Etikos sergėtojų vadė ėmė žaisti pavojingas slėpynes

Etikos ir procedūrų komisijoje – sumaištis dėl svarstyto skundo apie parlamentarės Aušros Maldeikienės elgesį. Mat etikos sargams vadovaujančiai Ritai Tamašunienei vis labiau ėmė nepatikti viešumas.

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos narius jau ne kartą nustebino jos pirmininkės R.Tamašunienės (dešinėje) elgesys.<br>Lrytas.lt fotomontažas
Seimo Etikos ir procedūrų komisijos narius jau ne kartą nustebino jos pirmininkės R.Tamašunienės (dešinėje) elgesys.<br>Lrytas.lt fotomontažas
Seimo Etikos ir procedūrų komisijos narius jau ne kartą nustebino jos pirmininkės R.Tamašunienės elgesys.<br>T.Bauro nuotr.
Seimo Etikos ir procedūrų komisijos narius jau ne kartą nustebino jos pirmininkės R.Tamašunienės elgesys.<br>T.Bauro nuotr.
Etikos ir procedūrų komisija svarstė, kaip reaguoti į gaunamus skundus dėl A.Maldeikienės elgesio.<br>T.Bauro nuotr.
Etikos ir procedūrų komisija svarstė, kaip reaguoti į gaunamus skundus dėl A.Maldeikienės elgesio.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Feb 22, 2017, 5:06 AM, atnaujinta Apr 9, 2017, 2:58 PM

Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai atstovaujanti R.Tamašunienė pareiškė, kad skundas dėl A.Maldeikienės elgesio negalėjo būti viešinamas be etikos sargų leidimo.

Kaip rašė „Lietuvos rytas“, praėjusią savaitę Etikos ir procedūrų komisija svarstė, kaip reaguoti į gaunamus skundus dėl A.Maldeikienės elgesio.

R.Tamašunienė komisijos narius informavo, kad yra gauti du tokie skundai: vienas raštu, kitas žodžiu.

Lietuviškas televizijos laidas Lenkijoje matantys žmonės esą piktinosi, kad A.Maldeikienė nepagarbiai atsiliepia apie buvusią kolegę Gretą Kildišienę, o bobute iš Viduklės prisistačiusi moteris kritikavo ne tik Seimo narės elgesį, bet ir išvaizdą.

Komisija nusprendė nevertinti pastarųjų priekaištų, bet pasiryžo reaguoti į A.Maldeikienės žodžius apie Seimo narius, tarp jų – apie parlamento vadovą Viktorą Pranckietį, kurį vis pavadina agronomu.

Etikos sargai nutarė raštu įspėti parlamentarę ateityje atsargiau reikšti savo mintis ir pagarbiau kalbėti apie kolegas.

Bet tada kalbėdama su „Lietuvos rytu“ aštrialiežuvė politikė atkirto, kad į tokias rekomendacijas nekreips dėmesio: „Taip, aš negerbiu daugelio Seimo narių. Tai sakiau ir sakysiu.“

Raštas netrukus pasieks

Užvakar A.Maldeikienė pareiškė, kad negavo jokio įspėjimo nei raštu, nei žodžiu, o Etikos ir procedūrų komisijos darbuotoja pranešė, jog jos elgesys nebuvo svarstomas.

„Tai reiškia, jog R.Tamašunienė melagingai informavo žiniasklaidą apie tai, kad man skirtas įspėjimas“, – padarė išvadą politikė.

Netrukus po šio viešo pareiškimo Seimo narė teigė sulaukusi komisijos pirmininkės skambučio ir buvo patikinta, kad raštą apie etikos sargų sprendimą gausianti per penkias darbo dienas: „Ji buvo labai pikta, kad aš drįsau apie tai parašyti, ir pamokė mane kultūringo elgesio.“

Kilus tokiai sumaiščiai pranešimą išplatino ir Seimo kanceliarija. Ji patvirtino, kad komisija nagrinėjo skundus dėl A.Maldeikienės viešų kalbų, bet nusprendė nepradėti tyrimo, tik rekomendavo Seimo narei korektiškiau reikšti mintis.

„Apie komisijos sprendimą nepradėti tyrimo A.Maldeikienė buvo informuota telefonu. Per nustatytą penkių darbo dienų terminą apie šį sprendimą komisija tiek Seimo narę, tiek pareiškėjus, pateikusius kreipimusis, informuos pranešimu“, – paaiškino kanceliarija.

Žada kvosti posėdžio dalyvius

Tuo metu R.Tamašunienė ėmė reikšti pretenzijas „Lietuvos rytui“, kad šeštadienį dienraštyje buvo cituojamas viešame posėdyje nagrinėtas skundas, kurio turinys žurnalistams esą jokiu būdu negalėjo tapti žinomas.

„Posėdžio metu skundas nebuvo cituojamas, todėl negalėjo būti viešinamas.

Man įdomu, iš kur jūs jį gavote, nes komisijos nariai yra supažindinti su darbo tvarkos taisyklėmis ir žiniasklaidai negali teikti medžiagos. Jūs negalėjote turėti to rašto, nes nei aš, nei komisijos biuras jo jums nepateikė“, – pareiškė komisijos pirmininkė.

Parlamentarė žadėjo aiškintis, kaip skundas „išplaukė“ iš komisijos.

„Jūs irgi raštu privalėsite atsakyti, kas jums tą medžiagą davė, nes norėdamas gauti tą skundą privalėjote į mus kreiptis raštu“, – biurokratiniu volu „Lietuvos ryto“ žurnalistą bandė spausti R.Tamašunienė.

Kaltina pataikaujant daugumai

Etikos ir procedūrų komisijos veikla pastaruoju metu ėmė stebėtis ne vien parlamento senbuviai. Kai kurie R.Tamašunienės veiksmai verčia gūžčioti pečiais ir pačius etikos sargus.

Antai šiai komisijai priklausantis opozicijos atstovas Antanas Matulas pareiškė negalįs visiškai pasitikėti pirmininke ir yra priverstas akylai stebėti jos darbą.

Konservatoriui ypač užkliuvo išankstinė vienasmenė R.Tamašunienės nuomonė, kad iš Seimo jau pasitraukusi buvusi šios komisijos narė G.Kildišienė, važinėjusi iš Ramūnui Karbauskiui priklausančio Agrokoncerno nuomotu automobiliu, esą elgėsi teisėtai.

A.Matulas ir anksčiau keletą kartų vadovę įspėjęs nepiršti savo nuomonės kitiems komisijos nariams.

Konservatoriaus nuomone, komisijos pirmininkė greičiausiai taip elgiasi norėdama įsiteikti valdantiesiems, davusiems jai postą.

„Jei komisijos darbe niekas nesikeis, gali tekti kelti klausimą ir dėl nepasitikėjimo jos vadove“, – užsiminė A.Matulas.

Padarytos klaidos glumino

Kitam etikos sargui konservatoriui Kaziui Starkevičiui užkliuvo, kad R.Tamašunienė savaip ima aiškinti komisijos priimtus sprendimus.

Nors praėjusią savaitę komisija sutartinai nusprendė, kad žiniasklaidai turi būti sudaryta galimybė gauti detalią informaciją apie parlamentinei veiklai skiriamų lėšų naudojimą, pirmininkė šį sprendimą interpretavo savotiškai.

„Komisija šių dokumentų netvarko, nesaugo, tad negali spręsti dėl galimybės perduoti juos susipažinti žiniasklaidos atstovams“, – „Lietuvos rytui“ iš pradžių pranešė R.Tamašunienė.

Bet po kelių dienų politikė buvo priversta pripažinti, kad komisija vis dėlto priėmė kitokį sprendimą – rekomendavo Seimo kanceliarijai suteikti informaciją apie parlamentarų automobilių nuomą, taip pat G.Kildišienės išlaidas gėlėms.

„Prašome dėl padarytos techninės klaidos ankstesnį komisijos raštą laikyti negaliojančiu“, – pranešė etikos sargai.

Šis blaškymasis suglumino ir komisijai priklausantį buvusį „valstietį“ Bronislovą Matelį: „Tokie dalykai vers abejoti ir nuolat tikrinti, ar mūsų priimti sprendimai nėra iškraipomi.“

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.