F. Kukliansky: „Žmonės turi žinoti ir žudikų pavardes“

Lietuvos žydų bendruomenės

„Aš galvoju, kad žmonės žinotų ne tik gelbėtojus, bet ir žudikų pavardes. Bet sąrašas gali būti publikuotas tik tada, kada šitų žmonių kaltė yra įrodyta“, – sakė F. Kukliansky.<br>J. Stacevičiaus nuotr.
„Aš galvoju, kad žmonės žinotų ne tik gelbėtojus, bet ir žudikų pavardes. Bet sąrašas gali būti publikuotas tik tada, kada šitų žmonių kaltė yra įrodyta“, – sakė F. Kukliansky.<br>J. Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Feb 2, 2016, 4:27 PM, atnaujinta Jun 9, 2017, 11:44 AM

LGGRTC vadovė Teresė Birutė Burauskaitė abejoja, ar toks tyrimas galėtų vykti bei mano, kad kreiptis į prokurorus turėtų ne centras, o Vyriausybė.

„Mane tai (sąrašo paviešinimas) patenkintų, bet kaip į tai atsilieps šitų žmonių giminės, ar tai nebus jų teisių pažeidimas, jeigu jų kaltė nėra įrodyta? Aš perduočiau tokį sąrašą prokuratūrai – nusikaltimai neturi senaties, tegu atlieka tyrimą. Jau seniai šitą reikėjo padaryti“, – BNS sakė F.Kukliansky.

„Aš galvoju, kad žmonės žinotų ne tik gelbėtojus, bet ir žudikų pavardes. Bet sąrašas gali būti publikuotas tik tada, kada šitų žmonių kaltė yra įrodyta. Tai turėtų būti taip, kaip leidžia įstatymas“, – pridūrė ji.

T.B.Burauskaitė BNS patvirtino, jog LGGRTC dar praėjusios kadencijos Vyriausybės prašymu yra parengęs ir perdavęs apie 2000 asmenų sąrašą, kurie „įvairiais lygiais“ prisidėjo prie Holokausto. Dalis sąraše esančių asmenų bus minimi ir būsimoje monografijoje. Vis dėlto atsakomybę dėl kreipimosi į prokurorus ji siūlo prisiimti Vyriausybei.

„Buvo svarstymai ir mes galvojome, kadangi mes atlikome tam tikrą darbą Vyriausybės užsakymu, ar čia Vyriausybė turėtų kreiptis į prokuratūrą. Būtų, mano nuomone, gal ir geriau, nežinau. Jei žiūrime valstybiškai, aš neįsivaizduoju, kad prokuratūra imtųsi šito darbo. O jei ji nesiims, tai bus vėl skandalas (...). Tegu kreipiasi į Vyriausybę oficialiai ir tada Vyriausybė atitinkamai pasielgs. Jei Vyriausybė sąrašo neturi, gali bet kada iš mūsų paimti“, – sakė ji.

Centro vadovė BNS patvirtino, jog dar šiemet ketinama išleisti knygą apie nacių okupacijos metu Lietuvoje veikusių policijos batalionų istoriją. Knygoje, jos teigimu, figūruos ir „konkretūs veikėjai“, prisidėję prie holokausto, o jų pavardės bus pateiktos asmenvardžių rodyklėje monografijos pabaigoje, tačiau to nevertino kaip konkretaus žydus žudžiusio asmenų sąrašo.

„Nelabai suprantu – žudė jie, ar nežudė, reikėtų aiškiau įvardinti. Aš labai gerbiu ir Birutę Burauskaitę, ir Genocido ir rezistencijos tyrimų centrą, bet tos aptakios formos kartais įneša tokią painiavą“, – taip centro iniciatyvą įvertino F.Kukliansky.

Apie sudarytą, bet neskelbiamą asmenų, prisidėjusių prie Holokausto, sąrašą savo knygoje „Mūsiškiai“ užsiminė Rūta Vanagaitė – šioje knygoje pasakojama apie žydų žudynėse dalyvavusius lietuvius. R.Vanagaitės teigimu, LGGRTC tokį sąrašą sudarė dar 2012-aisiais.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.