„Saulius labai emocingas žmogus. Tos emocijos, jis jaunesnis už mane, kartais nepadeda, o iš tikrųjų trukdo dirbti. Tikiuosi, kad mes su laiku jas išmoksime kontroliuoti. Galbūt tai, kad mažiau metų jis yra politikoje, tas emocijas ir iššaukia, nes čia nematau jokių problemų“, – Seime kalbėjo R.Karbauskis.
R.Karbauskis pripažino, kad aukštojo mokslo reformos klausimas tikrai nebus vieningas, nes ir dabar nuomonės yra skirtingos – tiek frakcijoje, tiek Seime, tiek Vyriausybėje.
Vyriausybės darbo grupės planas dėl universitetų pertvarkos turėtų būti pateiktas balandžio pabaigoje. R.Karbauskis mano, kad Seimas iki to laiko neturėtų priimti sprendimo dėl universitetų jungimo.
„Per daug emocijų, kurios turėtų atslūgti. Manau, kad tas sprendimas Seime dėl universitetų jungimo tikrai neturėtų būti priimtas anksčiau negu bus patvirtinti Vyriausybės kažkokie planai“, – sakė R.Karbauskis.
S.Skvernelis teigė, kad dar antradienį kreipėsi į R.Karbauskį, kad įtikintų komiteto pirmininką Eugenijų Jovaišą nesvarstyti universitetų jungimo klausimo. „Čia nereikia įtikinti komiteto pirmininko. Man reiktų įtikinti daugiau negu pusę Seimo“, – kalbėjo frakcijos seniūnas ir tikisi, kad po pateikimo Seimas pritars komiteto sprendimui.
Frakcijos seniūnas priminė, kad frakcija vieningai balsavo dėl miškų reformos Seime. „Dabar skaudintis dėl to, kad atsirado kita nuomonė […] frakcija balsuos vieningai daugeliu kitų klausimų. Galbūt retesnis buvimas frakcijoje atšaldo vieningumo jausmą ir pradeda atrodyti kitaip“.
Premjeras abejoja, ar „valstiečiams“ reikia permainų
Premjeras S.Skvernelis prieš frakcijos posėdį aiškino suabejojęs, ar „valstiečiai“ apskritai nori kažkokių permainų.
„Dabar nebūčiau apskritai tikras, ar kokios pertvarkos yra įmanomos. Ar tie rinkimų metu išsakyti teiginiai, lozungai apie neišvengiamus pokyčius valstybėje, teiginiai, kad būsime kitokie, elgsimės ir darysime kitaip – ar jie buvo skirti laimėti rinkimus? Ar laimėjus rinkimus prisiimant atsakomybę daryti tuos sprendimus, kuriuos reikia?“, – sakė S.Skvernelis.
Vyriausybės vadovas teigė neketinantis aiškintis su akademiku E.Jovaiša. „Jei nesupranta paprasto esminio dalyko, kad sprendimai, kurie yra priimami, turi būti daromi sistemiškai, jei galvojame apie valstybę. Jei galvojame apie universiteto ar mokyklos interesus – tada segmentiškai taip ir dirbkime“, – sakė jis ir teigė, kad tuoj pasigirs siekiai išsaugoti Šiaulių universitetą
Premjeras teigė vykdantis Vyriausybės programą. „Aš atstovauju Vyriausybės poziciją ir manau, kad konkrečius sprendimus turi priimti pati frakcija. Jei jie nuspręs, kad jie mano, jog reikia taip daryti, tai bus aiški žinia ir signalas, kad su rimtesnėmis reformomis mes sunkiai pajudėsime. Pagalvokite, kad Vyriausybė pateiks projektą dėl mokesčių“.
„Jei frakcija sako ne ir Vyriausybė negali toliau dirbti, tai tegul ir nedirba“, – sakė S.Skvernelis ir paklausus, ar jis grasina atsistatydinti, S.Skvernelis aiškino, kad niekada negrasinantis.
Vyriausybės vedlys ragino palaukti Seimo posėdžio balsavimo, kai visi matys, ar „valstiečiai“ pritarė komiteto pasiūlytam universitetų jungimui ir miškų pertvarkai.
Supykdė komiteto sprendimas
S.Skvernelis išsiliejo po to, kai „valstiečio“ Eugenijaus Jovaišos vadovaujamas Švietimo ir mokslo komitetas Seime pritarė Vytauto Didžiojo ir Lietuvos edukologijos universitetų sujungimui ir nelaukė Vyriausybės pertvarkos planų.
Pasak premjero, komiteto sprendimas yra tik „desperatiškas bandymas išgelbėti universitetą, kuris savo esme jau seniai diskreditavo tiek mokytojo profesiją, tiek ir visą mūsų valstybės švietimo sistemą“.
„Po šiandienos komiteto sprendimo man kyla labai rimtų abejonių, ar prieš Seimo rinkimus LVŽS deklaruota pokyčių idėja nebuvo tik gražus ir viliojantis rinkiminis šūkis“, – savo socialinėje „Facebook“ paskyroje rašė S.Skvernelis.
E.Jovaiša mano, kad nieko blogo nepadarė
Eugenijus Jovaiša nemano, kad kiša pagalius į Vyriausybės veiklos ratus. „Valstietis“ teigė, kad universitetų jungimo klausimas buvo įtrauktas į trečiadienio komiteto darbotvarkę ir jie privalo svarstyti.
Seimo narys atsisakė vertinti S.Skvernelio žodžius ir siūlė jo klausti, kodėl skundžia etikos sargams.
„Aš jaučiuosi nepadaręs ko nors tokio, kas būtų pelnyta Etikos komisijos dėmesio“, – sakė E.Jovaiša.
Vyriausybė ketina parengti visai Lietuvai skirtą aukštojo mokslo pertvarkos planą, todėl tokie skuboti komiteto žingsniai sujaukė jų planus. Premjeras dar anksčiau teigė, kad aukštojo mokslo pertvarkos sistema taps rimtu išbandymu Vyriausybei ir Seimui bei patikrins tarpusavio santykius.
Premjeras ketina kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją dėl Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko Eugenijaus Jovaišos elgesio. E.Jovaiša nuo 1997 metų iki Seimo rinkimų dirbo LEU.