Seimas pasisakė už vidaus sandorius su išimtimis

Įmonių vidaus sandoriai nebus

Konservatorė A.Bilotaitė sakė, kad jau rašomas kreipimosi tekstas.<br>J.Stacevičiaus nuotr. iš archyvo
Konservatorė A.Bilotaitė sakė, kad jau rašomas kreipimosi tekstas.<br>J.Stacevičiaus nuotr. iš archyvo
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 30, 2017, 1:45 PM, atnaujinta Apr 6, 2017, 9:27 PM

Vidaus sandoriai savivaldybių įmonėse bus leidžiami su sąlyga, kai perkant viešai, būtų neįmanoma užtikrinti paslaugos nepertraukiamumo, kokybės ir prieinamumo.

Už tokias Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas ketvirtadienį balsavo 86 Seimo nariai, prieš -7, o susilaikė 11. Kai kurie parlamentarai jau žada kreiptis į prezidentę, kad vidaus sandoriai savivaldybėse būtų draudžiami. Konservatorė Agnė Bilotaitė BNS sakė, kad jau rašomas kreipimosi tekstas.

Seimas nepalaikė Seimo vicepirmininko „valstiečio“ Arvydo Nekrošiaus pasiūlymo drausti visus vidaus sandorius – tiek valstybės, tiek ir savivaldybių įmonių.

A.Nekrošius teigė, kad pataisą teikė atsižvelgiant į Valstybės kontrolės, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Konkurencijos tarybos, Viešųjų pirkimų tarybos (VPT) nuomonę, jog vidaus sandoriais naudojamasi neskaidriai, pažeidžiant konkurencijos principus ir sukuriant prielaidų korupcijai.

Pasak jo, Konstitucinis Teismas dar 2015 metais konstatavo, kad tokie sandoriai pažeidžia lygios ir sąžiningos konkurencijos galimybes: „Tokie sandoriai privalo vykti viešo konkurso būdu“.

Tuo metu „valstietis“ Gintautas Kindurys tikino, kad tokie sandoriai „įtvirtinti tarptautiniu lygiu“.

Seimas nutarė, kad iki šiol sudaryti vidaus sandoriai galios iki sutarties pabaigos, bet vėliausiai iki 2018-ųjų pabaigos – nuo tada jie turės būti sudaromi pagal naują tvarką.

„Jos bus peržiūrėtos pagal naujus reikalavimus ir savivaldybės turės įrodyti, ko dabar nėra, kad kitaip neįmanoma norint užtikti paslaugos teikimo nepertraukiamumą, gerą kokybę, prieinamumą“, – BNS teigė A.Bilotaitė. Ji taip pat prognozavo, kad „bus ne vienas teismo procesas“.

Audito komiteto vadovė Ingrida Šimonytė pareiškė, kad leidus vidaus sandorius sudaryti tik savivaldybių įmonėms, pažeidžiama Konstitucija,

„Turime, atrodo, ir konstitucinę problemą, į kurią dėmesį atkreipia Seimo Teisės departamentas, kai tik viena dalis subjektų yra išskirta kaip turinti teisę vykdyti vidaus sandorius, tuo tarpu kitai daliai subjektų ši teisė būtų neprieinama“, – teigė ji.

VPT duomenimis 5,5 proc. vidaus sandorių sudaromi 3-4 metams, 3,4 proc. – 4-6 metams, 0,1 proc. – neterminuotai. Sutartys taip pat gali būti pratęsiamos.

VPT skaičiavimais, 2011-2016 metais vidaus sandorių sudaryta už 1,005 mlrd. eurų, iš jų vien savivaldybėse – už 420,7 mln. eurų.

A.Nekrošiaus duomenimis, 2013 metais savivaldybės sudarė vidaus sandorių už daugiau negu 16 mln. eurų (9 proc. visų vidaus sandorių), 2014 -aisiais – atitinkamai 74 mln. eurų (59 proc. ), o 2015 metais – 206 mln. eurų (68 proc.). Preliminariais duomenimis, 2016 metais savivaldybių sudarytų vidaus sandorių vertė siekia beveik 70 mln. eurų ir tai sudarė apie 50 proc. visų vidaus sandorių vertės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.