Lietuva pritaria tribunolui dėl Ukrainoje numušto lėktuvo

Kaimas prisimena košmarą

Visi 298 keleiviai ir įgulos nariai, skridę oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvu, žuvo.<br>AP nuotr.
Visi 298 keleiviai ir įgulos nariai, skridę oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvu, žuvo.<br>AP nuotr.
Rusija šią savaitę pareiškė nepritarsianti siūlomai Jungtinių Tautų rezoliucijai dėl tribunolo įkūrimo.<br>AP nuotr.
Rusija šią savaitę pareiškė nepritarsianti siūlomai Jungtinių Tautų rezoliucijai dėl tribunolo įkūrimo.<br>AP nuotr.
L.Linkevičiaus teigimu, prieš metus įvykusi katastrofa „tiesiogiai susijusi su Rusijos kariniais veiksmais Ukrainoje“ ir turi būti vertinama kaip teroro aktas.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
L.Linkevičiaus teigimu, prieš metus įvykusi katastrofa „tiesiogiai susijusi su Rusijos kariniais veiksmais Ukrainoje“ ir turi būti vertinama kaip teroro aktas.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

BNS ir lrytas.lt inf.

Jul 17, 2015, 11:00 AM, atnaujinta Oct 25, 2017, 5:55 PM

Pasak ministro, iki metų pabaigos Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje dirbanti Lietuva remia tarybai pirmininkaujančios Malaizijos pasiūlymus.

„Labai palaikome pasiūlymus, kuriuos kaip pirmininkaujanti JT Saugumo Tarybos valstybė teikia Malaizija, labai glaudžiai bendradarbiaudama su Australija ir Nyderlandai. Tikslas yra labai paprastas – kad būtų bešališkas, efektyvus tyrimas, kad būtų nustatyti kaltieji ir patraukti atsakomybėn“, – BNS penktadienį sakė L.Linkevičius.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka penktadienį pareiškė, kad pastangos nubausti įvykdytą oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo numušimą, lygiai prieš metus nusinešusį visų 298 juo skridusių žmonių gyvybes, yra „moralinė pareiga“.

„Mūsų moralinė pareiga – pagerbti žuvusiuosius, užtikrinti teisingą bausmę kaltiesiems dėl lėktuvo numušimo. Tas nusikaltimas kelia grėsmę visai tarptautinei bendruomenei, – pabrėžė jis. – Žudikai turėtų žinoti, kad bausmė neišvengiama.“

Įkurti tribunolą penktadienį paragino ir Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas.

L.Linkevičiaus teigimu, prieš metus įvykusi katastrofa „tiesiogiai susijusi su Rusijos kariniais veiksmais Ukrainoje“ ir turi būti vertinama kaip teroro aktas.

Rusija šią savaitę pareiškė nepritarsianti siūlomai Jungtinių Tautų rezoliucijai dėl tribunolo įkūrimo, sakydama, kad „tam nėra tinkamas laikas ir tai duotų priešingų rezultatų.“

L.Linkevičiaus nuomone, šie komentarai „sukelia tam tikrus įtarimus, kad Rusija nenori bešališko ir objektyvaus tyrimo“.

Visi 298 keleiviai ir įgulos nariai, skridę oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvu, žuvo, kai laineris praėjusių metų liepos 17 dieną buvo numuštas virš Rytų Ukrainos. Dauguma aukų buvo Nyderlandų piliečiai.

Ukraina ir daugelis Vakarų šalių tvirtina, kad lėktuvą numušė prorusiški separatistai, panaudoję iš Rusijos gautą raketą „žemė–oras“.

Rusija, kuri turi veto teisę JT Saugumo Taryboje, ir Rytų Ukrainos separatistai neigia savo atsakomybę.

Kaimas prisimena košmarą

Vieno kaimo Ukrainos rytuose, kur nukrito numuštas keleivinis lėktuvas, skraidinęs 298 žmones, penktadienį mini tos katastrofos pirmąsias metines.

Gėles laikantys kaimo gyventojai susirinko į gedulingas pamaldas cerkvėje Hrabovės gyvenvietės centre prieš prasidedant procesijai į lėktuvo sudužimo vietą netoliese esančiuose laukuose.

Penktadienį taip pat bus atidengtas nedidelis akmeninis paminklas su memorialine lenta. Šią atminimo ceremoniją organizavo vietos lyderiai ir tą teritoriją kontroliuojantys prorusiški separatistai.

Oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo katastrofos pirmąsias metines žymi stiprėjanti ginčas, kas atsakingas už to lainerio numušimą.

Ukrainos ir Vakarų šalių pareigūnai teigia, kad lėktuvas buvo numuštas raketa, kurią paleido separatistai arba jiems padedančios Rusijos kariai. Tačiau sukilėliai ir Maskva tvirtina, kad lėktuvui smogė Ukrainos vyriausybės pajėgų naikintuvas arba raketa.

Ta tragedija giliai įsirėžė į atmintį vietos gyventojams, kurie prisimena, kaip žuvusiųjų kūnai krito iš dangaus jų ramiame kaime.

„Žmonės išėjo iš namų pasižiūrėti vaikino be galvos, kuris gulėjo ten, – pasakojo kaimo gyventoja Nadežda Cyb. – Tuomet pamačiau mergaitę: ji krito iš dangaus, vartaliodamasi ore ir galiausiai nukrito į mano kaimynės daržą.“

Visi 298 žmonės, buvęs MH17 laineryje, žuvo, kai tas lėktuvas buvo numuštas 2014 metų liepos 17 dieną virš separatistų kontroliuojamos teritorijos Ukrainos rytuose, kur jau kelis mėnesius vyko kautynės tarp vyriausybės pajėgų ir kovotojų.

Ukrainos ir Vakarų šalių pareigūnai sako, kad lėktuvas buvo numuštas separatistų – galbūt per klaidą – panaudojusių raketą „žemė-oras“. Pasak jų, tų raketų sukilėliams parūpino Rusija, kuri taip pat galbūt apmokė kovotojus jas naudoti. Tuo tarpu separatistai ir Maskva tokius pareiškimus neigia.

Pernai Nyderlandų paskelbtoje preliminarioje ataskaitoje sakoma, kad lėktuvas buvo techniškai tvarkingas likus kelioms iki jo subyrėjimo danguje po susidūrimo „didelės energijos objektais, (atskriejusiais) iš lėktuvo išorės“, kurie galėjo būti raketos šrapnelis.

Aukų šeimas kamuoja nerimas

Praėjus metams po tos tragedijos aukų šeimos tebelaukia tyrimų rezultatų, o Hrabovės gyventojai toje teritorijoje vis dar randa keleivių asmeninių daiktų ir lėktuvo dalių. Vienas vietos gyventojas parodė maždaug automobilio kapoto dydžio lėktuvo korpuso nuolaužą su mėlynos „Malaysian Airlines“ emblemos fragmentu.

Pasak N.Cyb, gatvėje netoli jos namų nukritusio vaikino kūnas kelias dienas gulėjo lauke, kepinant vasaros kaitrai. Gyventojai prašė tą teritoriją kontroliavusių separatistų išvežti lavonus, nes „buvo baisu išeiti į lauką“.

Paklaustas apie pareiškimus, kad kovotojai išvežė ar netgi sunaikino kai kuriuos lavonus, tuometis separatistų lyderis Aleksandras Borodajus, dabar gyvenantis Maskvoje, sakė naujienų agentūrai „The Associated Press“ (AP), kad palaikus teko išvežti, nes jie sparčiai iro karštomis vasaros dienomis.

„Yra moralinė, žmogiška dimensija: negalima palikti lavonų ilgą laiką, o daugelis kūnų buvo sudraskyti, – aiškino jis. – Negalėjom tiesiog jų ten palikti.“

Likus kelioms valandoms iki MH17 lainerio katastrofos AP žurnalistai matė savaeigę zenitinių raketų sistemą „Buk M1“, važiuojančią per separatistų kontroliuojamą Snižnės miestą ir gabenančią keturias 5,5 metro ilgio raketas. Po trijų valandų Malaizijos lėktuvas buvo numuštas už maždaug 10 km į vakarus nuo tos vietos.

Numušė ne vieną lėktuvą

Separatistų paneigimus vis labiau silpnina vietos gyventojų pasakojimai, ten buvusių žurnalistų pastabos ir vieno sukilėlių pareigūno pareiškimai. Ukrainos vyriausybė taip pat esą perėmė separatistų pokalbius, rodančius, kad jie yra susiję su šiuo incidentu.

A.Borodajus, pirmąkart duodamas interviu Vakarų šalių žiniasklaidai po savo grįžimo į Maskvą pernai spalį, neigė liudininkų pasakojimus ir nuotraukas, sakydamas, kad jie suklastoti. Tačiau jis turbūt neatsargiai prasitarė, pripažindamas, kad separatistai nenumanė, jog civiliniams lėktuvams buvo leista skraidyti virš karo zonos.

Per kelias savaites iki MH17 katastrofos separatistai numušė kelis Ukrainos karinius transporto lėktuvus. Birželio 14-ąją buvo numuštas lėktuvas Il-76 – tąsyk žuvo visi 49 jame buvę žmonės.

A.Borodajus, kuris atrodo patogiai gyvenantis Maskvoje po to, kai grįžo iš Donecko, kur būdavo dažnai matomas su augalotų čečėnų kovotojų palyda, tvirtino, kad jam iš tiesų nerūpi, kokie bus oficialaus tyrimo rezultatai.

„Jeigu būtų tribunolas arba (būtų paskelbti) kokie nors kiti oficialūs tyrimo rezultatai – turiu pripažinti, kad mane ši istorija dabar mažai jaudina, – sakė jis, sėdėdamas viename prabangiame Maskvos restorane. – Tiesiog žinau, kad ne mūsų kaltė, jog tas „Boeing“ nukrito. Man akivaizdu, kad tai kažkokių Ukrainos pusės veiksmų rezultatas.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.