Parlamentaras teigia, kad ministrės įsakymas prieštarauja Mokslo ir studijų įstatymo normai, kad „iki rugpjūčio 30 dienos savo interneto svetainėse aukštosios mokyklos pateikia visuomenei informaciją apie bendrojo priėmimo į savo aukštąją mokyklą rezultatus pagal studijų programas, o Švietimo ir mokslo ministerija – informaciją apie bendrojo priėmimo į aukštąsias mokyklas rezultatus pagal aukštąsias mokyklas ir studijų programas“.
Pagal ministrės įsakymą, šiemet minimalus stojančiųjų skaičius studijų programose fiksuojamas per pagrindinio priėmimo pirmąjį etapą liepos mėnesį.
„Mano supratimu, taip pažeidžiama teisė pasirinkti. Jeigu po pirmojo etapo nebus surinktas minimalus pirmakursių skaičius į kokią nors studijų programą, jie bus perskirstomi kitoms mokykloms, be teisės per papildomą priėmimą susirasti trūkstamų studentų. Tai teisėtų lūkesčių pažeidimas“, – BNS sakė V.Simulikas.
Parlamentaras prašo Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir stabdyti ministrės įsakymo galiojimą.
„Nėra laiko ilgoms procedūroms. Jei įsakymas nebus sustabdytas, kai kurie universitetai neturės pirmakursių“, – BNS teigė V.Simulikas.
Švietimo ir mokslo viceministras Giedrius Viliūnas sako, kad nauja tvarka priimta siekiant apsaugoti stojančiųjų interesus.
„Šiais metais nustatyta, kad minimalus stojančiųjų skaičius studijų programose fiksuojamas per pagrindinio priėmimo pirmąjį etapą liepos mėnesį. Tai padaryta siekiant apsaugoti stojančiųjų interesus ir paskatinti aukštųjų mokyklų išteklių sutelkimą. Jeigu iki pasibaigiant priėmimui rugpjūtį studijų programa studijuojančiųjų nesurinktų, ją pasirinkęs asmuo patektų į aklavietę, nes jau nebeturėtų galimybės rinktis kitą studijų programą.
Ankstesniais metais taip ir atsitikdavo. Įstojęs į grupės nesurinkusią studijų programą studentas apie tai sužinodavo tik pasibaigus priėmimui prieš pat rugsėjo 1-ąją ir nebeturėdavo galimybių rinktis kitas studijas“, – teigia G.Viliūnas. Jo komentarą BNS perdavo ministerijos Komunikacijos skyrius.