių aimanos dėl to, kad pateko į sąrašus, parodo, kokie nesubrendę šie jaunuoliai: „Tai rodo, kokie yra vaikinai, nesakau, vyrai, nes nebijo atlikti karinę tarnybą. Azerbaidžane niekas taip emocingai nereaguoja. Mano pusbrolis, sužinojęs, kad dėl sveikatos problemų nebus pašauktas tarnauti, labai dėl to išgyveno, sėdėjo ir guodė save alkoholiu. Jis verkė, kad jo neima, o Lietuvoje verkia, kad ima.“

Paklausta, ko palinkėtų šauktiniams, kurių pavardės atsidurs galutiniame sąraše tų, kurie bus pakviesti atlikti karinės tarnybos, Agness Landau sakė: „Kad devynis mėnesius reikės išbūti vienoje vietoje, niekas nuo to tikrai nenumirs ir verkti nereikia. Juk nuomos mokėti nereikės, maitinimas taip pat garantuojamas. Tiems, kurie eina į kariuomenę su pasididžiavimu ir nori atlikti šią pareigą, linkiu tapti stipresniems, juk armija juos šiek tiek perauklės ir iš berniukų jie taps vyrais. Linkiu, kad jų pavyzdys įkvėptų ir kitus.“

JAV kariuomenėje gėjai – nuo 2010-ųjų

1999-aisiais Europos žmogaus teisių teismas draudimą homoseksualams tarnauti kariuomenėje pripažino neteisėtu ir buvo pabrėžiama, kad kariuomenės vadovybė neturi kištis į asmens privatumą, t. y. domėtis jo lytine orientacija.

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) kariuomenėje homoseksualūs kariai oficialiai tarnauja nuo 2010-ųjų, kai Kongresas pritarė kontroversiškai vertintam prezidento Baracko Obamos siūlymui leisti savo netradicinės lytinės orientacijos neslepiantiems kariams atlikti karinę tarnybą.

Iki šio sprendimo priėmimo JAV kariuomenėje buvo laikomasi politikos „Don't ask, don't tell“ („Tu neklausk, o aš nesakysiu“). Tiesa, homoseksualai galėjo tarnauti, tačiau, paaiškėjus faktui apie netradicinę lytinę orientaciją, jie būdavo šalinami iš kariuomenės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.