Aurelijus Veryga užsiminė, kad Audrius Daunoravičius gali nebekuruoti e. sveikatos

 Sveikatos apsaugos ministras teigia, kad jo patarėjas Audrius Daunoravičius tikriausiai nebekuruos stringančios e. sveikatos sistemos projekto. Tai jis pareiškė po to, kai Seimo Antikorupcijos komisija antradienį paskelbė, kad A. Daunoravičius galbūt tarpininkavo tarp sistemos diegėjų ir ligoninių. 

Aurelijus Veryga užsiminė apie galimas permainas.<br>T.Bauro nuotr.
Aurelijus Veryga užsiminė apie galimas permainas.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 5, 2017, 12:34 PM, atnaujinta Dec 7, 2017, 4:52 PM

„Greičiausiai ne (nebekuruos – BNS). Stengiamės neleisti netgi regimybei atsirasti, kad yra kažkokios problemos. Aišku, mums tai skausmingai kainuoja, nes kiekvienas pasikeitimas reiškia, kad nauji žmonės turi iš naujo gilintis į sritį“, – antradienį žurnalistams kalbėjo Aurelijus Veryga

Kaip paskelbta antradienį ryte, sveikatos apsaugos ministro patarėjas Audrius Daunoravičius galėjo tarpininkauti diegiant stringančią elektroninės sveikatos sistemą, tačiau nėra duomenų, kad jis būtų susijęs su viešaisiais pirkimais, sako Seimo Antikorupcijos komisija. Jos vadovas teigia, kad ministras A.Veryga yra informuotas, kad jo patarėjas tarpininkavo tarp sistemos diegėjų ir ligoninių. 

„Ministrą informavome, kad tyrimo metu tiek A. Daunoravičius, tiek sveikatos priežiūros įstaigų vadovai, tiek juridinių asmenų, dalyvavusių viešuosiuose pirkimuose, atstovai mums patvirtino, kad A. Daunoravičius viešųjų pirkimų metu susitikinėjo su ligoninių vadovais ir juridiniais asmenimis, kurie diegė šitą sistemą. Mūsų komisijai toks „žanras“ pasirodė įdomus – ministro patarėjas susitikinėja su pirkėju ir pardavėju – tarpininkauja, susitikimus organizuoja. (...) Duomenų, kad jis būtų susijęs su viešaisiais pirkimais, mes neturime ir negavome“, – antradienį spaudos konferencijoje Seime, komentuodamas komisijos tyrimo išvadas, kalbėjo jos pirmininkas Vitalijus Gailius. 

Antikorupcijos komisijos narys Darius Kaminskas pabrėžė, kad kuriant e. sveikatą, nedalyvavo galutiniai vartotojai – medikai, farmacininkai. Tai kelia įtarimų, jog kuriant sistemą, siekta asmeninės naudos. 

„Viena didžiausių ydų, kuriant e. sveikatą, buvo galutinių vartotojų – medikų, vaistininkų – neįtraukimas į visą šitą procesą. Medikai praktiškai nedalyvavo (...) Didžiosios e. sveikatos iniciatyvos daugiau išėjo iš diegėjų, IT specialistų. Darėme išvadą, kad tai buvo daroma paimti pinigams. Nes kuo daugiau išplėstinių funkcijų, tuo didesni pinigai. Mokymai turėjo vykti visuose e. sveikatos diegimo etapuose, bet jie vyko formaliai“, – spaudos konferencijoje kalbėjo D. Kaminskas. 

Antikorupcijos komisijos nariai taip pat pastebėjo, kad kuriant e. sveikatą, nebuvo atsižvelgiama į anksčiau padarytas klaidas, o Valstybės kontrolės kritika buvo ignoruojama. 

„Nebuvo vadovaujamasi lietuvių išmintimi, kad iš kitų klaidų mokomasi. Nebuvo mokomasi iš kitų klaidų. Iš esmės projektai buvo akcentuoti ne į galutinį vartotoją, bet į lėšų įsisavinimą. Svarbiausia buvo įsisavinti, panaudoti lėšas“, – teigė V. Gailius. 

Antikorupcijos komisija tyrimo dėl e. sveikatos sistemos kūrimo išvadas patvirtino praėjusį ketvirtadienį. 

Komisija nutarė, kad visi trys 2000-aisiais sumanytos e. sveikatos sistemos projekto etapai buvo įgyvendinti netinkamai – sistema iki šiol nepasiekė tikslų ir neteikia kokybiškų paslaugų. Projektą pastaraisiais metais įgyvendina Registrų centras, kurio valdymas neseniai perduotas Susisiekimo ministerijai. 

Pasak komisijos vadovo, buvę Sveikatos ministerijos pareigūnai, pradedant „darbiečių“ deleguotu ministru Žilvinu Padaiga (2004–2006 metais buvo ministras ir 2004–2008 metais – Seimo narys), sukūrė tokią sistemą, kuri galbūt leido pelnytis tiems patiems asmenims. 

Susisiekimo ministerija inicijavo sistemos kūrimo patikrinimą – jo metu norima nustatyti atsakingus asmenis dėl tokios padėties ir galimo valstybės lėšų iššvaistymo. 

Už projektą Registrų centre buvo atsakingas jo direktoriaus pavaduotojas Arvydas Bagdonavičius, kuris yra pretendentas į centro vadovo postą – konkurse jis buvo antras, tačiau laukiant Antikorupcijos komisijos išvadų, į jas nepaskirtas. 

Europos Sąjungos remiamas e. sveikatos projektas įgyvendinamas nuo 2005 metų, investicijos į jį siekė 40 mln. eurų, iš jų 30,8 mln. eurų – ES parama (2007–2013 metais, 2014–2020 metais jai skirta dar 28,25 mln. eurų). 

Sistema turėjo skaitmenizuoti pacientų duomenis – ligos istorijos įrašus, receptus, gydymą, tyrimų rezultatus, sudaryti galimybę keistis šiais duomenimis tarp gydymo įstaigų. 

Šiuo metu vyksta ketvirtasis projekto, turinčio sumažinti vizitų pas medikus skaičių, etapas, jam reikės dar per 28 mln. eurų. 

Registrų centro užsakymu e. sveikatos informacinę sistemą kūrė ir diegė Lietuvos ir Estijos bendrovė „Nortal“, o e. recepto posistemę – bendrovė „Algoritmų sistemos“. 

Be to, atskirų miestų ligoninėse, Valstybinėje vaistų kontrolės tarnyboje sistemą kūrė, prižiūrėjo ne tik „Nortal“, bet ir „Hisas“, „Blue Bridge Code“, „Limeta“, „Graina“, „Varutis“ ir kitos.   

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.