Milijonieriaus R. Karpavičiaus įtartiną testamentą tvirtinusi notarė išskubėjo į pensiją

2020 m. sausio 25 d. 12:03
Lietuvos Ryto Tyrimas
Toliau tirdamas mirusio milijonieriaus Raimondo Karpavičiaus šimtamilijoninio palikimo istoriją „Lietuvos rytas“ aptiko naujų skandalingų faktų: įtarimų kelia ir testamento atsiradimo aplinkybės, ir jaunos našlės praeitis, ir jos ryšiai su dvasininku.
Daugiau nuotraukų (16)
„Nesutinkame, kad apie mūsų santuoką būtų paskelbta žiniasklaidoje“, – toks 45 metų Aistės Karpavičienės ranka paliktas įrašas yra prašyme, kuris Kauno miesto civilinės metrikacijos skyriui buvo pateiktas 2019 metų vasario 28-ąją.
Tuomet dar Grybauskienės pavardę turėjusi kaunietė užpildė visą prašymą, o smegenų vėžio alinamas 61 metų R.Karpavičius dokumentą tik pasirašė.
„Aistės sprendimas neskelbti viešai apie santuoką – keistas, nelogiškas ir prieštarauja tradicijai, nes įprastai tuo džiaugiamasi, bičiuliai ateina jaunavedžių pasveikinti, palinkėti jiems laimės“, – „Lietuvos rytui“ kalbėjo R.Karpavičiaus buvusiai šeimai artimas šaltinis.
Santuoką su milijonieriumi įregistruoti buvo skubėta. Ceremonija įvyko po mėnesio – kovo 28-ąją, ketvirtadienį, Kauno rotušėje.
Tada R.Karpavičiui jau buvo atliktos sudėtingos operacijos ir taikyti kiti vėžio gydymo būdai.
„Lietuvos rytas“ sužinojo, kad prieš santuokos įregistravimą verslininkas buvo Kauno klinikose, kur medikai atliko išsamius jo sveikatos tyrimus.
Tada po ligoninę pacientas buvo vežiojamas neįgaliojo vežimėliu.
Jį vežiojo ir su medikais bendravo A.Grybauskienė, netrukus tapusi Karpavičiene.
Jau po R.Karpavičiaus mirties kilus skandalui dėl jo palikimo, našlė tvirtino, jog onkologiją jiems esą pavyko suvaldyti. Tačiau tyrimai rodė ką kita – smegenų pakitimus, vėžio židinius.
Prabėgus mėnesiui po vestuvių R.Karpavičius vėl pateko į Kauno klinikų Onkologijos skyrių.
2019 metų balandžio 10-ąją jis pats jau neišsakė nusiskundimų, o į klausimus atsakinėjo tik pavieniais trumpais žodžiais. Dar po devynių dienų verslininkas buvo sąmoningas, bet medikams nepavyko su juo užmegzti kontakto.
Buvusią verslininko šeimą ir jo giminaičius šokiravo žinia, kad medicininės apžiūros metu buvo nustatyta ir pragulų. Jie įtaria, kad sunkiai sirgusiu ligoniu, kuris valdė apie 100 milijonų eurų vertės turtą, nebuvo tinkamai rūpinamasi.
„Aš nesmerkiu ir neteisiu, bet Raimondu buvo pasinaudota, jo gyvenimo pabaiga buvo baisi.
Viskas buvo suplanuota ir surežisuota siekiant užgrobti didelės vertės turtą“, – „Lietuvos rytui“ ištarė klaipėdietė Vanda Mykolaitienė, mirusio verslininko pusseserė.
Kodėl pasirinko kitą notarą?
Prieš įregistruojant R.Karpavičiaus ir A.Grybauskienės santuoką buvo pakeistas verslininko testamentas.
2019 metų kovo 5-ąją Kaune testamentą tvirtino notarė Ramutė Valantiejienė. Iki tol verslininkas visus reikalus tvarkydavo pas kitus notarus iš Marijampolės ir Klaipėdos. Jais jis pasitikėjo daug metų. Tad kodėl pasirinko R.Valantiejienę?
Pagal testamentą namus Nidoje ir vienoje iš Kanarų salų Tenerifėje R.Karpavičius paliko A.Grybauskienei.
Visą kitą turtą – jam priklausančias akcijas, pinigines lėšas, vertybinius popierius milijonierius lygiomis dalimis paliko A.Grybauskienei ir broliui Henrikui Karpavičiui.
R.Karpavičius valdė bendrovę „Karpis“ ir antrines jos įmones „Marijampolės pieno konservus“, Lukšių pieninę, „Ferogamą“ bei Ukrainoje veikiančią „Vitaut“.
Pirmoji verslininko žmona 63 metų Audronė Karpavičienė ir 39 metų sūnus Rokas Karpis buvo palikti be nieko.
„Atimu paveldėjimo teisę iš sūnaus R.Karpio“, – įrašyta testamente.
Pirmoji R.Karpavičiaus žmona Audronė, su juo gyvenusi 40 metų ir iki jo mirties susaistyta bažnytine santuoka, iki šiol negali patikėti, kad tokia istorija vyksta su jos šeima.
„Pasitikėjau vyru, drauge važinėdavome į verslo keliones. Įsigijome namelį Nidoje, o 2015 metais nusipirkome sukiužusį namą Tenerifėje.
Aš ten gyvenau keletą mėnesių, nes pastatą reikėjo restauruoti. Įsirengėme šeimos būstą, leisdavome ten žiemas. Gyvenome saugų, gražų gyvenimą“, – pasakojo Audronė.
R.Karpis po tėvo mirties kreipėsi į teismą Vilniuje prašydamas pritaikyti turtui areštą ir paskirti laikinąjį administratorių. Teismas atmetė jo prašymus. Bet velionio sūnus ir toliau kovoja dėl palikimo.
Vilniaus apylinkės teismas praėjusių metų spalį pritaikė laikinąsias apsaugos priemones R.Karpavičiaus turtui. Greitai turėtų būti pradėta nagrinėti byla dėl užginčyto testamento.
Buvusi verslininko šeima įtaria, kad jis testamentą pasirašė nesigilindamas ir nesuprasdamas jo turinio.
„Dėl progresuojančios ligos Raimondas buvo pamiršęs anglų kalbą, nedirbo, neskaitė ir nesigilino į pasirašomų dokumentų turinį, o po Naujųjų metų net sunkiai kalbėjo“, – „Lietuvos rytui“ sakė jį pažinojęs šaltinis.
Testamente privelta klaidų
„Lietuvos ryto“ žurnalistė gavo dokumentų, kuriuos R.Karpavičius buvo pasirašęs praeityje, dar 2018 metais bei anksčiau, ir palygino su parašu ant testamento.
Ankstesnius dokumentus verslininkas buvo pasirašęs skrupulingai ir vienodai – vardu, pavarde ir parašu. O štai testamente yra tiktai jo parašas, nors dokumente nurodyta, kad turėtų būti įrašyti ir vardas su pavarde.
Ar šis parašas tikrai yra R.Karpavičiaus, galėtų patvirtinti rašysenos ekspertai. „Lietuvos ryto“ duomenimis, bus siekiama, kad tokia ekspertizė būtų atlikta.
Vėžio alinamam R.Karpavičiui testamentas tariamai buvo perskaitytas. Bet ar jis notarei pateikė klausimų, ar dar įstengė pats perskaityti, ką pasirašė? Ir kur vyko ta procedūra – notaro biure ar kitoje vietoje?
Įtarimų kelia ir tai, kad testamente įrašyta vila Tenerifėje, Santa Kruso mieste, nors ji nuosavybės teise priklausė ne fiziniam, o juridiniam asmeniui – bendrovei „Karpis“.
Kodėl notarė nepatikrino tokio fakto, o R.Karpavičius nepamatė klaidos?
„Visi ankstesni R.Karpavičiaus sprendimai buvo apgalvoti, logiški ir priimti be skubos. Būdamas sveiko proto jis negalėjo padaryti tokios klaidos“, – teigė velionį pažinojęs šaltinis, kuris suabejojo, ar sunkiai sirgęs verslininkas suprato, ką pasirašė.
Jau pasitraukė į pensiją
Notaras, kilus įtarimams dėl asmens veiksnumo, turėtų testamento pasirašymo procesą filmuoti, kad įsižiebus ginčams galėtų pateikti vaizdo įrašą teismui. Tačiau toks vaizdo įrašas nebuvo daromas.
Klausimų norėjau pateikti kaunietei notarei R.Valantiejienei, tačiau ji neatsiliepė viešai internete nurodytais telefonais, neatsakė ir į elektroninį laišką.
Pasirodo, šios notarės profesiniai įgaliojimai neseniai pasibaigė – sulaukusi 70 metų ji praėjusių metų gruodžio 1-ąją išėjo į pensiją. Vadinasi, milijonieriaus testamentas buvo parengtas likus vos devyniems mėnesiams iki notarės pensijos.
Tokiam testamentui sudaryti ji galėjo būti pasirinkta neatsitiktinai.
„Lietuvos rytas“ sužinojo, kad R.Valantiejienės profesinėje praktikoje buvo padaryta klaidų.
Tai yra konstatavęs ir Kauno apygardos, ir Lietuvos aukščiausiasis teismas (LAT).
Kaunietė notarė ir jos kolegė praeityje buvo patvirtinusios sutartis, kurias sudarė nusikalstamai veikęs asmuo, pasinaudodamas pamestu kito žmogaus pasu.
Pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai pripažino notarių kaltę ir konstatavo, kad jos tiesiogiai atsakingos už padarytą žalą. Notarių kaltę 2005 metais pripažino ir LAT. R.Valantiejienė turėjo atlyginti žalą.
Visą tyrimą skaitykite dienraščio „Lietuvos rytas“ šeštadienio numeryje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.