Konkrečiai kol kas istorijas ten viešina priekabiavimą patyrusios Vilniaus dailės akademijos studentės.
„Akadės paslaptis“ yra tinklaraštis, skirtas esamoms ar buvusioms studentėms ir studentams anonimiškai prabilti apie seksualinį priekabiavimą, išnaudojimą, smurtą ar kitą prieš juos atliktą žalą, patirtą Vilniaus dailės akademijoje ir kitose Lietuvos mokslo ir studijų institucijose“, – rašoma tinklaraščio apraše.
Tinklaraščio autoriai naujienų portalui lrytas.lt patvirtino, kad dvi merginos atsiuntė savo istorijas apie tą patį dėstytoją – Vilniaus dailės akademijos tapybos dėstytoją Joną Gasiūną.
Dėstytojas laikinai nušalintas
VDA Komunikacijos skyriaus vedėjas Marius Dirgėla naujienų portalui lrytas.lt patvirtino, kad priekabiavimu prie studenčių kaltinamas dėstytojas J.Gasiūnas nuo darbo yra laikinai nušalintas.
„Jis yra nušalintas nuo darbo su studentais iki Senato Etikos komiteto posėdžio. Jis buvo iškviestas pas rektorių šiandien ryte. Buvo gauti jo paaiškinimai ir jis buvo informuotas, kad kol kas yra nušalinamas“, – teigė M.Dirgėla.
Bendravimas buvo nuolatinis
Pirmoji mergina, į akademiją įstojusi 2008 metais, rašė, kad tapybos dėstytojas seksualiai prie jos priekabiavo Nidoje, per akademijos studentų praktiką.
„Vieną vakarą rampoje jis, studentams nematant, mane apkabino per petį. Nebuvau tikra, kaip į tai reaguoti, norėjau tikėti, kad tai – globėjiškas apkabinimas, nuėjau miegoti. (...) Valgyti pakvietė į savo kambarį (jame buvo dvi vienvietės lovos), jis peržiūrinėjo ir rūšiavo dėžes su senais tekstais ir žurnalais, kurie per daugybę metų prisikaupė jo kambaryje. (…) Tada jis prisėdo šalia manęs ir pradėjo mane bučiuoti ir nurenginėti. Jaučiausi sutrikusi, nežinojau, kaip elgtis, ryškiai prisimenu, kad norėjau staiga atsikelti, išeiti, trenkti durimis, bet neišdrįsau. Kitą rytą prabudau šalia jo, negalėjau jam pažvelgti į akis. Jis sakė, kad tai nieko blogo, kad tai tik mūsų dviejų reikalas“, – savo istorija dalijosi pirmoji savo tapatybės neatskleidusi mergina.
Ir grįžus į Vilnių, bendravimas su dėstytoju nesustojo. „Jis mane kviesdavo išgerti po paskaitų Tapybos katedroje, studijose, staliaus dirbtuvėse, sakydavo, kad žino, kas man geriau. Po kelių butelių alaus jis pradėdavo su manimi santykiauti. Jaučiausi savidestrukciškai, tuo metu atrodė, kad savidestrukcija – tai vienintelis būdas jam pasipriešinti. Gyvenau tartum du gyvenimus – vieną kaip gabi, gerus pažymius gaunanti studentė, kitą – kaip jo sekso žaisliukas“, – rašė ji.
Ji taip pat paaiškino, kodėl niekada nesikreipė į reikiamas institucijas arba to nepapasakojo kitiems.
„Kam nors apie tai pasakyti buvo neįsivaizduojama – bijojau būti pasmerkta už tai, kad permiegojau su dėstytoju, kad tai galės paveikti studijas, kurias ką tik pradėjau. (…) Kita vertus, priešintis jo valiai buvo beprasmiška vien dėl to, kad paslapčia daugelis žmonių ir taip žinojo jo romanus su studentėmis. Sklido gandai apie buvusias jo „mergaites“, o aš tuo metu po truputį tapau atskirta nuo kitų studentų“, – pasakojo pirmoji mergina.
Žiūrėjo kaip į autoritetą
Antroji mergina dalijosi savo potyriais. „Beveik kiekvieną dieną po paskaitų studentai eidavo išgerti su dėstytoju, paklausyti kalbų apie meną, tada jausdavaisi šiek tiek ypatingas – juk ne visus kviesdavo, tik perspektyviausius. Jaučiausi išties ypatinga – man nuolat sakydavo, kad turiu „gerus duomenis”, kad mano grupės draugams toli iki manęs būnant pirmame kurse. (…) Vadino mane „paliotna merga”, „širdele”, nuolat pasiūlydavo, ką tapyti, įvairius motyvus. Vėliau supratau, kad tai tik manipuliavimas – noras pagaminti kuo daugiau studentų, kurių tapybos suvokimas būtų kuo panašesnis į jo paties“, – potyriais dalijosi ji.
Ji nupasakojo ir pirmąją neigiamą patirtį.
„Viskas prasidėjo dar pirmo kurso pirmame semestre, tuomet man buvo tik 18-a. (…) Atėjo laikas kavinę uždaryti, reikėjo skirstytis. Mums su J.G. buvo pakeliui, man iki stotelės. Jis pasiūlė eiti kartu su juo, alkoholis aiškiai susuko man smegenis ir nuėjau. Į kažkokią jam priklausančią lūšną prie Kalvarijų turgaus. Po to nuėjau namo. Kitą rytą jaučiausi siaubingai – nuo pagirių, nuo kaltės jausmo, vis dėlto laiku nuėjau į paskaitas. Prasilenkiau su J.G. ant laiptų. Jis bandė žaismingai pasisveikinti, bet tik prabėgau. Po to jis bandė klausti, ar man viskas gerai. Atsakiau, kad gerai. Taip, tą pirmą kartą buvo smalsu, buvau tokia girta, kad, matyt, būčiau sutikusi su daug kuo. Deja, vėliau reikėjo tai daryti ir blaiviai, buvo šlykštu“, – rašė ji, taip tiksliai ir neapibūdindama, kokia tai buvo patirtis.
Vis dėlto mergina kartą bandė priešintis, tačiau išsigando. „Esu vieną kartą netvirtai pasakiusi „ne”, tačiau man pakartojo, ką daryti, ir nusileidau. Tai vyko visur – nuo praktikų iki ekskursijų. Dažnai gaudavau žinutes, nurodančias, kur ateiti“, – rašė ji.
Kai mergina grįžo iš studijų užsienyje, minėtas dėstytojas pradėjo ją kritikuoti. Mergina tai priėmė gana sunkiai. „Puoliau į paniką, alkoholį, ėmiau nemiegoti – jaučiausi nebesvarbi, nemokėjau viena tvarkytis su tapybos užduotimis, mačiau, kad jis nurodo kitai studentei, kaip ir ką tapyti, netgi kur dėti potėpį, taip, kaip anksčiau nurodydavo man“, – rašė ji. Mergina prisiminė ir savo diplominio darbo gynimą. „Iki pat diplomo gavimo girdėjau komentarus, kad nemoku piešti, Dievas nedavė, praradau širdelę, bet nieko tokio, nes „papai vietoj”. Galiausiai baigiamųjų darbų komisijai jis mane pristatė kaip „žmogui visko gyvenime atsitinka, anksčiau buvo gabi studentė”, – skaudžia patirtimi dalijosi mergina anoniminiame tinklaraštyje.
Akademija: „Neturi būti toleruojama“
Vilniaus dailės akademijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Marius Dirgėla naujienų portalui lrytas.lt paklaustas, ar žino tokį tinklaraštį, patvirtino, kad dabar jau žino.
„Daug kas dabar sužinojo. Bet, atvirai sakant, suderintos akademijos pozicijos dar nėra, tad jos pasakyti ir negaliu. Be abejo, reali pozicija yra tokia, kad netoleruojami tokie dalykai. Ir jie turi būti sprendžiami, ir bus tai padaryta, jei viskas, kas parašyta, yra tiesa. Bet dėl konkretaus šito atvejo dar nieko nespėjome išsiaiškinti, viskas čia labai šviežia dar“, – sakė jis ir patikino, kad iki trečiadienio pietų akademija turės bendrą poziciją šiuo klausimu.
„Viskas bus tiriama, aišku, jei tai yra studentai, jauni žmonės, kurie buvo patikėti akademijai tam tikra prasme. Ir mes esame už juos atsakingi. Į tai pažiūrėsime rimtai“, – tvirtino M.Dirgėla.
Jis patikino, kad tokie pareiškimai, kai anonimiškai pasakojamos istorijos su dėstytoju pavardėmis, yra pirmas akademijos praktikoje.
Toks elgesys netoleruotinas
Reaguodama į anonimiškai paskelbtus buvusių Vilniaus dailės akademijos (VDA) studenčių kaltinimus dėstytojui dėl seksualinės prievartos, švietimo ministrė Jurgita Petrauskienė sako, kad situacija yra netoleruotina.
„Tai tikrai netoleruotina, tikimės, kad Akademijos vadovybė ras tinkamus sprendimus. Svarbu, kad akademinėse bendruomenėse įsivyrautų pagarbos dvasia, kad studentas nebijotų pranešti apie problemą, kalbėtų apie tai ir neliktų vienišas. Tikimės, kad per dešimtį metų šioje srityje aukštosios mokyklos pasistūmėjo pirmyn“, – ministerijos atstovų perduotame komentare BNS sakė J. Petrauskienė.
Spręs po dviejų savaičių
Vilniaus dailės akademijos rektorius Audrius Klimas sako, jog po paskelbtų pranešimų, kad dėstytojas, nacionalinės premijos laureatas Jonas Gasiūnas galėjo seksualiai išnaudoti studentes, dėstytojas dviem savaitėms nušalintas nuo darbo.
Pats J. Gasiūnas interviu naujienų portalui delfi.lt atmetė kaltinimus ir siejo juos su kilusia konfliktine situacija, kai naujuoju katedros vedėju tapo Jonas Vaitiekūnas.
„Vertinu neigiamai, tas žmogus dabar dviem savaitėms yra nušalintas nuo darbo su studentais, šitas reikalas atiduodamas į senato etikos komitetą, po dviejų savaičių yra senato posėdis ir senatas taip pat pasakys savo nuomonę“, – BNS sakė A. Klimas.
Jis sakė, kad iki šiol rašytinių skundų dėl dėstytojo J. Gasiūno netinkamo elgesio su studentėmis nebuvo gavęs, nors tokių gandų buvo.
„Anksčiau konkrečių rašytinių skundų nebuvo (...), žodiniai skundai yra kaip signalas, bet gal dar nėra priežasties reaguoti. Nebuvo konkretaus skundo, buvo gal kažkokios šnekos, gandai, nuomonės ir panašiai, tokių dalykų yra daug“, – teigė aukštosios mokyklos rektorius.
J. Gasiūnas 2010-aisiais gavo Nacionalinę kultūros ir meno premiją už tapybos galimybių atnaujinimą ir šiuolaikinio mąslaus meno idėjų sklaidą.
Išplatintame pranešime VDA nurodo, kad minimas atvejis yra pirmasis, kai informacija apie galbūt neetišką profesoriaus elgesį tapo žinoma akademijos vadovybei, VDA žada skirti visą dėmesį „objektyviam šio atvejo ištyrimui ir panašių situacijų prevencijai“. Akademija taip pat kviečia dėstytojus, esamus ir buvusius studentus nelikti abejingais ir apie „bet kokį neetišką elgesį“ informuoti Akademijos vadovybę ir Senato Etikos komitetą, taip pat nurodyti tokius atvejus reguliariose studentų grįžtamojo ryšio anketose.