Vilniuje – dar viena STT viešųjų ryšių akcija

Pirmadienį po pietų sostinės centre Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentai sulaikė „Lietuvos ryto“ žiniasklaidos grupės vadovą Gedvydą Vainauską. Jis buvo išvežtas apklausai po to, kai susitiko gauti informacijos iš europarlamentaro Rolando Pakso.

STT nekomentuoja pirmadienį surengtos akcijos.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
STT nekomentuoja pirmadienį surengtos akcijos.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Feb 29, 2016, 3:28 PM, atnaujinta Jun 6, 2017, 2:25 AM

Senų sąskaitų su įtakingiausiu šalies dienraščiu turinti tarnyba pasinaudojo ne kartą išmėginta taktika. Į iš anksto suplanuotą operaciją buvo pakviestas konkuruojančio portalo reporteris, prieš kelis mėnesius atleistas iš „Lietuvos ryto“. Komentarų dėl šios operacijos STT neteikia.

G.Vainauskas dar prieš šią provokaciją naujienų agentūrai BNS sakė nieko nežinantis apie STT tyrimą, susijusį su R.Pakso veikla: „Pirmą kartą apie tai girdžiu. Čia yra nesąmonės“.

R.Paksas savo ruožtu BNS teigė, kad STT pareigūnai jam uždavė klausimus apie jo pažintis su vienu dienraščio „Lietuvos rytas“ savininkų ir vyriausiuoju redaktoriumi G.Vainausku ir prekybos centro „Norfa“ direktoriumi.

„Aš atsakiau, ar pažįstu Gedvydą Vainauską, ar pažįstu „Norfos“ direktorių, aplinkos viceministrą Algirdą Genevičių ir po šitų klausimų apklausa baigėsi, išskyrus vieną dalyką, kad šalia kitų dovanų gavau specialiojo liudytojo statusą“, – sakė R.Paksas.

Kai teisė paverčiama farsu

Akivaizdžiai procedūras pažeidžiantys STT agentų veiksmai sukėlė rimtų abejonių teisininkams.

„Nors didelis dienraštis daugel kartų mane yra išvadinęs ne pačiais gražiausiais epitetais, bet tokie veiksmai, kuriuos tenka stebėti šiandien, bet kurį savo teisėmis (jau nekalbant apie žmogaus teises, kaip teisinę definiciją) besidomintį žmogų verčia smarkiai susirūpinti ir stoti persekiojamųjų pusėn“, – pareiškė žinomas advokatas Vytautas Sirvydis.

Jo nuomone, jokiu būdu negali būti pritariama tokiems veiksmams. „Šiuo atveju bet kokie duomenys, teoriškai turintys sudaryti ikiteisminio tyrimo duomenis, paverčiami farsu, grubiausiu būdu pažeidžiant elementariausias baudžiamojo proceso normas, elementariausias Konstitucijoje įtvirtintas garantijas“, – įsitikinęs teisininkas.

Niekinių bylų virtinė STT panašiais principais veikia jau daugelį metų – remdamasi iš piršto laužtais įtarimais, užsuka metų metus trunkantį teisinį persekiojimą, sužlugdo žmonių likimus, nors galiausiai teismai juos visiškai išteisina. * Neseniai dar viena STT daugiau kaip prieš trejus metus triukšmingai pradėta byla baigėsi šnipštu – teismas išteisino paskutinį įtariamąjį, buvusį įmonės „Raseinių vandenys“ vadovą R.Viršilą, o jau anksčiau buvo nutrauktas dar kelių Raseinių verslininkų veiklos ikiteisminis tyrimas. * 2012 metų rudenį STT sulaikė stambios žuvų perdirbimo įmonės „Norvelita“ generalinį direktorių J.Kenstavičių, jos techninio padalinio vadovą A.Jakaitį ir bendrovės „Raseinių vandenys“ direktorių R.Viršilą. * Vienas sulaikytųjų buvo rajono tarybos narys, kiti rėmė kai kurias politines jėgas, todėl ši STT akcija likus vos 4 dienoms iki Seimo rinkimų kėlė įtarimų, jog tai gali būti politinis užsakymas. Žiniasklaidoje STT garsiai ištrimitavo, kad „Norvelita“, susitarusi su „Raseinių vandenimis“, padarė didžiulę žalą gamtai, išpildama pavojingas nuotekas. * Bet po vilkinamo tyrimo paaiškėjo, kad tikrovė visiškai kitokia: nuotekos anaiptol nebuvo pavojingos, į nepralaidaus molio dugno duobę jos buvo supiltos tik laikinai, kol remontuota „Raseinių vandenų“ valykla. Tai kelis kartus konstatavo aplinkosaugos specialistai, paprastai linkę greičiau perdėti žalą gamtai nei ją neigti. Aišku, ir ši byla subliūško, bet perspėjimas, kad patylėtų, buvo pasiųstas ir merui. * Neseniai teismas išteisino buvusį Seimo narį V.Matuzą. Šį buvusį įtakingą konservatorių STT taip pat prieš televizijos kameras vedžiojo surakintą antrankiais, marinavo areštinėje, o prokuroras prašė 5 metams jį pasiųsti už grotų. * Prieš pastaruosius savivaldos rinkimus buvo surengtos net kelių merų sulaikymo akcijos. Tik atrodo, jog rinkėjai jau liaunasi tikėję, kad STT medžioja korupcija susitepusius politikus. Antraip sunku būtų paaiškinti, kodėl Birštono merė N.Dirginčienė ir Lazdijų meras A.Margelis buvo perrinkti į šį postą jau pirmajame rinkimų ture, nors anksčiau juos abu tampė STT. Visagine mero rinkimus vėl laimėjo D.Štraupaitė, o prieš rinkimus ji ir areštinėje pasėdėjo, ir nuo pareigų buvo nušalinta. * Panašus ir Radviliškio mero A.Čepononio likimas. Jį STT įtarė korupcija dar 2011 metais, o savivaldybės taryba netrukus atleido iš mero pareigų. Nors bylos nagrinėjimas dar nebaigtas, rinkėjams tai nepadarė įspūdžio ir jie vėl rajono vadovu išrinko šį asmenį. Abu pastarieji politikai, kaip ir naujausias įtariamasis Utenos meras A.Katinas, po rinkimų buvo nušalinti nuo pareigų, bet teismai neseniai jiems visiems leido grįžti į darbą nepaisydami dar tebevykdomo STT tyrimo.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.