Po teismo malonės vadovui – pavaldinių sukilimas

Penktadienį į Šiaulių darbo rinkos mokymo centrą (ŠDRMC) atskubėjo Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) darbuotojų grupė. Svečiai atvyko gesinti aistrų, kurios įsiplieskė į darbą sugrįžus korupcija įtariamam Mindaugui Dėlkui.

Šiaulių darbo rinkos mokymo centre penktadienį virė aistros.<br>G.Šiupario nuotr.
Šiaulių darbo rinkos mokymo centre penktadienį virė aistros.<br>G.Šiupario nuotr.
Korupcija įtariamas M.Dėlkus beveik ketverius metus buvo nušalintas nuo pareigų, o dabar teismas leido jam grįžti į darbovietę. <br>G.Šiupario nuotr.
Korupcija įtariamas M.Dėlkus beveik ketverius metus buvo nušalintas nuo pareigų, o dabar teismas leido jam grįžti į darbovietę. <br>G.Šiupario nuotr.
Ministerijos atstovai nenoriai įsileido žurnalistus.<br>G.Šiupario nuotr.
Ministerijos atstovai nenoriai įsileido žurnalistus.<br>G.Šiupario nuotr.
Leidimas grįžti į darbą korupcija įtariamam vadovui sukėlė aistras, mat dalis darbuotojų davė M.Dėlkui nepalankius parodymus.<br>G.Šiupario nuotr.
Leidimas grįžti į darbą korupcija įtariamam vadovui sukėlė aistras, mat dalis darbuotojų davė M.Dėlkui nepalankius parodymus.<br>G.Šiupario nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Apr 13, 2018, 5:48 PM, atnaujinta Apr 13, 2018, 5:53 PM

Šiaulių apygardos teismas šiaulietį į darbą sugrąžino kovo pabaigoje. M.Dėlkaus skundą dėl nušalinimo nagrinėjęs teisėjas nusprendė, kad tęsti šią procesinę priemonę nebetikslinga.

Konstatuota, kad jau apklausti visi įtariamieji, surinkti įkalčiai, apklausti liudytojai, atliktos kratos, todėl nebėra grėsmės, kad M.Dėlkus gali trukdyti tyrimui ar daryti naujus nusikaltimus.

Po laiško išsiuntė komisiją

Ši žinia sukrėtė kolektyvą, nes dalis pavaldinių bendradarbiavo su teisėsaugininkais ir davė parodymus. Pirma tvyrančios įtampos neišlaikė jį pavadavusi Genė Podolskienė – ji paliko darbovietę savo noru.

Kita darbuotojų dalis kelias savaites kentėjo, o po to dėl patiriamos psichologinės įtampos, darbui trukdančios įtampos kreipėsi į šiaulietį Seimo narį Arūną Gumuliauską. Pastarasis laišką dėl susidariusios padėties persiuntė į ŠMM vadovei Jurgitai Petrauskienei.

Ministerija yra ŠDRMC steigėja, todėl skubiai buvo sudaryta darbo grupė ir išsiųsta į Šiaulius. Penktadienį rytą į įstaigą situacijos išsiaiškinti atvyko ŠMM Mokymosi visą gyvenimą departamento atstovas Antanas Drungilas, Regioninės politikos analizės skyriaus atstovės Aušra Jankauskienė ir Jurga Zacharkienė.

Bandė išprašyti žurnalistus

Vadovo sugrįžimo supriešintas ir į dvi stovyklas skilęs kolektyvas apie susitikimą su ministerijos atstovais pranešė ir žurnalistams.

„Norime, kad mūsų problemos būtų paviešintos, juk nenormalu, kad korupcijos byloje liudiję žmonės paliko likimo valiai. Virš mūsų kybo kirvis, ir tik laiko klausimas, kada nukentėsime“, – laiške portalo lrytas.lt žurnalistui rašė darbuotojai, prašę neįvardinti jų tapatybės.

Į ŠDRMC atvažiavusių žurnalistų laukė savotiška užkarda – dalis darbuotojų buvo nepatenkinti pasirodymu. Nelauktas vizitas sutrikdė ir ŠMM atstovus, kurie 20 minučių vėlavo į susitikimą.

A.Drungilas bandė išprašyti žurnalistus, minėjo gavęs nurodymą iš vadovybės neįleisti žiniasklaidos atstovų. Paprašytas įvardinti šį asmenį, valdininkas sutriko: „Tai bus mano asmeninė atsakomybė“.

Galiausiai buvo paklausta susirinkusiųjų nuomonės. Kadangi nemaža dalis pageidavo, kad jų problemos būtų paviešintos, ŠMM atstovai nusileido – žurnalistams buvo leista likti, bet uždrausta filmuoti ir fotografuoti.

Guodėsi tvyrančia įtampa

Susitikimo pradžioje darbuotojai kalbėjo nenoriai, nes salėje buvo ir M.Dėlkų palaikančių pavaldinių būrys. Todėl apie problemas buvo kalbama pakankamai aptakiai, puse lūpų.

Tada kolektyvui buvo padalintos anoniminės anketos, o pokalbiai su mažesnėmis darbuotojų grupelėmis persikėlė į kitą erdvę.

Čia ŠDRMC Šiaulių ir Mažeikių padalinio darbuotojai buvo gerokai atviresni – jie papasakojo ir apie beveik 4 metus įstaigai vadovavusios G.Podolskienės pasitraukimą.

„Mes atsiimsime savo „medalį“ už drąsą, kad atėjome ir išsakėme tai, ką jaučiame, – kalbėjo darbuotojos. – Tačiau mes nebenorime grįžti į baudžiavą“.

Svečiai neslėpė nuostabos

Darbuotojos stebėjosi, kodėl ŠMM pro pirštus žiūri į tai, kad rinkoje prieš trejus metus staiga atsirado nauja bendrovė „Takoskyra“, kuriai vadovauja M.Dėlkaus žmona, o nušalintas nuo darbo vadovas iki palankaus teismo sprendimo dirbo projektų vadovu: „Juk tai yra tiesioginiai ŠDRMC konkurentai, ir visi tai žino“.

ŠMM paskirtos darbo grupės vadovas A.Drungilas pripažino, kad situacija išties sudėtinga: „Nesitikėjome, kad išgirsime tiek visko. Dabar aiškėja, kad Seimo nario persiųstame laiške įvardintos problemos nėra išgalvotos“.  
 
A.Drungilas ramino ašarojančias darbuotojas, kad ministerija neliks nuošalyje ir imsis priemonių savo pačios įsteigtoje įmonėje kilusiam gaisrui gesinti. Jis sakė bandęs pasikalbėti po 15 metų darbovietę palikusia G.Podoskiene, bet telefonas neva buvęs išjungtas.

Portalo žurnalistui nekilo problemų ieškant G.Podoslkienės. „Man buvo nepriimtinas vadovo požiūris į darbą, pavaldinius, vertybes, jo žmogiškosios savybės, todėl per dvi dienas nutariau trauktis. Nuoširdžiai gaila ten likusių žmonių, ypač dabar, kai užvirė tokia košė. Didžioji dalis kolektyvo tikėjo, jog įsikiš steigėjas ir neleis įstaigai vadovauti žmogui, kuris nenusikratė įtarimų korupcija“, – kalbėjo ilgametė darbuotoja.

Kratėsi metamų kaltinimų

A.Drungilas sakė kalbėjęs su įstaigos vadovu apie kylančias problemas, bet šis viską neigė: „Jam tai buvo naujiena“.

Korupcija įtariamas M.Dėlkus pavaldinių mestų kaltinimų kratėsi ir kalbėdamas su portalo lrytas.lt žurnalistu. „Tikiu teisingumu, ir tai įrodysiu. Teisėsaugos mesti kaltinimai yra netiesa, tą patį galiu pasakyti ir apie dabar dirbtinai sukeltą triukšmą. Visa tai yra nesąmonė ir pramanas“, – sakė M.Dėlkus.

ŠDRMC vadovas bandė priekaištauti, kad anksčiau buvo neišklausytas, nors atvesdintas į teismą pats atsisakė kalbėti. M.Dėlkui buvo pasiūlyta nusifotografuoti, bet jis atsisakė: „Dėkite su antrankiais“.

Už grotų praleido jubiliejų

ŠDRMC vadovas į darbovietę grįžo po 3 metų ir 10 mėnesių.  M.Dėlkus, keli jo pavaldiniai ir viešosios įstaigos „Tariba“ vadovas Linas Grikietis buvo sulaikyti per 2014 m. gegužės 14-ąją surengtą operaciją.

Ilgiausiai belangėje teko pabuvoti M.Dėlkui, kurį teismas išsyk leido suimti 3 mėnesiams. Šiaulietis už grotų sutiko ir savo 40-mečio jubiliejų. Kiti įtariamieji buvo išleisti gerokai greičiau.

Įtariamiesiems buvo pateikti įtarimai dėl piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo, didelės vertės svetimo turto pasisavinimo ir jo iššvaistymo, neteisėto disponavimo elektroninėmis mokėjimo priemonėmis, apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo ir neteisėto praturtėjimo.

Prabanga badė akis

M.Dėlkus praeityje buvo žinomas futbolininkas – žaidė Šiaulių „Sakalo“ ir „Karedos“, Klaipėdos „Atlanto“, Panevėžio „Ekrano“ klubuose. Vyriškis išsiskyrė mėgavimusi prabanga.

Prieš sulaikymą šiaulietis vairavo tviskantį penktosios klasės BMW, o jo sutuoktinė – apynaujį visureigį „Toyota Land Cruiser“.

Neoficialiais duomenimis, į Švietimo ir mokslo ministerijos įsteigtos įstaigos vadovą M.Dėlkų operatyvininkų akys nukrypo būtent dėl neslepiamos prabangos ir sukauptų turtų.

Pinigų ir iš valstybės gaunančiame ŠDRMC ruošiami vairuotojai, rengiami profesiniai kursai suaugusiesiems, amato mokomi neįgalieji.  

Pinigai plaukė 5 metus

STT agentai M.Dėlkų stebėjo ilgai – slapta operacija buvo vykdoma apie metus.

Pamažu išsiaiškinta, kad  viešosios įstaigos direktoriaus papildomų pajamų šaltinis galėjo būti pogrindinis automobilių nuomos verslas – ŠDRMC nuomojosi mašinas iš vadovo namiškių, giminaičių draugų.

Tyrimo duomenimis, per penktmetį į M.Dėlkaus ir su juo susijusių asmenų sąskaitas buvo pervesta per 0,2 mln. eurų nuompinigių.  

Įstaigos vadovas turėjo šių asmenų mokėjimo korteles ir prisijungimo duomenis prie banko sąskaitų, todėl galėjo didelę dalį šių pinigų išsigryninti bankomatuose.

Fiksavo daug įtartinų sandorių

Per tyrimą paaiškėjo, kad ŠDRMC vis sudaromos sąlygos viešųjų paslaugų pirkimų konkursus laimėti tai pačiai viešajai įstaigai „Tariba“. Buvo įtarta, kad ji galėjo būti įsteigta būtent M.Dėlkaus iniciatyva.

Užsitikrinusi nuolatines pajamas, ši įmonė Šiauliuose pirko nekilnojamojo turto – žemės sklypą greta M.Dėlkaus nuosavybės, miesto pakraštyje esančią aptvertą automobilių stovėjimo – pardavimo aikštelę su sargo nameliu. Buvo paskaičiuota, kad įsigyta nekilnojamojo turto daugiau nei už 0,2 mln. eurų.

Šiems pirkiniams įstaigos pinigų nepakako, todėl buvo naudojamos iš ŠDRMC direktoriaus už palūkanas skolintos lėšos.

Sučiupo ir policijos komisarą

Po kelių savaičių STT sulaikė ir Šiaulių vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Specialiųjų užduočių biuro viršininką Kęstutį Babičą.

Tiesa, šiaulietis areštinėje neužsibuvo, nes išsyk prisipažino ir sutiko bendradarbiauti su ikiteisminį tyrimą atliekančiais pareigūnais.

22 metus policijoje išdirbusiam K.Babičui buvo patekti įtarimai piktnaudžiavimu, turto pasisavinimu ir apgaulingu buhalterinės apskaitos tvarkymu.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, futbolo klubo „Juventa 99“ prezidentas K.Babičas galėjo padėti išplauti beveik 0,3 mln. eurų gautos paramos.

Tyrimo duomenimis, ŠDRMC neskaidriai organizuodavo viešuosius pirkimus, o jų laimėtojai futbolo klubui kaip paramą pervesdavo sutartas pinigų sumas.

2007-2014 m. futbolo klubui pervesta daugiau kaip 0,3 mln. eurų.

Įtariama, kad didžioji dalis paramos buvo išgryninta iš futbolo klubo sąskaitos.  Pirminiais duomenimis, dalis gautos paramos pasisavinta, o buhalterinės apskaitos dokumentuose melagingai nurodyta, kad pinigai panaudoti futbolo klubo reikmėms.

Kerštas žurnalistams sužlugo

Po sulaikymo operacijos M.Dėlkus bandė atkeršyti ir apie jį rašiusiems žurnalistams. Šiaulietis rašė skundus Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai ir reikalavo imtis griežčiausių sankcijų.

Tačiau įtariamasis nepešė nieko – jo pretenzijos dėl menamo šmeižto ir neva pažeistos nekaltumo prezumpcijos buvo atmestos.

Tada šiaulietis kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą ir pareikalavo panaikinti žurnalistų etikos inspektoriaus priimtą sprendimą.

M.Dėlkui vėl nepavyko: teismas konstatavo, kad publikacijose informacija buvo perteikta sąžiningai, iškraipytai, nebuvo siekiama įžeisti ar pažeminti kitą asmenį. Pažymėta, jog viešosios įstaigos vadovui yra taikomi aukšti elgesio, moralės bei nepriekaištingos reputacijos reikalavimai.

Teismas įpareigojo M.Dėlkų padengti bendrovės lrytas.lt patirtas 800 eurų bylinėjimosi išlaidas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: ar I. Šimonytė gali pasipriešinti G. Nausėdai?