Parlamentarės paskelbė seimūnų feministų sąrašą

Ne vienus metus Seimo koridoriais pirmyn ir atgal zujančios parlamentarės pripažįsta – būti moterimi politike Lietuvoje nėra lengva. Reikia suspėti į visus Seimo posėdžius ir atlikti kitus tiesioginius darbus, o kas namie imsis žmonos ir motinos pareigų?

Moterys politikės įvardijo kolegų feministų pavardes.
Moterys politikės įvardijo kolegų feministų pavardes.
J.Olekas įsitikinęs, kad vyrai politikai turi ne mažiau pareigų nei moterys.<br>D.Umbraso nuotr.
J.Olekas įsitikinęs, kad vyrai politikai turi ne mažiau pareigų nei moterys.<br>D.Umbraso nuotr.
A.Sysas atsidūrė seimūnų feministų sąrašo viršuje.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
A.Sysas atsidūrė seimūnų feministų sąrašo viršuje.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
J.Sabatauskas įsitkinęs, kad darbdaviai neturi teisės klausti moterų apie šeiminę padėtį.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
J.Sabatauskas įsitkinęs, kad darbdaviai neturi teisės klausti moterų apie šeiminę padėtį.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

2015-12-11 13:50, atnaujinta 2017-09-30 00:38

Tiesa, laiko planavimo klausimas nėra tai, dėl ko labiausiai moterims politikėms skauda galvą, mat kur kas daugiau problemų kelia kolegų vyrų solidarumas ir tam tikras visuomenės atsargumas.

Moterims sunkiau nei vyrams?

Seime surengtoje konferencijoje „Kas, jeigu ne mes? Kada, jeigu ne dabar?“ moterys politikės dalijosi savo patirtimi ir diskutavo apie moterų vaidmenį visuomenėje.

Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė atkreipė dėmesį, kad reikia kalbėti ne tik apie moteriškąjį solidarumą, bet ir vyrus, kurie laikosi feministinių pažiūrų.

„Dėkoju toms moterims, kurios suvokia moterų vienybę. Demokratijos visuomenėje yra tiek, kiek ją suvokia vyrai ir moterys. Sąmoningumas, švietimas yra mūsų stiprybė“, – sakė M.A.Pavilionienė ir pridūrė, kad net ir tai pačiais Seimo koridoriais vaikštantys kolegos, žinoma, ne visi, yra moterų teisių gynėjai ir idėjų palaikytojai.

Į šį sąrašą pirmas buvo įrašytas Algirdas Sysas, toliau konferencijos dalyvėms vardijant palankiai į moteris politikes žvelgiančius kolegas nuskambėjo ir Juliaus Sabatausko, Juozo Oleko ir Eligijaus Masiulio pavardės.

A.Sysas, išgirdęs, kad jam skirta pirmoji feministų sąrašo pozicija, nustebo: „Tai čia gerai ar blogai?! Tai mane įpareigoja su kolegėmis ir toliau elgtis taip, kaip tai dariau iki šiol, kad nuomonė nesikeistų.“

Apie tai, ar politikoje moterims iš tiesų sunkiau nei vyrams, Seimo narys sakė: „Gal ne sunkiau, bet tikrai kitaip nei vyrams, nes esama tam tikros visuomenės nuomonės. Moterims trūksta drąsos. Raginu moteris būti drąsesnes ir kovoti už geresnes sąlygas. Žinoma, muštis nereikia, bet savo nuomonę jos turi reikšti drąsiai, aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime, siekti užimti tam tikrus postus.“

E.Masiulis: „Taip jau esu auklėtas“

E.Masiulis teigė, kad jam malonu žinoti, jog kolegių politikių nuomonė apie jį tokia gera: „Tiesą sakant, jokių ypatingų pastangų dėl to nededu, bet tai susiję su mano įsitikinimais ir pasaulėžiūra. Neskirstau savo kolegų Seime į vyrus ir moteris, kur kas svarbiau, kad bendrauju su protingais žmonėmis. Kolegės Seimo narės niekuo nenusileidžia kolegoms vyrams, o kai kuriose srityse net greičiau randa problemų sprendimų būdus.“

Politikas šyptelėjo, kad toks kolegių įvertinimas bus puiki paskata ateičiai. „Visi esame lygūs. Taip jau, matyt, esu auklėtas ir žvelgiu į viską tolerantiškai“, – sakė jis.

Paklaustas, ar moterims daryti politinę karjerą Lietuvoje yra sunkiau nei vyrams, pašnekovas atsakė: „Ir taip, ir ne. Žinome pavyzdžių, kai moterys politikoje pasiekė aukščiausių pozicijų. Kalbu ne tik apie svarbiausius postus valstybėje. Ir merų rinkimai parodė, kad ne vienoje savivaldybėje šis postas atiteko energingoms moterims.“

E.Masiulis atvirai pripažino, kad politinės karjeros užkulisiuose būna visko: „Pažįstant partines virtuves, akivaizdu, kad esama tam tikrų mentaliteto problemų. Vis dar turime patriarchalinio mąstymo.“

Anot politiko, labiausiai moterims karjerą trukdo daryti tam tikri stereotipai. „Toks mąstymas, kad moterims politikoje ne vieta, natūraliai persiduoda ir politikams vyrams. Juoką kelia pasakymas, kad politika – vyrų reikalas. Daug kas priklauso ir nuo pačios partijos tradicijų ir žaidimo taisyklių.“

E.Masiulis neslėpė, kad nedraugiškiausiai į moteris politikoje dėbčioja vyresnės kartos politikai, kurie yra tradicinio vaidmenų pasidalijimo visuomenėje šalininkai.

J.Sabatauską terminas nustebino

J.Sabatauskas buvo šiek tiek nustebęs pavadintas feministu: „Gal mus kiek kitaip reikėtų vadinti – labiau suprantančiais moterų keliamus klausimus. Kalbu apie moteris politikoje, jų lygias galimybes kandidatuojant į įvairias pareigas ar neteisingo darbo apmokėjimo atvejus. Juk neretai už tą patį darbą vyrams ir moterims mokamas skirtingas atlyginimas.“

Pašnekovo teigimu, kandidatuojant į aukštesnes pareigas vyras dažnai turi daugiau pranašumo.

„Juk kai į darbą priimama moteris, dažnai jos klausiama, ar ji ištekėjusi, ar turi vaikų. Tai diskriminuojantys klausimai, mat potekstė tokia – jeigu neturi vaikų, vadinasi, norėsi eiti vaiko auginimo atostogų, o jei vaikai maži, vadinasi, jie dažnai sirgs“, – komentavo politikas ir pridūrė, kad darbdavys tokių klausimų neturėtų užduoti iš viso.

Pašnekovas pabrėžė, kad moterų politikių padėtis daugeliu atvejų turėtų būti geresnė, nei yra dabar: „Pripažįstu, kad yra atvejų, kai moterys laiko namuose net ne tris, o visus keturis kampus.“

J.Oleko pareigos – būti tėvu, vyru ir seneliu

J.Olekas teigė, kad toks kolegių įvertinimas yra „garbingas ir glosto širdį“. Politikas teigė nesutinkantis su Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės nuomone, kad moterys politikės darbuojasi trimis etatais, mat reikia ne tik tiesioginį darbą atlikti nepriekaištingai, bet ir nepamiršti motinos bei žmonos pareigų.

„Mes, vyrai, taip pat turime daug pareigų – juk reikia būti ir vyru, ir tėvu, ir seneliu. Apskritai džiaugiuosi moterimis politikoje, yra daug pasiekusių moterų. Socialdemokratai, sudarydami partijos kandidatų sąrašus, numato tam tikras kvotas ir taip daugiau moterų įtraukia į politiką“, – kalbėjo J.Olekas.

Nesutiko pašnekovas ir su E.Masiulio nuomone, kad vyresniosios kartos politikai nepatikliai žvelgia į moteris politikoje: „Požiūris keičiasi labai stipriai. Nesakyčiau, kad turiu tokių pat pastabų, kokias įvardijo E.Masiulis. Yra lyderių tiek vyrų, tiek moterų įvairiose srityse.“

Anot J.Oleko, politika moterų neatgraso kaip veiklos sritis, tiesiog jos randa kitų sričių, kur gali save išreikšti. „Moterų gal kitas pasirinkimas. Gal pasirinkdamos kitus dalykus jos mato daugiau prasmės“, – sakė jis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.