V. Landsbergis: įsisiautėjo būdas kovoti dėl valdžios nesivadinant partija

Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis apgailestauja, kad Lietuvoje įsisiautėjo būdas kovoti dėl valdžios nesivadinant partija. Jo nuomone, nesvarbu, ar valdžios siekianti žmonių grupė pasivadina komitetu, ar kokiu nors sambūriu ar subėgimu, ji jau yra partija, ir visiems politiniams susivienijimams turi būti taikoma vienoda kontrolė.

 Vytautas Landsbergis.<br>lrytas.lt nuotr.
 Vytautas Landsbergis.<br>lrytas.lt nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 13, 2018, 11:11 AM, atnaujinta Jun 13, 2018, 12:09 PM

„Reikia ir visuomenei išsiaiškinti, kas yra partijos ir kas yra slaptos partijos. Kartais mėgindavo apie tai kalbėti, bet dabar taip įsisiautėjo būdas kovoti dėl valdžios nesivadinant partija ir turint visokių lengvatų, įstatyminių skylių ir gaunant pinigų ir plečiant savo įtaką, kur valstybė kaip ir negali kontroliuoti, kad šita grupė žmonių vadinasi ne partija, o kaip nors kitaip, ir tada jai įstatymai netaikomi. Tai turėtų būti sutvarkyta“, – įsitikinęs prof. V. Landsbergis.

Jo manymu, kiekviena grupė žmonių, siekianti valdžios, nesvarbu, ar ji pasivadins komitetu, ar kokiu nors sambūriu, jau yra partija.

„Aš įsivaizduočiau taip, kad kiekviena grupė, kuri eina arba susidaro su valdžios siekiais ir tokiais tikslais, yra partija. Visai nesvarbu, ar ji vadinasi komitetu ar kokiu nors sambūriu, subėgimu, – tai reiškia, kad ji eina į politiką, gal ne iš karto, bet kaupia pinigus, plečia savo įtakos tinklą. Kažkada Darbo partija porą metų ar daugiau plėtė savo įtakos tinklą visoje Lietuvoje ir dar nebuvo tos partijos ir to pavadinimo, o kai atsirado, tai pasirodo, kad ohoho, ji jau visur sėdi. Tai šie dalykai turi būti matomi, iš jų reikia mokytis“, – sakė prof. V. Landsbergis, komentuodamas prezidentės Dalios Grybauskaitės metinį pranešimą.

Pasak jo, Seime buvo pastangų įvesti tam tikras pataisas, bet ar politinė visuomenė nori pagerinimo?

„Ar politinei visuomenei tai kaip tik naudinga, ar naudinga tai visuomenei, kuri lemia savo balsų dauguma? Čia Seime buvo mėginimų taisyti tą padėtį, visiems uždėti kontrolę, visiems politiniams susivienijimams uždėti vienodą kontrolę, nesvarbu, ar tu komitetas, ar koks nors judėjimas, ar krutėjimas, ar bildėjimas. Eini su tuo tikslu užsibrėžęs, tai tu jau esi partija, bet dabartinė Seimo dauguma užblokavo, net į debatus nepraleido, net neįtraukė į darbotvarkę. Matyt, kai kam labai patogu, ir patogu per tai daryti nešvarią politiką. Čia yra stambaus masto politinė korupcija“, – sak4 Kovo 11-osios Akto signataras prof. V. Landsbergis.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo metiniame pranešime reiškė nusivylimą tuo, kad, anot jos, jau artimiausiuose rinkimuose galime pamatyti pseudodemokratinių judėjimų triumfą, primena ELTA.

Visuomeniniai komitetai, pasak prezidentės, taip pat neprisidėjo skatinant nepartinių žmonių dalyvavimą rinkimuose.

„Rinkimų komitetai, turėję įnešti daugiau demokratijos, paskatinti nepartinių žmonių dalyvavimą rinkimuose, deja, tampa vienkartinės demokratijos grimasa su politinių atskalūnų reanimacija, neaiškiu finansavimu, menka kontrole ir su vieninteliu tikslu – siekti valdžios“, – aiškino prezidentė ir akcentavo, kad rinkimų organizavimo skaidrumas išlieka iššūkiu Lietuvos demokratijai.

Jadvyga Bieliavska

 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.