Penktadienio naktį naujasis Seimas apsisprendė dėl abiejų vicepirmininkų: R. Karbauskis liejo įsiūtį Skelbiami visi susiformavusių frakcijų vadovai

2020 m. lapkričio 13 d. 11:43
Penktadienis 13-oji – diena, kai prisiekė naujasis Seimas. Iškilmingoje ceremonijoje istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje prisiekę 2020–2024 metų kadencijos Seimo nariai darbą tęsė įprastoje plenarinių posėdžių salėje, kurioje išsirinko ir naująją Seimo pirmininkę. Ja tapo Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Daugiau nuotraukų (200)
Seimas vėlų penktadienio vakarą rinko ne tik pirmininkę, bet ir du vicepirmininkus. Vieną vicepirmininką delegavo pozicija, kitą – opozicija. Valdančiųjų kandidatu tapo konservatorius Jurgis Razma, opozicijos – Darbo partijos atstovas Andrius Mazuronis.
Balsavimui dėl vicepirmininkų užsiregistravo 105 parlamentarai. Suskaičiavus balsus paaiškėjo, kad balsų „už“ pakako abiem kandidatams į vicepirmininkus. J.Razmą palaikė 93 parlamentarai, „prieš“ jį balsavo penki seimūnai, susilaikė 19.
„Už“ A.Mazuronį savo balsus atidavė 84 Seimo nariai, „prieš“ – 38, susilaikė šeši, sugadintas buvo vienas balsavimo biuletenis. 
R.Karbauskį įsiutino toks sprendimas
Sprendimas iš opozicijos į vicepirminkus deleguoti Darbo partijos, o ne valstiečių atstovą, iššaukė Ramūno Karbauskio nepasitenkinimą. R.Karbauskis Seimo salėje iškėlė klausimą dėl A.Mazuronio kandidatūros. Jis domėjosi, kodėl į opozicijos deleguojamo vicepirmininko postą teikiamas ne didžiausios opozicinės frakcijos, o mažiausios atstovas.
„Mums 2016 metais net nebuvo klausimo, kad pavaduotojas gali būti ne iš didžiausios (opozicinės, – aut.past.) frakcijos. Mums tokia mintis net nekilo. Ir jūs žinote, kad mes balsavome už jūsų kandidatę Degutienę.
Aš noriu jūsų paklausti: kodėl jūs siūlote mažiausios opozicinės frakcijos atstovą į Seimo pirmininko pavaduotojus, o ne mūsų kandidatą?“ – pratrūko R.Karbauskis.
Valstiečių lyderiui pritarė ir socialdemokratų frakcijos seniūnu išrinktas Algirdas Sysas. Jis taip pat stebėjosi tokia praktika, kad vicepirmininko postą siūloma skirti ne dviem didžiausioms opozicinėms frakcijoms – socialdemokratams bei valstiečiams – o darbiečiams. Socialdemokratai sakė nepalaikysiantis A.Mazuronio kandidatūros.
A.Mazuronis apsisprendė per 15 sekundžių
Opozicinių valstiečių ir socdemų partijų nepalankiai sutiktas A.Mazuronis, paklaustas, kodėl sutiko būti deleguotu į Seimo vicepirmininkus, klausė, o kodėl turėjo nesutikti. Jis taip pat tikino, kad Darbo partija nesudarė jokių susitarimų su valdančiaisiais.
„Gal jus nustebinsiu ir valstiečius, kaip šiandien nustebinau, Darbo partija su nauja valdančiąja dauguma nesutarė visiškai nieko. Klauskite Seimo pirmininkės, dėl ko teikė. Paklausė frakcijos, ar siūlytumėte, ką siūlytumėte – mane siūlytumėte“, – aiškino jis.
A.Mazuronis patikino, kad savo kandidatūrą pamatė atėjęs į salę ir susipažinęs su posėdžio darbotvarke. „Tiesiog per kokias gal 15 sekundžių“, – paklaustas, per kiek laiko apsisprendė, atsakė jis.
Koalicijos partneriai susitarė, kad konservatoriai galės deleguoti tris Seimo vicepirmininkus, o dar vieną pridės Laisvės partija. Liberalų sąjūdis liks be Seimo vicepirmininkų. Iš viso bus deleguojami šeši Seimo vicepirmininkai. Du priklausys opozicijai.
Socialdemokratai anksčiau tvirtino į Seimo vicepirmininkus ketinantys deleguoti partijos lyderį Gintautą Palucką. Savo ruožtu valstiečių vedlys R.Karbauskis aiškino, kad jų frakcija į vicepirmininkes siūlytų Aušrinę Norkienę.
Konservatorių frakcijai vadovaus G.Landsbergis, valstiečių – R.Karbauskis
Penktadienį frakcijos taip pat išsirinko, ką deleguos į jų seniūnus. Konservatorių frakcija vienbalsiai seniūnu ir seniūno pirmąja pavaduotoja išrinko Gabrielių Landsbergį ir Radvilę Morkūnaitę-Mikulėnienę.
Į Seimo seniūnų sueigą frakcija skiria Edmundą Pupinį, Paulę Kuzmickienę, Andrių Vyšniauską, R.Morkūnaitę-Mikulėnienę ir Aistę Gedvilienę.
„Visos valstybės gyvenime, o taip pat ir mūsų partijos bendruomenės, verčiamas naujas puslapis. Dirbsime, kad pateisintume rinkėjų mums suteiktą mandatą. O asmeniškai, kaip ne kartą esame sakę, atiduosime visas jėgas ten, kur tuo metu būsime labiausiai reikalingi“, – sakė R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Klausiamas, ar kandidatavimas į parlamentinės frakcijos vadovus reiškia, kad jis nepretenduoja į Ministrų kabinetą, dar prieš frakcijos posėdį G.Landsbergis patvirtino, jog „tuo pačiu metu ne“, nors apie jo vadovavimą ministerijai „pasvarstymų būta“.
„Reikia užbaigti formuoti koaliciją, padėti Seimui pradėti dirbti“, – savo poziciją, einant frakcijos seniūno pareigas, komentavo G.Landsbergis. Jis tikino, kad šiandien yra šioje pozicijoje, tačiau sakė, kad kas bus pirmadienį – pamatysime pirmadienį.
Pokyčių nėra ir valstiečių frakcijoje. Jos seniūnu vėl taps valstiečių partijos pirmininkas R.Karbauskis. Jis šias pareigas ėjo ir pastaruosius ketverius metus. Frakcijos seniūno pavaduotojais išrinkti Jonas Jarutis ir Guoda Burokienė. Visi šie trys politikai frakcijai atstovaus ir seniūnų sueigoje.
Valstiečiai taip pat nusprendė skelbtis opozicine frakcija. Jie pasirašė deklaraciją, kad „dirbs kaip konstruktyvi ir labai aktyvi opozicija“.
Išsirinko ir kiti
Laisvės frakcijos seniūne išrinkta Ieva Pakarklytė, jos pavaduotoju – Tomas Vytautas Raskevičius. Frakcijos atstovas seniūnų sueigoje taip pat bus I.Pakarklytė. Balsai tarp kandidatų į frakcijos seniūnus pasiskirstė – šeši, penki.
Pasak Laisvės partijos pirmininkės Aušrinės Armonaitės, dėl Seimo vicepirmininko partija spręs kitos savaitės pradžioje – antradienį. A.Armonaitė tikino, kad kandidatūros į Seimo komitetus taip pat dar nėra aiškios.
„Įsivardijome prioritetus, kur labai svarbu darbus daryti. Įsivardijome, kur svarbiausi darbai, kur koks Seimo narys norėtų save geriausiai atskleisti, bet dar nesutarėme. Aišku svarbiausia – švietimo, žmogaus teisių, ekonomikos ir sveikatos būtinai būti“, – teigė ji.
Tuo tarpu Darbo partijos seniūnu šios kadencijos Seime taps Vigilijus Jukna, jo pavaduotoja – Ieva Kačinskaitė-Urbonienė. Frakcijos atstovas seniūnų sueigoje – taip pat V.Jukna.
Darbo partija Seimo rinkimuose laimėjo 10 mandatų ir vėl turės frakciją parlamente. Po rinkimų darbiečių vadovai paskelbė, kad dirbs opozicijoje.
Jau anksčiau seniūną išsirinko Liberalų sąjūdžio frakcija. Juo taps Eugenijus Gentvilas. Jo pavaduotojas – Ričardas Juška. Frakcijos atstovu seniūnų sueigoje taps Andrius Bagdonas. 
Socialdemokratų frakcijos seniūnu išrinktas Algirdas Sysas, jo pavaduotoja – Orinta Leiputė. Seniūnų sueigoje frakcijai atstovaus A.Sysas.
Kas liko Mišrioje Seimo narių grupėje?
Naujame Seime įkurta ir Mišri parlamentarų grupė, nepriklausančių kitoms frakcijoms. Šios frakcijos seniūne išrinkta Rita Tamašunienė, jos pavaduotojais – Jonas Pinskus ir Valdemaras Valkiūnas. Į Seimo sueigą skiriama R.Tamašunienė.
Mišriai Seimo narių grupei be šių politikų priklausys Vytautas Bakas, Zigmantas Balčytis, Algirdas Butkevičius, Domas Griškevičius, Petras Gražulis, Česlavas Olševskis, Beata Petkevič.
S.Skvernelis grąžino Vyriausybės įgaliojimus
Pirmajame naujojo Seimo posėdyje Sauliaus Skvernelio vadovaujama Vyriausybė grąžino įgaliojimus. Jai pavesta laikinai eiti pareigas, kol bus suformuota nauja centro dešinės Vyriausybė, vadovaujama Ingridos Šimonytės.
Naujajame parlamente iš viso dirbs dešimties partijų atstovai, daugiausia – 50 – narių turės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.
Seimas^InstantSeimo vicepirmininkas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.