Popiežius griežtai pasmerkė seksualinį nepilnamečių išnaudojimą ir vyskupams pristatė gaires, kaip kovoti su lytine dvasininkų prievarta.
„Žinau, kad jūs, kaip ir visas pasaulis sekė, kas vyko Vatikane paskutines kelias dienas. Popiežius sukvietė, kiek žinau, pirmą kartą, visus Vyskupų konferencijos pirmininkus, kitų bažnyčių vadovus ir kai kurių vienuolynų vyresniuosius aptarti šią tikrai didelę problemą. Su kuria bažnyčia jau 20-30 metų kovoja“, – spaudos konferenciją pradėjo arkivyskupas.
„Ši problema yra pasaulinė, bet reiškiasi truputį kitaip įvairiose vietose. Net tose darbo grupėse, besidalinant, iš kai kurių kraštų atstovai sakė, kad jie neturi tokios problemos. O po poros dienų diskusijų jie jau sakydavo, kad problema nutylima ir tylos kodas“, – pirmadienį žurnalistams kalbėjo susitikime dalyvavęs G.Grušas.
Jis tai aiškino kitomis, didesnėmis problemomis. G.Grušas teigė, kad popiežius apragino spręsti problemą.
„Popiežius norėjo pabrėžti, kad tai yra visuotinė problema. Ji liečia ir bažnyčią, bet ne tik. Popiežius savo kalboje sekmadienį išvardijo, kad statistika rodo, jog ši problema, plačiausia vystosi šeimose ir jų artimoje aplinkoje:mokyklose, sporto komandose, vaikų namuose. Ir taip pat bažnyčioje, tai itin skaudi problema. Nes to neturėtų būti. Todėl ji taip iškeliama, kaip bažnytinė problema. Popiežius paragino spręsti krizę, bet vengiant perdėtos saviplakos dėl praeities ir tuo pačiu vengiant gynybinės laikysenos“, – sakė G.Grušas.
„Popiežius pasakė, kad šią problemą turime spręsti ir bažnyčioje ir pasaulyje“, – popiežiaus žodžius pirmadienį žurnalistams perdavė G.Grušas.
Jis pasakojo, kad visiems susitikimo dalyviams prieš atvykstant buvo prašoma asmeniškai susitikti su išnaudojimą patyrusiomis aukomis. G.Grušas sakė, kad istorija jį paveikė. Patirčių pasakojimas buvo tęsiamas ir susirinkime.
„Viena moteris paliudijo, kad būdama gal 11 metų amžiaus, gulėjo ligoninėje, jos kapelionas, dieną nešdavo komuniją, o naktį grįždavo ir ją fotografuodavo ir tvirkindavo. Ir matant pasekmes to įvykio jos gyvenime, žmogiškai negali kitaip reaguoti, nei su gailesčiu, pykčiu. Tai padeda suprasti šią situaciją“, – apie susitikimą su išnaudojimo aukomis pasakojo jis.
„Visam bažnyčios gyvenime reikia atnaujinti ir sustiprinti tikėjimo mokymą. Ką patyriau ten, kad iš šios temos išplaukia aibė kitų“, – sakė arkivyskupas.
„Tai yra toks žiaurus nusikaltimas, nekaltojo skriaudimas“, – išnaudojimą komentavo G.Grušas.
Jis ragino žmones apie tokias žinomas problemas, kreiptis į teisėsaugą ir bažnyčią.
„Tikėjimo kongregacija ruošiasi išleisti vadovėlį dėl tokių nusikaltimų tyrimų. Bus stiprinamos prevencijos struktūros. Vatikanas ruošiasi keisti kai kuriuos įstatymus“, – apie pokyčius kalbėjo arkivyskupas.
Jis pripažino, kad Lietuvoje žinomus ir ištirtus seksualinio išnaudojimo atvejus „galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų“, tačiau neneigė, kad problema gali būti didesnė.
Šalies Katalikų bažnyčios vadovas aiškino, kad daug „žaizdų ir skaudulių“ paliko sovietmetis.
Anot jo, popiežius paragino spręsti ir kitas susijusias problemas: prekybą žmonėmis, vaikų prostituciją, grobimą, vertimą kariauti, vertimą tuoktis mažametes mergaites, vaikų organų prekybą, badą, abortus.
Sekmadienį pasibaigusiame susirinkime 114-ai aukšto rango vyskupų popiežius Pranciškus paragino imtis konkrečių priemonių kovai prieš vaikus išnaudojančius kunigus ir pristatė gaires, kaip ieškoti būdų sustabdyti pasaulinį skandalą.
Besitęsiantis vaikų seksualinio išnaudojimo Bažnyčioje skandalas apėmė daug pasaulio šalių. Apie naujausius atvejus skelbiama Australijoje, Čilėje, Vokietijoje ir Jungtinėse Valstijose.
Popiežius pasiūlė sukurti darbo grupes, kurios padėtų vietos parapijoms spręsti kunigų pedofilijos problemą bei pažadėjo, jog Vatikanas nubrėš gaires, kaip spręsti išnaudojimo atvejus.
Susitikime dalyvavo 114 vyskupų konferencijų pirmininkų iš visų kontinentų (36 iš Afrikos, 24 iš Pietų ir Šiaurės Amerikos, 18 iš Azijos, 32 iš Europos, 4 iš Okeanijos). Į susitikimą taip pat atvyko 14 katalikiškųjų Rytų Bažnyčių vadovų, 15 vyskupų ordinarų nepriklausančių vyskupų konferencijoms, 12 vyrų vienuolijų vadovų, 3 moterų vienuolijų vadovės, 10 Šventojo Sosto dikasterijų prefektų, 4 kitų Romos kurijos institucijų vadovai, 5 Kardinolų patarėjų tarybos nariai, 5 kiti asmenys (moderatorius ir susitikimo organizatoriai).
Bendras dalyvių skaičius – 190. Visuose susitikimuose dalyvauja ir popiežius Pranciškus.