Kovojantys už pavardes su „w“ pasuose sveikina Seimo pataisas

Kovojantys už pavardes su

Teismas patenkino jau antrą Lietuvos pilietės ir Lenkijos piliečio skundą, įpareigodamas dvejų metų dukrai išduoti pasą ir tapatybės kortelę tiek su lietuviška pavardės forma, tiek ir nesulietuvinta forma „Wardyn“.<br>V.Balkūno nuotr.
Teismas patenkino jau antrą Lietuvos pilietės ir Lenkijos piliečio skundą, įpareigodamas dvejų metų dukrai išduoti pasą ir tapatybės kortelę tiek su lietuviška pavardės forma, tiek ir nesulietuvinta forma „Wardyn“.<br>V.Balkūno nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Ignas Jačauskas (BNS)

2017-04-05 16:38, atnaujinta 2017-04-13 19:59

Vilniaus apygardos administracinis teismas antradienį patenkino jau antrą Lietuvos pilietės ir Lenkijos piliečio skundą, įpareigodamas dvejų metų dukrai išduoti pasą ir tapatybės kortelę tiek su lietuviška pavardės forma, tiek ir nesulietuvinta forma „Wardyn“. Nors šis sprendimas dar gali būti skundžiamas, šeima Lietuvos vyriausiame administraciniame teisme (LVAT) yra pasiekusi galutinio palankaus sprendimo dėl kito vaiko pavardės.

Pareiškėjams atstovaujanti Europos žmogaus teisių fondo vadovė Evelina Baliko tvirtina, kad teismų sprendimų policijos Migracijos valdybos nevykdo prisidengdamos įvairiomis teisinėmis kliūtimis. Ji sako, kad problemą galėtų išspręsti konservatorių iniciatyva Seime trečiadienį registruotos pataisos, kurias palaikė pusė visų parlamentarų.

„Šis įstatymo projektas iš esmės išsprendžia visas problemas, kurias turi mišrios šeimos ir kurios yra dabar teismuose. Jei įstatymas būtų priimtas, jis irgi numato, kad tie asmenys, kurie, deja, dabar negali užsirašyti ar dėl kitų kliūčių nėra užsirašę pavardės originaliai, galėtų įstatymu pasinaudoti ir persirašyti“, – sakė ji.

Anot jos, šiuo metu dar laukiama Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdybos raštiško atsakymo, kodėl neišduodama asmens tapatybės kortelė už belgo ištekėjusiai Lietuvos pilietei Pauwels (Pauels) – ji šiuo metu neturi jokio galiojančio asmens dokumento, tad taip, anot teisininkės, yra priversta pažeisti teisės aktus. Dėl šios situacijos rengiamas kreipimasis į Europos Parlamentą.

Vilniaus migracijos valdyba, kurią LVAT įpareigojo išduoti Jaquet (Žakė) šeimos vaikui asmens dokumentus, anot jos, reikalauja atvykti su lietuvišku ir prancūzišku pasu, kad galėtų registruoti dvigubą vaiko pilietybę.

„Toks reikalavimas yra pasityčiojimas iš vaiko, nes visi žino, kad vaikas galiojančio lietuviško paso neturi – Migracijos valdyba reikalauja padaryti tai, kas yra neįmanoma (...) Dar viename teismo posėdyje Kaune viena Migracijos valdybos atstovė tiesiog siūlė atsisakyti Lietuvos pilietybės, jei vaikas turi problemų“, – pasakojo ji.

LVAT, po Migracijos valdybos skundų, jau yra neskundžiama nutartimi patenkinęs Wardyn, Pauwels, Jaquet bei Mickiewicz (Mickevič) šeimų reikalavimus dėl originalios pavardžių rašybos asmens dokumentuose, nė vienas sprendimas nėra įvykdytas. Migracijos atstovai argumentuoja, kad to neįmanoma padaryti esant įstatymų viršenybei prieš teismų sprendimus.

Trečiadienį Seime registruotas projektas numato, kad originali pavardės rašyba lotyniškos abėcėlės rašmenimis būtų galima, „jeigu vardas ir pavardė šiais rašmenimis įrašyti dokumento šaltinyje ir dokumento šaltinis įrodo, kad asmuo arba jo protėviai pagal tiesioginę giminystės liniją turėjo kitos užsienio šalies pilietybę arba su užsieniečiu sudarė santuoką ir jo pavardę paėmė“. Jį palaiko „valstiečių“ deleguotas premjeras Saulius Skvernelis, kartu maždaug po 20 konservatorių ir „valstiečių“ frakcijų narių, liberalai, socialdemokratai.

Šiuo metu Lietuvoje galiojantys teisės aktai numato, kad Lietuvos piliečių dokumentuose vardai ir pavardės rašomi lietuviškais rašmenimis.

Praėjusios kadencijos Seime jau svarstyti du alternatyvūs projektai: vienas leidžia asmens dokumentuose naudoti lotyniškos abėcėlės raides x, w, q, kitas įteisintų originalią pavardžių rašybą papildomame paso puslapyje, bet šios kadencijos Seimas pataisų dar nenagrinėjo.

Originalios pavardžių rašybos lotyniško pagrindo rašmenimis siekia Lietuvos lenkai ir Varšuvos politikai. Originalios rašybos įteisinimo šalininkai teigia, kad jos būtų svarbios ir santuokas su užsieniečiais sudariusioms lietuvėms. Kritikai teigia, kad taip būtų sumenkintas konstitucinis valstybinės lietuvių kalbos statusas, gali kilti keblumų skaitant nelietuviškas pavardes.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.