A. Anušauskas paaiškino, kodėl prasilenkė JAV ir Lenkijos siunčiamos žinutės dėl naikintuvų Ukrainai

Vykstant Lenkijos ir JAV nesutarimams, kas ir kaip turėtų perduoti lenkų turimus naikintuvus MiG-29 Ukrainos kariams, Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas tvirtina, kad šiuo metu vyksta dialogas ir vienoks ar kitoks būdas, kaip jie pasieks ukrainiečius, vis tiek turės būti surastas.

Arvydas Anušauskas.<br>T.Bauro nuotr.
Arvydas Anušauskas.<br>T.Bauro nuotr.
Arvydas Anušauskas.<br>T.Bauro nuotr.
Arvydas Anušauskas.<br>T.Bauro nuotr.
Arvydas Anušauskas.<br>T.Bauro nuotr.
Arvydas Anušauskas.<br>T.Bauro nuotr.
Arvydas Anušauskas.<br>T.Bauro nuotr.
Arvydas Anušauskas.<br>T.Bauro nuotr.
Arvydas Anušauskas.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Arvydas Anušauskas.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Naikintuvas.
Naikintuvas.
Daugiau nuotraukų (6)

Lrytas.lt

Mar 9, 2022, 12:13 PM, atnaujinta Mar 9, 2022, 12:29 PM

Lenkija antradienį galiausiai paskelbė, kad ji yra pasiruošusi savo turimus sovietinės gamybos naikintuvus „nedelsiant ir be atlygio“ perduoti JAV, jog ši juos nusiųstų į Ukrainą. Tiesa, toks pasisakymas nustebino pačias JAV, kurios pareiškė, kad šis planas sukėlė „rimtų nuogąstavimų“ visam NATO aljansui ir jis esą yra neįgyvendinamas.

„Aš manau, kad Lenkija pirmą kartą paskelbė savo variantą, pasiūlymą. Pirmą kartą, nes iki tol buvo žmonių lūkesčiai, bet apskritai nebuvo pokalbių. Išvis nieko nebuvo. Bet lūkesčiuose jau buvo suformuota, kad beliko tik perduoti ir viskas. Ne. Tokie pokalbiai pradėti tik dabar.

Po šito išsakyto pasiūlymo, aišku, sekė kitos žinios, kad galbūt pasiūlymas ne toks tinkamas, reikėtų ieškoti kitų būdų, bet aš manau, jog bet kokiu atveju, kiek teko kalbėtis ir su ukrainiečiais, jų ministru, ambasadoriumi, vis tiek mūsų valstybės turės surasti tuos būdus. Kokie jie turėtų būti, dabar neatsakysiu“, – situaciją komentavo A.Anušauskas.

Ministras patikino, kad šiuo metu vyksta „aštresnis ar švelnesnis“ dialogas, kaip Lenkijos turimi naikintuvai turėtų pasiekti ukrainiečius, tačiau esą džiugu vien tai, jog jis pagaliau prasidėjo.

Lenkijos Užsienio reikalų ministerija antradenį citavo užsienio reikalų ministrą Zbigniewą Rau, kuris nurodė, kad po konsultacijų su prezidentu Andrzejumi Duda buvo nutarta, jog visi Lenkijos turimi naikintuvai bus „nedelsiant ir be atlygio“ perduoti JAV vyriausybės žinion ir perdislokuoti į Ramšteino oro pajėgų bazę Vokietijoje. 

Tuo pačiu metu Lenkija paprašė JAV aprūpinti ją naudotais naikintuvais, pagal savo pajėgumus daugmaž atitinkančius MiG-29, sakoma pranešime. Ten pat nurodoma, kad „Lenkija pasiruošusi nedelsdama nustatyti šių lėktuvų pirkimo sąlygas“.

Be to, Lenkijos vyriausybė paragino kitas NATO sąjungininkes, turinčias naikintuvų MiG-29, pasekti jos pavyzdžiu.

Tačiau apie tai sužinojusios JAV atmetė Lenkijos pasiūlymą pasiųsti jos turimus naikintuvus MiG-29 į Ukrainą per amerikiečių bazę Vokietijoje ir pabrėžė, kad šis planas sukėlė „rimtų nuogąstavimų“ visam NATO aljansui.

Varšuva esą nustebino JAV pareigūnus savo pasiūlymu. Pentagono atstovas Johnas Kirby sakė, kad sumanymas JAV perduotus lėktuvus nuskraidinti iš JAV ir NATO bazės „į oro erdvę virš Ukrainos, kuri yra ginčijama Rusijos, kelia rimtų nuogąstavimų visam NATO aljansui“.

„Toliau konsultuosimės su Lenkija ir kitais mūsų NATO sąjungininkais dėl šio reikalo ir jo keliamų sudėtingų logistikos iššūkių, bet nemanome, kad Lenkijos pasiūlymas yra įgyvendinamas“, – sakoma J.Kirby pranešime.

„Paprasčiausiai mums neaišku, ar tam yra koks nors stiprus loginis pagrindas“, – pridūrė jis.

J.Kirby taip pat pabrėžė, kad Vašingtonas laikosi pozicijos, jog „sprendimą, ar Lenkijai priklausantys lėktuvai gali būti perduoti Ukrainai, galiausiai turi priimti Lenkijos vyriausybė“.

Ukraina suintensyvino raginimus partneriams Vakaruose aprūpinti ją kariniais orlaiviais, kad Kijevas galėtų sėkmingiau priešintis didžiulio masto Rusijos karinei invazijai. Tačiau toks žingsnis laikomas itin rizikingu – NATO narės nenori, kad Maskva pripažintų jas konflikte dalyvaujančiomis šalimis.

Ukrainos karinės oro pajėgos turi pasenusių naikintuvų MiG-29 ir Su-27, taip pat šturmo lėktuvų Su-25. Šių tipų orlaiviai yra vieninteliai, kuriuos ukrainiečių lakūnai galėtų valdyti iškart, be papildomų apmokymų.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas sekmadienį per vizitą Moldovoje sakė, kad Vašingtonas „aktyviai“ aiškinasi Lenkijos pasiūlymą perduoti jos turimus MiG-29 Ukrainai.

Nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną Ukraina sugebėjo išsaugoti reikšmingą dalį savo oro pajėgų. Tačiau tiek Ukrainos, tiek Rusijos oro pajėgos patyrė nemenkų nuostolių, ir nė viena jų neturi visiško pranašumo ore.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.