Gitanas Nausėda įvardijo JAV svarbą Baltijos šalims ir ypač Lietuvai

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad Jungtinių Valstijų ir Europos dialogas energetikoje šiuo metu ypač svarbus, užtikrinant Baltijos šalių ir Lietuvos saugumą.

Gitanas Nausėda.<br>T.Bauro nuotr.
Gitanas Nausėda.<br>T.Bauro nuotr.
Gitanas Nausėda.<br>V.Skaraičio nuotr.
Gitanas Nausėda.<br>V.Skaraičio nuotr.
Linas Antanas Linkevičius<br>D.Umbraso nuotr.
Linas Antanas Linkevičius<br>D.Umbraso nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Oct 7, 2019, 11:12 AM, atnaujinta Oct 7, 2019, 11:20 AM

„Toks dialogas dar niekada nebuvo toks svarbus, ypač toms valstybėms, prieš kurias energetikos ištekliai naudojami kaip geopolitinis ginklas. Esu įsitikinęs, kad pasinaudoję P-TEC iniciatyva rasime būdų, kaip įveikti šią ilgalaikę nesaugumo būseną“, – JAV ir Europos energetikos forume Vilniuje pirmadienį kalbėjo prezidentas G. Nausėda.

Forume dalyvauja Jungtinių Valstijų energetikos sekretorius Rickas Perry'is, Rytų bei Vidurio Europos šalių energetikos ministrai.

Pasak G. Nausėdos, tvarus ir atsparus energetikos sektorius ir gerai sujungta infrastruktūra yra ekonominio augimo ir klestėjimo stuburas. Jis pabrėžė, kad ir toliau būtina bendradarbiauti sprendžiant aktualiausius energetinio saugumo klausimus.

„Fragmentuota infrastruktūra, įtaką daryti siekiantys energijos tiekėjai ir kibernetiniai iššūkiai, investicijų pritraukimas ir sektoriaus modernizavimas – tai iššūkiai, su kuriais susiduria daugelis valstybių“, – sakė G. Nausėda.

„Siekiame labiau diversifikuotos, geriau integruotos, inovacijomis paremtos ir konkurencingos energijos rinkos. Mums taip pat reikia bendros, švaria energija pagrįstos ateities“, – kalbėjo prezidentas.

Sekmadienį Lietuva, Estija, Latvija bei JAV Vilniuje susitarė dėl reguliaraus aukšto lygio dialogo energetikos srityje P-TEC ministrų susitikimų metu.

Pasak G. Nausėdos, artimiausiu metu ypatingas dėmesys bus skiriamas strateginės Baltijos valstybių energetikos infrastruktūros kibernetiniam saugumui.

„Džiaugtumės svarbesniu Jungtinių Amerikos Valstijų vaidmeniu teikiant Baltijos šalims politinę ir techninę paramą. Laikas mums nuolat kartoja istorijos pamoką, kad Europa ir Jungtinės Amerikos Valstijos yra stipresnės, saugesnės ir sėkmingesnės veikdamos kartu“, – teigė prezidentas.

Jungtinės Valstijos žada padėti Baltijos šalims saugoti jų energetikos infrastruktūrą nuo kibernetinių atakų, Lietuvai, Latvijai ir Estijai rengiantis atjungti elektros tinklus nuo posovietinės sistemos ir sinchronizuoti juos su Vakarų Europa.

Bendroje deklaracijoje, kurią sekmadienį Vilniuje pasirašė R. Perry'is ir Lietuvos, Latvijos bei Estijos ministrai, nurodoma, kad JAV gali teikti strateginę ir techninę paramą.

Deklaracijoje pabrėžiama, kad šiuo metu yra labai svarbu „stiprinti strateginės Baltijos energetikos infrastruktūros kibernetinį saugumą“.

Lietuva, Latvija ir Estija šiuo metu veikia sinchroniniu režimu posovietinės energetinės sistemos vadinamajame BRELL žiede ir yra priklausomos nuo dispečerinės Maskvoje bei Rusijos elektros tinklo.

Pirmasis transatlantinio energetikos bendradarbiavimo (P-TEC) susitikimas buvo surengtas šių metų kovą Hiustone (JAV). Forumas rengiamas įgyvendinant R. Perry'io iniciatyvą, kuria siekiama didinti JAV vyriausybės ir verslo paramą Vidurio ir Rytų Europoje įgyvendinamiems energetikos projektams.

L. Linkevičius: Lietuva atvira JAV pagalbai sinchronizavimo projekte

Lietuva gali pasidalyti gerąja praktika energetinio saugumo srityje, įsitikinęs užsienio reikalų ministras. Bet, pasak Lino Linkevičiaus, pačiai Lietuvai bus svarbi Jungtinių Valstijų parama desinchronizuojant elektros tinklus nuo posovietinės sistemos.

„Laikotarpis iki 2025 metų bus ypač svarbus. Mums reikalinga parama, ir turime aptarti bet kokią vertingą pagalbą iš JAV, o kartu ir įgyvendinti kibernetinio saugumo iniciatyvas, dėl kurių sutarta vakar (sekmadienį – BNS)“, – JAV ir Europos energetikos forume pirmadienį Vilniuje kalbėjo ministras.

Jungtinės Valstijos žada padėti Baltijos šalims saugoti jų energetikos infrastruktūrą nuo kibernetinių atakų, Lietuvai, Latvijai ir Estijai rengiantis atjungti elektros tinklus nuo posovietinės sistemos ir sinchronizuoti juos su Vakarų Europa.

Bendroje deklaracijoje, kurią sekmadienį Vilniuje pasirašė R. Perry'is ir Lietuvos, Latvijos bei Estijos ministrai, nurodoma, kad JAV gali teikti strateginę ir techninę paramą.

L. Linkevičius viliasi, kad Vilniuje vykstančiame forume bus paliestas ir netoli Lietuvos Baltarusijos statomos Astravo atominės elektrinės (AE) klausimas.

„Viliuosi, kad taip pat diskutuosime ir dėl nesaugių branduolinių jėgainių, kurių viena statoma mūsų kaimynystėje. Tai nėra tik mūsų ar mūsų regiono galvos skausmas, tai kartu precedento klausimas – kaip mes traktuosime tokius projektus, kokie bus standartai, koks bus mūsų požiuris“, – sakė L. Linkevičius.

Lietuvos diplomatijos vadovas pabrėžė, kad Lietuva puikiai žino laisvės ir energetinio saugumo kainą ir dabar gali pasidalyti patirtimi su kitomis šalimis.

„Nutiesėme vadinamus elektros tiltus į Švediją, Lenkiją, taip pat bus statomas dujotiekis su Lenkija (...) Mes dabar laikome save energetinio saugumo centru (hub), mes galime diskutuoti šiais klausimais su kitais ir dalytis geriausia praktika, ypač po to, kai pasistatėme suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą Klaipėdoje“, – sakė L. Linkevičius.

Ministras pažymėjo, kad JAV dujos reikalingos Europai, o tam gali pasitarnauti ir Klaipėdos uostas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.