Prieš pradedant tyrimą prireiks dar vieno balsavimo Seime.
Tyrimas vis dar sukelia daug diskusijų
Ketvirtadienį ryte balsavimui užsiregistravo 102 parlamentarai. 94 Seimo nariai balsavo už, 1 balsavo prieš, o 7 parlamentarai susilaikė.
Prieš balsavimą Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Dainius Gaižauskas pristatė galutines komiteto išvadas. D.Gaižauskas tikino, kad koreguodami tyrimo projekto nutarimą, atsižvelgė į teisės departamento pastabas ir kolegų pasiūlymus.
Komitetas pritarė komiteto naujai nutarimo redakcijai: 6 komiteto nariai balsavo už, 5 komiteto nariai susilaikė.
Parlamentiniu tyrimu, kuriuo bus siekiama išsiaiškinti, ar I.Rozovos ryšiai su Rusijos diplomatais kėlė grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, taip pat bus aiškinamasi, ar tinkamai elgėsi Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir kiti su Valstybės saugumo departamento informacija galimai susipažinę Parlamento nariai, nepaviešindami turimos informacijos apie I.Rozovą. Jei prielaidos dėl I.Rozovos pasitvirtintų, jai grėstų apkaltos procesas.
Prieš pradedant tyrimą, Seimui prireiks dar vieno balsavimo.
Posėdžio metu taip pat buvo balsuojama dėl Gabrieliaus Landsbergio siūlymo atskirti dvi klausimų kryptis. Klausimus, susijusius su NSGK kompetencijomis – grėsmių, Rusijos, Rusijos agentų klausimus – palikti NSGK tyrimui. O klausimus, apimančius Seimo narių elgesį su slapta informacija, su kuria buvo galimai susipažinta, nesusipažinta, naudotasi netinkamai, vertėtų perleisti Etikos ir procedūrų komisijai.
Parlamentarai nepritarė šiam pasiūlymui: 38 balsavo už, 41 balsavo prieš ir 27 susilaikė.
Teatro ar medžioklės sezono pradžia?
Prieš balsavimą Seime vyko diskusija dėl svarstomo parlamentinio tyrimo, kurioje Povilas Urbšys negailėjo aštrios retorikos kolegų atžvilgiu.
„Mūsų politinio sezono pradžią galima prilyginti arba teatrinio sezono pradžiai, o gal kai kas gali prilyginti medžioklės sezono pradžiai“, – sakė P.Urbšys.
Anot jo, panašu, kad valdantieji dabar bando „nudrožti Viktorą Pranckietį ir Vytautą Baką pagal visus statuto reikalavimus“.
Parlamentaras svarstė, kad Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA) galimai yra Maskvos Trojos arklys, įstumtas į Seimą.
„Man atrodo, kad jūs esate trąšos R.Karbauskio kultivuojamame politiniame lauke“, – taip apie LLRA kalbėjo P.Urbšys.
Eugenijus Gentvilas džiaugėsi, kad tyrimo projekto tekstas nebeskamba absurdiškai.
„Matome pataisytą komitete tekstą. Bent nebeskamba absurdiškai, tai tikrai džiugu, kad komitetas atsižvelgė į siūlymus ir opozicijos“, – teigė E.Gentvilas.
Jis neatmetė, kad tyrimas vis tik gali būti politizuotas, nes bus aiškinamas, ar tinkamai elgėsi Seimo pirmininkas, buvęs NSGK pirmininkas Vytautas Bakas ir kiti parlamentarai. Pasak E.Gentvilo, pagrindinis dėmesys turėtų būti sutelktas į Rusijos keliamų grėsmių analizę.
D.Gaižauskas, reaguodamas į kolegų pastabas ir pasisakymus, akcentavo, kad tyrimas bus objektyvus.
Konservatorių lyderis G.Landsbergis savo pasisakyme teigė, kad tyrimas, jo matymu, turėtų apimti ir I.Rozovos bei Valdemaro Tomaševskio ryšius.
„Esminis klausimas, į kurį mėginsime atsakyti, ar su šia informacija buvo susipažinę žmonės, kurie ne taip seniai sudarė koaliciją su tais žmonėmis, kuriuos tirsime“, – tikino G.Landsbergis.
Konservatorių lyderis atkreipė dėmesį, kad šiuo metu Vyriausybėje dirba du LLRA ministrai ir informacija apie tai, pasak jo, buvo žinoma, tikėtina, tiek premjerui, tiek Seimo valdybai, tiek pasirašiusiems koalicijos susitarimą partijų atstovams.
Prabilo ir pati I.Rozova
Trečiadienį Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijos narė I.Rozova sukvietė žurnalistus į spaudos konferenciją, kurios metu politikė išsakė savo poziciją susiklosčiusios situacijos ir planuojamo parlamentinio tyrimo klausimu.
Seimo narės, priklausančios Rusų aljansui, teigimu, ji tapo dirbtinai sukurto skandalo auka.
Ji tikino, kad dėl visų šios kadencijos skandalų Seime yra kalti kolegos konservatoriai, kurie siekia veltui gaišinti laiką Seime, bandant atitraukti kolegas nuo rimtų darbų. Dėl to, anot I.Rozovos, žmonės yra nusivylę ir Seimu, ir valstybe. Būtent sukelti skandalai, politikės nuomone, yra grėsmė nacionaliniam saugumui.
„Pagrindinis kaltinimas, kad nuslėpiau savo ryšius su Rusijos diplomatais“, – sakė I.Rozova.
Šis kaltinimas, anot LLRA-KŠS frakcijos narės, kilo dėl netinkamai užpildytos anketos, kurioje buvo paklausta, ar ji palaiko asmeninius ryšius su Rusijos atstovais.
Politikės teigimu, asmeninius ryšius ji supranta, kaip laisvalaikio leidimą kartu, bendravimą šeimomis, todėl ji, pildydama pažymą, pažymėjo neigiamą atsakymą. Ši formuluotė, I.Rozovos nuomone, yra nekorektiška, jei jos būtų paklausta, ar palaikėte neoficialius ryšius, ji būtų nurodžiusi, kad turėjo epizodinių, nieko neįpareigojančių susitikimų su Rusijos diplomatais.
I.Rozova akcentavo, kad apie Lietuvos valstybės saugumui grėsmę keliančius klausimus su Rusijos diplomatais nekalbėjo – kalbėjo apie vizų klausimus, kavą, cukrų, barščius.
Tyrimo pradžia užsitęsė
Pirmasis balsavimas Seime dėl parlamentinio tyrimo po tyrimo projekto nutarimo pateikimo vyko antradienį.
Po antradienį įvykusio balsavimo 77 Seimo nariai iš 93 užsiregistravusiųjų balsavimui balsavo už tyrimo projekto nutarimą. 12 parlamentarų susilaikė, o 4 balsavo prieš.
Tiesa, balsavimas į antradienį buvo perkeltas iš praėjusio ketvirtadienio. Liberalų sąjūdžio frakcijos prašymu praėjusį ketvirtadienį buvo balsuojama dėl projekto svarstymo nukėlimo į kitą posėdį.