Seimas spręs dėl teismų tarėjų įteisinimo

Lietuvos Konstitucijoje siūloma

Seimas spręs dėl teismų tarėjų įteisinimo.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Seimas spręs dėl teismų tarėjų įteisinimo.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 5, 2016, 5:35 PM, atnaujinta May 26, 2017, 12:27 PM

Seimas pradėjo svarstyti tai numatančias Seimo nario Artūro Paulausko pristatytas Konstitucijos pataisas.

Teismo tarėjus pagal įstatymą ketveriems metams, bet neilgiau nei dvi kadencijas iš eilės skirtų ir atleistų savivaldybės atstovaujamoji institucija – savivaldybės taryba. Jais galėtų būti Lietuvos piliečiai ir kiti nuolatiniai administracinio vieneto gyventojai. Reikiamą teismo tarėjų skaičių pagal įstatymą nustatytų teisingumo ministras Teisėjų tarybos pritarimu.

Pasak A. Paulausko, šiuo pasiūlymu siekiama mažinti nepasitikėjimą teismais, sudaryti visuomenei galimybes dalyvauti įgyvendinant teisingumą, skatinti bylų nagrinėjimo objektyvumą, bylas nagrinėti bešališkiau ir įvairiapusiškiau, efektyviau ginti žmogaus teises.

Kaip teigiama dokumento aiškinamajame rašte, užsienio šalių (Belgijos, Danijos, Prancūzijos, Suomijos, Švedijos, Vokietijos ir kitų) praktika liudija, kad visuomenės indėlis vykdant teisingumą yra didžiausias, jeigu tarėjams suteikiamas sprendžiamasis balsas ir jie nagrinėja atsakingai parinktų kategorijų bylas.

„Mano manymu, turime sekti užsienio valstybių praktika, kur vienokia ar kitokia forma yra įteisintas visuomenės dalyvavimas teisingumo vykdyme. Tad šiuo įstatymo projektu siūlome įteisinti tarėjų institutą, kuris šiuo metu Konstitucijoje nėra numatytas. Toks sprendimas duotų visapusiškos naudos, nes suvienytų profesionalus ir neprofesionalus bendram siekiui, tai yra, užtikrintų asmens teisę į tinkamą teisminę gynybą“, – sako projekto iniciatorius, Darbo partijos frakcijos narys, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas.

Jo teigimu, siekiama įteisinti tarėjų institutą tam, jog visuomenės atstovai į bylų nagrinėjimą įneštų gyvenimiškos patirties ir sprendimus priimtų remdamiesi ja. „Teismo tarėjai, kaip ir teisėjai, būtų nepriklausomi“, – sako A. Paulauskas.

Teisės instituto atlikta viešosios nuomonės apklausa rodo, jog visuomenė palaiko teismų tarėjų įtvirtinimą Lietuvos teismų sistemoje, štai 25,5 proc. apklaustųjų mano, jog tarėjų institutas reikalingas, 17,6 proc. respondentų mano, jog tarėjų institutas nereikalingas ir 29,9 proc. apklaustųjų neturi nuomonės.

Po pristatymo už Konstitucijos pakeitimus balsavo 52 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 2 parlamentarai. Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Teisės ir teisėtvarkos komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti birželio 9 d.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.