Už moters lytinių organų apipjaustymą siūlomas įkalinimas

Už moters lytinių organų

Šiuo metu pasaulyje apipjaustymus patyrė nuo 100 iki 140 mln. mergaičių ir moterų, kasmet apie 3 milijonams gresia patirti šias procedūras.<br>123rf.com asociatyvi nuotr.
Šiuo metu pasaulyje apipjaustymus patyrė nuo 100 iki 140 mln. mergaičių ir moterų, kasmet apie 3 milijonams gresia patirti šias procedūras.<br>123rf.com asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2016-02-05 10:17, atnaujinta 2017-06-09 04:56

Tai siūlo Seimo narė socialdemokratė Giedrė Purvaneckienė, įregistravusi Baudžiamojo kodekso pataisą, kurioje numatyta, kad moters lytinių organų žalojimas, remiantis religiniais įsitikinimais ir socialinėmis, kultūrinėmis reikmėmis, būtų laikomas nusikaltimu.

Jos teigimu, projekto priėmimas įtvirtins aiškią nuostatą, kad moters lytinių organų žalojimas yra neteisėtas, nusikalstamas ir baudžiamas.

Pasak G. Purvaneckienės, tarp į Lietuvą atvyksiančių pabėgėlių, tikėtina, bus apipjaustytų moterų ir mergaičių, tačiau didžiausia grėsmė yra ta, kad, neužkirtus kelio tokiai praktikai, gali atsirasti asmenų, atlikinėsiančių tokias procedūras.

„Reikėtų užbėgti įvykiams už akių, kad atvažiuodami į Lietuvą žmonės jau žinotų, kad šito Lietuvoje negalima nei atlikti, nei organizuoti. Manau, kad siūloma atsakomybė iki 12 metų įkalinimo būtų gera prevencinė priemonė“, – penktadienį spaudos konferencijoje Seime sakė parlamentarė.

Ji pastebi, kad, pavyzdžiui, numatyta, jog Lietuva priims pabėgėlių iš Eritrėjos. „Eritrėjoje beveik visos moterys ir mergaitės yra apipjaustytos“, – sakė Seimo narė.

Eritrėjoje, UNICEF duomenimis, šias procedūras patiria 83 proc. 15-49 metų amžiaus moterų ir mergaičių, tarp jų 98 proc. musulmonių, 89 proc. katalikių ir 83 proc. kitų krikščionių.

Savo medicininėje praktikoje susidūrusi su nuo tokių procedūrų nukentėjusiomis moterimis gydytoja ginekologė dr. Kornelija Mačiulienė norėtų, kad kuo daugiau būtų aiškinama apie tai moterims, kurios ruošiasi tekėti už kitos kultūros vyrų.

Kalbėdama apie tokių procedūrų žalą sveikatai, ji sakė, kad visos moterys kenčia nuo pilvo skausmų, yra skausmingos menstruacijos, apsunkintas šlapinimasis, yra pastojimo problema, labai sunkūs lytiniai santykiai, nemažai moterų žūsta pirmųjų lytinių santykių metu, gimdant yra daug akušerinių komplikacijų, žūsta naujagimiai.

„Visą laiką moterys prisimena tą traumą“, – akcentavo K. Mačiulienė.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, šiuo metu pasaulyje patyrė tokius apipjaustymus nuo 100 iki 140 mln. mergaičių ir moterų, kasmet apie 3 milijonams gresia patirti šias procedūras.

G. Purvaneckienės pateiktais duomenimis, ES specifines normas dėl baudžiamosios atsakomybės už moterų lytinių organų žalojimą yra priėmusios šios šalys: Airija, Austrija, Belgija, Danija, Ispanija, Italija, Jungtinė Karalystė, Kroatija, Kipras, Švedija.

Šiuo metu Civiliniame kodekse straipsnyje „Teisė į kūno neliečiamumą ir vientisumą“ nurodoma, kad fizinis asmuo yra neliečiamas. Be paties asmens (o asmeniui esant neveiksniam – be jo atstovo pagal įstatymą) valios ir laisvo sutikimo negalima atlikti intervencijos į žmogaus kūną, pašalinti jo kūno dalių. Sutikimas chirurginei operacijai turi būti pareikštas raštu.

Baudžiamajame kodekse numatyta nusikaltimo sudėtis saugo tokią vertybę kaip žmogaus sveikata. Įstatymas saugo žmogaus sveikatą nuo trečiųjų asmenų kėsinimosi, tačiau savęs žalojimas nenumato baudžiamosios atsakomybės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.