Šaipių naujakurių turtui iškilo nauja grėsmė

Pajūrio regioniniame parke (PRP) sodybą pasistačiusiai įmonei „Bostora“ teks iš naujo įrodinėti, ar čia tikrai anksčiau būta senų trobesių. Mat nauji duomenys verčia abejoti vietovę žvalgiusių archeologų išvadomis.

Pajūrio regioniniame parke nauji namai pastaruoju metu kyla ir ten, kur sodybų anksčiau niekada nėra buvę.<br>PRP nuotr.
Pajūrio regioniniame parke nauji namai pastaruoju metu kyla ir ten, kur sodybų anksčiau niekada nėra buvę.<br>PRP nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

„Lietuvos rytas“

Feb 14, 2018, 7:13 AM

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, gindamas viešąjį interesą, jau kreipėsi į Klaipėdos rajono apylinkės teismą prašydamas atnaujinti civilinį procesą dėl „Bostorai“ svarbaus juridinio fakto nustatymo atkuriant sodybą Šaipių kraštovaizdžio draustinyje.

Šis teismas prieš ketverius metus konstatavo, kad Pajūrio regioninio parko teritorijoje „Bostoros“ įsigytame 10 hektarų žemės sklype būta senų trobesių.

Jų liekanų aptiko savininkų prašymu žvalgomuosius tyrimus atlikusi įmonė „Statybų archeologija“.

Tačiau Kultūros paveldo departamento (KPD) ekspertai suabejojo archeologų išvadomis.

Pasak jų, sklype atrastų kelių molinių šūkių ir krosnies grotelių neužtenka įrodyti, kad čia kadaise būta kaimo sodybos. Kartografinėje medžiagoje ji nepažymėta.

Ketinama tikslinti išvadas

Pagal įstatymus atkurti senas sodybas saugomose teritorijose galima tik tuomet, jeigu ten iš tikrųjų anksčiau stovėjo pastatai.

KPD ekspertai parko direkciją informavo dėl galimo archeologinių tyrimų duomenų klastojimo ir netikslaus tyrimų rezultatų vertinimo.

Tada PRP vadovybė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydama pradėti tyrimą ir kreiptis į Klaipėdos rajono apylinkės teismą dėl proceso atnaujinimo jau išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl „Bostorai“ svarbaus juridinio fakto nustatymo.

„Surinktus naujus įrodymus gretinant su ankstesniais, kuriais vadovaudamasis teismas priėmė sprendimą dėl juridinės reikšmės fakto nustatymo, nebegalima teigti, kad tame sklype esą būta senos sodybos, todėl reikia peržiūrėti ir tikslinti išvadas“, – pareiškė E.Pašilis.

Gindamas viešąjį interesą jis Klaipėdos rajono apylinkės teismo paprašė atnaujinti procesą išnagrinėtoje byloje ir panaikinti „Bostorai“ palankų ankstesnį sprendimą.

Statė namą ir tiesė kelią

Teismui patvirtinus juridinį faktą dėl Šaipių draustinyje neva buvusios sodybos „Bostora“ nesnaudė – mikliai čia pasistatė naują gyvenamąjį namą, nutiesė privažiavimo keliuką.

PRP direkcija dar bandė užkirsti kelią abejotinoms statyboms, tačiau rajono apylinkės teismo sprendimas „Bostorai“ atvėrė galimybę kurtis valstybės saugomoje teritorijoje.

„Namai dygsta ten, kur jų anksčiau nebuvo nė kvapo, – archeologams tereikia draustinyje atrasti puodynės šukę“, – stebėjosi Pajūrio regioninio parko direktorius Darius Nicius.

Susidomėta ir pašiūre

Dar dvi PRP teritorijoje šalia „Bostoros“ namo žemės įsigijusios klaipėdietės Aldona Skyrienė ir Aleksandra Visockaja-Sadovskienė panoro išsiaiškinti, ar jų sklypuose anksčiau nebuvo kokių nors statinių.

Žemvaldžių užsakymu archeologinius tyrimus atliko įmonė „Statybų archeologija“, kuriai vadovauja Donatas Zubrickas.

PRP specialistams vėl sukėlė įtarimų išvados dėl A.Skyrienės sklype aptiktų kažkokios jiems nežinomos sodybos liekanų.

„Paaiškėjo, kad toje vietoje anksčiau būta niekur nepažymėtos pašiūrės.

Sovietmečiu ją pastatė buvusio Karklės kaimo apylinkėse poligoną įkūrę kariškiai“, – pasakojo D.Nicius.

Šaipių naujakurių ir archeologų veikla susidomėjo ir Specialiųjų tyrimų tarnyba. Tiesa, ikiteisminis tyrimas dėl galimo archeologinių ir kitokių dokumentų klastojimo nutrauktas.

Tačiau parko aplinkosaugininkai nemano, kad A.Skyrienei pavyks įrodyti, jog sovietiniame poligone kadaise stūksojusi ir nugriauta pašiūrė – buvusio Karklės žvejų kaimo sodyba.

Kas atlygins nuostolius?

„Bostoros“ sodybos likimas kol kas neaiškus. Nustačius, kad teismui buvo pakišti suklastoti archeologinių tyrimų duomenys, vienaip ar kitaip tektų koreguoti sprendimus dėl nebūtų statinių nustatymo – teisė negali kilti iš neteisės.

„Pakeitus teismo sprendimą „Bostorai“ suteiktas leidimas Šaipių draustinyje statyti namą nebegaliotų. Galimai neteisėtą sodybą tektų nugriauti kaip skandalingąjį žuvų restoraną Juodkrantėje“, – tokios galimybės neatmetė D.Nicius.

Dalis atsakomybės dėl nuostolių atlyginimo tada užgultų ir galimai nebūtų sodybų liekanų Pajūrio regioniniame parke atrandančią įmonę „Statybų archeologija“.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.